ROYAL AVSAR çıkışını sürdürüyor!

Türk Yarışçılık tarihinde Triple Crown yapan 8 safkandan biri olan efsane yarış atı Seren 1 adına 14 Nisan 2019 Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda düzenlenen, 4 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus KV-7 koşuyu, Recep Avşar’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Emver Mutlu’nun antrenörü olduğu Royal Avsar (4y aa Flower Alley – Seeking Adel, Seeking The Gold), jokeyi, Müslüm Çelik ile 2200 metre kum pistte 2’22”12’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı. Kariyerinin 29’uncu startında 6’ıncı birinciliğini elde eden safkan, bu galibiyetiyle kazancını 510.443 TL’ye yükseltti. Koşuda ikinciliği Hakk Hanı (Mendip) elde ederken, mücadeleyi Sky Wolf (Speedy Wolf) üçüncü, yarışın tek dişi safkanı Malones (Kaneko) ise dördüncü oldu.

Royal Avşar (Müslüm Çelik)

Flower Avşar…

Yarışçılık tarihimizin efsane atlarından Seren 1 adına düzenlenen koşunun neden Seren I’in en güzel yarışlarını sergilediği İstanbul da değil de, Adana da yapıldığını merak ettiğimi sorarak bir girizgah yapalım.

Seren I, canlı seyretme fırsatı yakaladığım ve yarışlarını heyecanlı, çok severek ve zevkle seyrettiğim bir attı ayrıca…  Bütünleştiği efsane jokeyi Süleyman Akdı ile bu satırların yazarına bahislerde her zaman da kazandırması da tatlı bir anı olarak tadı damağımda bir lezzet olarak daima var olacaktır.

Royal Avşar (Müslüm Çelik)

Seren I adına düzenlenen yarışta, harika bir tempo ile bir önceki yarışında olduğu gibi kazanan Recep Avşar ekürisi, gün içinde Didinato’nun da kazanımı ile özel bir gün yaşadı şüphesiz. Başarılarda emeği geçenleri tebrik ederken, jokey Müslüm Çelik‘in performansına ayrı bir paragraf açmak gerekir. Önde giden bir atı idare edebilmek ve temposunu ayarlayabilmek ayrı bir binicilik maharetidir. Her jokey bunu yapamaz. Müslüm kardeşimiz bunu çok iyi ayarladı.

Kazandığı bu KV yarış, Royal Avşar’ın altıncı galibiyeti olurken, %73’lük tabela yüzdesinin de değerli bir veri olduğu aşikardır.

Royal Avşar, Flower Alley isimli aygırın yavrusudur. Bir gün önce yine Adana pistinde Baba Hancı’nın kazandığı KV yarış vesilesi ile bu aygıra, kazanan atın kısrak babası olması dolayısı ile değinmiştim ve ülkemizde koşan üç yavrusunun da kazandığını ifade etmiştim. Söz konusu yavrularının isimlerini açıkça yazmamamın sebebi, ertesi günkü yarışta Royal Avşar’ın kazanma ihtimalinin yüksek olması idi ve sevgili Atahan’a da yazdığım mesajda ; Royal Avşar da kazanırsa ikisi bir yorum olur, demiştim!

Flower Alley‘in ülkemizde koşan diğer başarılı yavrusu da 919.040 TL kazançlı Prince Of Krakow du. Aygırın ülkemizde hem aygır, hem de kısrak babası olarak sınıf atlar üretebilmesi, yetiştiricilik açısından dikkate alınabilecek bir unsurdur. Flower Alley’ın pedigrisinde en dikkat çekici hususlardan biri de Mr.Prospector üzerine 3×3 yakın akraba oluşudur.

Royal Avşar’ın annesi Seeking Adel, yarış koşmamış bir kısraktır ve Mr.Prospector’un en değerli yavrularından Seeking the Gold‘un kızıdır. Dolayısı ile Royal Avşar, Mr.Prospector üzerine 4×4×3 akrabadır. Flower Alley’in kısrak babası olduğu Baba Hancı’nın da yine Mr.Prospector üzerine, 3×5×5 akraba olduğunu vurgulamıştık bir evvelki yazımızda.

Flower Alley’in pedigrisini özel yapan etkenlerden biri de, sadece Mr.Prospector üzerine yakın akrabalığı değil, annesi Princess Olivia‘nın, Goofed üzerine 4×4 akraba oluşudur.

Goofed, Lyphard gibi bir efsanenin annesidir ve bu konum şüphesiz Flower Alley’e pozitif bir soy etkeni oluşturmuş olabilir.

Royal Avşar’ın anne nesli için daha çok şey söylemek mümkün ve yine köşemize konuk olacağını düşünerek, sonraki birinciliklerine ve yazılarımıza inşallah diyorum. (Muslihiddin Gurup)

Seren 1 (Süleyman Akdı)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir