RUNNER BULL Özenli Koşu Seçiminin Semeresini Görüyor
RUNNER BULL (Özcan Yıldırım)

Sonbaharın ilk günlerinin önemli yarışlarından biri olan G2 Topkapı Koşusunda Runner Bull, Rhythm Divine ve Ulanbator gibi önemli rakiplerini geride bırakarak kazanırken şu an için kariyerindeki en yüksek sınıftaki yarışı kazanmayı başardı.

Runner Bull’un yarış performansına baktığımızda 23 startta 7 birincilik ve 9 ikincilik ile birlikte %70 ikili ve toplamda %96 tabela yüzdesi tutturduğunu görüyoruz. Dolayısı ile Runner Bull’un neredeyse boşu yok ve bu ifadeyi Sharpa yazımı daha önce yazdığım ve orada kullandığım için burada kullanmadım.

Runner Bull’un yarışlarına göz attığımızda ise, koşuların özenle seçildiği aralarında belli tarih aralıkları taşıdığı, bir başka ifade ile atın üzülmeden getirildiğini görmekteyiz. Kuşkusuz bu etken, onun G2 yarışı kazanmasına da önemli bir katkı yapmış olabilir.

Ayrıca ben şahsen bundan sonra Runner Bull’un kazanabileceği Grup yarış seviyelerinin daha da artabileceğini ve ekürisi koşarsa Cumhurbaşkanlığı Koşusunda ki performansını merakla beklediğimi ifade etmek isterim.

VICTORY GALLOP

Runner Bull’un annesi Sun Cat’in start alan dört temsilcisi içinde, Strike The Gold’dan olma tayı Sun Burn’ün de değerli bir performans ortaya koyduğunu görüyoruz. Mountain Cat’in annesi Sun Cat’in annesi Sun Shines East, Son Of Sun, Sun Kingdom, Sunny Girl gibi başarılı atlar vermiştir. Bunlardan 513.380 TL kazançlı Sun Kingdom, Sun Cat’in tam kardeşidir. 664.910 TL kazançlı Son Of Sun ve 380.850 TL kazançlı Sunny Girl ise Mujtahid temsilcileridir.

Mujtahid, Mr.Prospector torunu olduğu için gerek Runner Bull, gerekse Sun Burn de yukarıda andığımız başarılı Mujtahid temsilcileri ile benzer soy kurgusuna sahip olsalar da, Runner Bull’un annesi Sun Cat’in, Cuvee’den olan yavrularının performansına bakıldığında benzer soy kurgularının burada olduğu görmekteyiz ve zaman aynı kurgu mantığının geçerli olmayacağını ifade edebiliriz. Şüphesiz her aygır bir Victory Gallop değil tabi ki!

Victory Gallop (CAN) da (1995) Cryptoclearance (USA) aa (1984) Fappiano (USA) aa (1977)
Naval Orange (USA) ak (1975)
Victorious Lil (CAN) dk (1989) Vice Regent (CAN) aa (1967)
Glass House (USA) dk (1979)
Sun Cat dk (2008) Mountain Cat (USA) da (1990) Storm Cat (USA) aa (1983)
Always Mint (USA) dk (1990)
Sun Shines East (USA) ak (1996) Eastern Echo (USA) da (1988)
Balakhna (FR) ak (1979)
Muslihiddin Gurup

 

 

News Reporter

1 thought on “RUNNER BULL Özenli Koşu Seçiminin Semeresini Görüyor

  1. adnan menderes koşusunda tatvan incisi’ne fedailik yapmasaydı bu yaz en az 1 gr1 kazanırdı diye düşünüyorum. ayakları düz bassın, saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.