Sadettin Atığ Koşusunda ilk Kupa Aksoy Ekürisinin…

Geçen sene kaybettiğimiz değerli atçı anısına 30 Nisan 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-9 Sadettin Atığ koşusunu, Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Bayram Gül’ün yaptığı Anadolu Şahini (4y aa Luxor – Chaposa Strike, English Channel) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Çakırdağlı (Deha) elde ederken, Peekaboo (Toronado) üçüncü, Age Of Fire (Torok) dördüncü, Subutai (Counterattack) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk galibiyeti…

Bu yıl sentetik pistte start aldığı koşularda tatminkar sonuçlar elde eden Anadolu Şahini, bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde koşuyu ön grubun hemen arkasında takip edip düzlükten sonra ortadan yaptığı ataklarla liderliği aldı ve sonlarda azalan farka rağmen kazanmayı başarırken bu yılki ilk çim yarışı ile ilk birinciliğini elde etmiş oldu.

Peekaboo’nun 2.5 boy, Age Of Fire’ın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Çakırdağlı liderliği almaya çalışırken dışından gelen Expectancy ondan liderliği aldı. Üçüncülükte Anadolu Şahini daha sonra Subutai ve Ace Of Fire sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Expectancy liderliğini korurken yine ikincilikte Çakırdağlı daha sonra Anadolu Şahini ve Age Of Fire şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Expectancy az farkla lider, ikinciliğe Anadolu Şahini girdi ve düzlüğe çıkıldı. 400’de atak yapan Anadolu Şahini liderliği aldı. Gerilerden Çakırdağlı’nın atakları görüldü. 200’de Anadolu Şahini ikinciliğe giren Çakırdağlı’nın önünde liderliğini korurken sonlarda fark azalmaya başlasa da Boyun farkı ve 1’36”13 bitiriş derecesi ile kazanan Anadolu Şahini oldu.

Anadolu Şahini (Özcan Yıldırım)
News Reporter

1 thought on “Sadettin Atığ Koşusunda ilk Kupa Aksoy Ekürisinin…

 1. Nedir bu ÇAKIRDAĞLI ?
  2 yaşlılık yok !
  3 yaşlılık yok !
  4 yaş biraz kıpırdama !
  5 yaş irtifa kazanma !
  6 yaş bambaşka bir şey.
  MAŞAALLAH.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir