Sadık Selim
Sadık Eliyeşil

Ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğinde yetiştirdiği ve yarıştırdığı atlarla derin izler bırakan Sadık Eliyeşil adına düzenlenecek yarış 21 Nisan 2019 Pazar günü Veliefendi hipodromunda koşulacak. Bu vesile ile yarışçılığımızda hizmet ve emekleri bulunan tüm kişileri saygı ve rahmetle anıyoruz.

Üç yaşlı İngiliz taylarına ait olması dışında, koşunun 1900 metre de cereyan etmesi, tayların mesafe potansiyelini de test etmesi açısından değerli bir veri konumunda… Bu manada bu koşuyu kazanan tayların Gazi Koşusu performanslarına göz attığımızda,

Sharpa  – 7.

Eskayra – 12.

Euprhates  – Foal olduğu için koşamadı

Güngör Baba  – 3.

Karabekmez – 7.

El Conquerador – Koşmadı

Full Time Tragedy – Koşmadı

Baştacım – 22.

Robertico –  Koşmadı

Distant Flight – 12.

gibi sonuçları görmekteyiz. Koşunun son 5 senedir 1900 metre çim pistte düzenlendiğini ve daha önce daha kısa mesafeli yarışlar olarak cereyan ettiğini de ekleyelim notlarımıza…

2009 yılından bu yana düzenlenen koşuyu kazanan atların jokeylerine baktığımızda, değerli jokeylerimizden Selim Kaya’nın bu koşuda düzenlenen 10 yarışın 5’ini kazanmak gibi anlamlı bir istatistik sergilediğini görmekteyiz.

Ayrıca Uğur Polat da, Sadık Eliyeşil adına düzenlenen yarışlarda iki kez birincilik elde etmiş olup, birçok tanıdık jokeyin bu yarışta birincilik henüz birincilik elde etmemesi de ilginç bir veri olarak önümüzde yer alıyor. Tabi ki bu duruma yol açan en önemli etken de Selim Kaya’nın bu yarışta %50 gibi çok yüksek bir kazanma yüzdesine sahip oluşu. Bakalım bu yıl hangi jokey kazanacak bu yarışı?

Selim Kaya’nın Sadık Eliyeşil koşularında elde ettiği bu üstünlüğü ona sağlayan atlar: Sharpa, Euprhates, El Conquerador, Baştacım ve Robertico olmuştur.

Selim Kaya
News Reporter

1 thought on “Sadık Selim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir