Şampiyon alkışlarla veda etti!

13 Nisan 2019 Cumartesi günü Avustralya’nın Randwick Hipodromu’nda 40.000’i aşkın kişinin izlediği G1 Queen Elizabeth Stakes’i kazanan şampiyon kısrak Winx (Street Cry – Vegas Showgirl, Al Akbar) pistlere veda etti.

3 ve yukarı yaşlı 9 safkanın katıldığı, 2000 metre çim pistteki Queen Elizabeth Stakes’in son 400 metresinden itibaren ataklarını arttıran efsane kısrak, jokeyi Hugh Bowman ile bir büyük zafere daha imza attı. 25 G1 yarış ile birlikte üst üste 33’üncü, toplamda ise 37’inci birinciliğine imza atarken 26.3 Milyon Dolar kazanç elde etti.

Winx’in İstanbul Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan ve yıllardır Winx’in en yakınında bulunan Umut Ödemişlioğlu koşu sonrası tjk.org’ye yaptığı açıklamada: Bugün bildiğiniz gibi Winx’in son yarışıydı. 4-5 yıl süren uzun bir yolculuktu benim için. Artık sona geldik ve 25 Grup 1 ile noktaladık. Gerçekten çok mutluyum. Artık anne olacak ve umarım yavrularını idman etmek ya da görmek nasip olur.

Atmosfer inanılmazdı. Padoğa çıkışımızdaki insanların sesleri, alkışlaması, tribünlerin dopdolu olması… Her yerden fotoğraf çekmeye çalışanları gördüm. Gülenler vardı, ağlayanlar vardı. Avustralya’da madencilikten sonra en büyük endüstrinin atçılık olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bizim için de zirvede bitmesi çok güzel oldu. Film olarak izletseler, “bu kadarı olamaz” derdim ama oldu.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum, bugün 100. Grup 1’ine ulaşan antrenörümüz Chris Waller, Triple Honour isimli safkanla ilk Grup 1 yarışını kazanırken Triple Honour’a bakan kişi Türk arkadaşımız Cemal Aktaş’tı. Bana da 50. ve 100. Grup 1 nasip oldu. Chris Waller’ın kariyerinde biz Türklerin de etkisi var yani.

Her gün mesajlar geldi bu süreç boyunca. Son 5 yıldır gösterdikleri tüm desteklerden dolayı Türkiye Jokey Kulübü’yle birlikte tüm atçılara ve yarışseverlere çok teşekkür ediyorum. Bugün bir Türk olarak burada sizleri temsil etmekten çok gurur duyuyorum. Burada olsun, Türkiye’de olsun, yurt dışındaki diğer atçılarımız olsun umarım nice başarıları hep birlikte elde ederiz.” dedi.

Winx’in bu galibiyetiyle kariyerinin 100’üncü G1 birinciliğine ulaşan antrenör Chris Waller, koşu sonrası gözyaşları içerisinde yaptığı açıklamada: “Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Açıklaması çok zor ve henüz tam aklım başımda değil. Ekibim inanılmaz bir iş başardı. Her türlü övgüyü hak ediyorlar. Bugünü ve Winx’i tarif edebilecek kelimeleri bulamıyorum. şeklinde konuştu.

Winx’in kazandığı 37 yarışın 32’sinde birlikte piste çıkan Hugh Bowman ise: “Her zaman olduğu gibi bugün de özgüvenle buraya geldik. Winx ile inanılmaz bir yolculuk oldu bizim için. Böyle bir ata binmek büyük bir ayrıcalık. Ayrıca her zaman yanımda olan eşim ve çocuklarım benim hayata bakış açımı değiştirdi. Sonunda bittiğine inanmak güç ama şimdi normal hayatıma geri dönme zamanı.” dedi. 

Kaynak: tjk.org

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir