Şampiyon BURGAS kazanmaya devam ediyor…

31 Mayıs 2023 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 İsmet İnönü koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (5y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Go Hero (Torok) elde ederken, Vincitore Victory Gallop) üçüncü, Zala Bey (Agresivo) dördüncü, Zafer Ateşi (Win River Win) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Burgas (Vedat Abiş)

 Kariyerinin dokuzuncu grup galibiyeti…  

Sezona Ankara’daki A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü galibiyeti ile başlayan Burgas, son koşusunda ilk kez buluştuğu yetenekli genç jokeyi Vedat Abiş ile start aldığı koşuyu son viraja kadar ön grubun hemen arkasında yer alarak takip etti ve düzlükten sonra yaptığı etkili sprintle son düzlüğün ortasında liderliği alıp, sonlarda dışından gelen rakibinin ataklarına karşılık vererek kazanırken hem bu yılki ikinci startından da galibiyetle ayrılmış, hem de kariyerinin dokuzuncu grup zaferine imza atmış oldu.   

Go Hero, Maximus Boy ve Zala Bey’in 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Vincitore liderliği alırken dışından doldurup gelen Maximus Boy ondan liderliği aldı. Üçüncülükte Burgas daha sonra Go Hero sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Maximus Boy liderliğini korurken yine ikincilikte Vincitore daha sonra Burgas ve Go Hero şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Maximus Boy halen lider, Vincitore takipte, hemen arkalarında Burgas daha sonra Go Hero, Zafer Ateşi ve Zala Bey sırası ile 800 startı geçildi. 600’de az farkla Maximus Boy Vincitore’nin önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de ortadan Vincitore dışından Go Hero içerden de Burgas üçlüsü arasında mücadele başlarken 200’de içerden gelen Burgas liderliği aldı. Sonlarda dışından gelen Go Hero’nun ataklarına karşılık vererek yarım boy farkla ve 2’04”05 bitiriş derecesi ile kazanan Burgas oldu.

News Reporter

12 thoughts on “Şampiyon BURGAS kazanmaya devam ediyor…

 1. Temponun yüksek olmadığı yarışlarda, son 800’de en çabuk hızlanan at olan Burgas’ın kazanmaması çok zor. Bilhassa önde giden at ile farkı mesafe olarak azsa. Düzlükte gaza bastığı an diğer atlarla teması kesiyor. Devrini bulma vesaire gibi dertleri yok çünkü.

  Go Hero, Vincitore’nin perdelemesine maruz kaldı. H. Karataş sol eliyle kamçı vurabilse geçebilirdi belki. Vincitore’den kurtulamadan sağ kamçı da vuramadı.

  V. Abiş’e kararsız ve dolandı diyen de var ancak bence uyanık davrandı ve Vincitore’den kaçtı. İki atın arasında minik cüssesiyle zorlanabilirdi.

  Maximus Boy son iki idmanında kenter yapmış. Bir sorun var tahminimce. Çıkışta oyalandı ve son düzlükte tükenmişti.

  Zala Bey ve Zafer Ateşi’ne bu tempo hiç yaramadı.

 2. Maximus Boy bu koşu planı ile gerçekten yarış kazanacağını düşünüyor mu sahipleri? Önde tempo vererek hızlandırdığı yarışlarında daha başarılı olmuş bir atı neden bu tarz koştururlar anlamak mümkün değil.

  Burgas bildiğimiz gibi tam istediği gibi geçti yarış zor olmadı kazanması.

  Go Hero için biraz daha hızlı yarışlar gerekli özellike 2200-2400 de çok daha başarılı olacak izlenimi veriyor.

  Son olarak Vincitore gibi atın varsa ve kumda enfes koşarken neden hala çim pist ısrarı ile koşturursun anlamak mümkün değil.

 3. Son 800 gene 46 gecilmis. Bu sekilde Burgas i gecmek cok zor. Bakalım Aegean Finale ile kapismalari nasil olacak.

 4. go hero’ya daha önce yazdığımı bir daha yazmak istiyorum nacizane… bu ata 2000 2400 bile kısa geliyor… gerçek mesafesi bunlarında üstünde ama ne yazık ki ülkemizde gerçek uzun mesafe yok… keşke olsa 2800 3200 grup komşularımız… yapın senede 4 kez iki grup 2 bir gr 3 ve gr 1 şeklinde… tonca isimsiz koşular yerine mesafe gücünü göreelim

 5. Burgas formunu buldu, bu sekılde avrasyayıda kazanır, go hero gecen sene Ankara kosusunu kazanacak dedıgım ama basla fınal dance kaybetti, tam bir mesafe atı ve sıngspıel hattının tam bir temcılcisi, özellikle 4 ve sonrası için dayanıklı bır kan ve 2200 üstü Ideal. Vıncıtore için sahipleri neden çim kosuyor dıyenler var, haklısınız ama iyi at her yerde kosar tıpkı secretariat gibi, jokeyi turcotte ” bana kalırsa o çimde cok daha iyi” demişti ki 2 kum rekoruna ragmen. Velocıraptorda çimde cok ıyı gıden kum sampıyonudu. Bu tıp örneklikler varken sahiplerinin deneme yapmaları normal. zalabey ve zafer atesi bu grubun atı degıl ler, maxımus boy gününde oldumu arkayı uyutup bir gr kosusu yazdırır hanesine

 6. Maxsimus Boy bunları ayıkadığı gün yıkılıyordu.İmparator o gün bu attan çok şeyi götürmüş olabilir dedi.

 7. King david pedigree gereği geç gelişen taylar verecek burgas bu sene farklı bir yere gidecek ho hero nun annesi setryn çok iyi yavrular veriyor setryn tjk tarafından satın alınıp dubawi frankele çekip yaptırıp doğan erkek yavrusu aygırlığa ayrılmalı bu fırsat Türk atçılığı için bir daha gelmez

 8. King David ve oğulları tadını çıkarsın son yılllarda alinan çimci Japon ve Avrupa menşei aygırlar,çimide yapabilecek Abd aygırlar karşısında işi çok zor.Yarış yarış gibi koşmazsa uyutur ama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir