Santa Anita Derby’yi TAIBA kazandı…

9 Nisan 2022 Cumartesi günü Amerika’nın Santa Anita Park Hipodromunda 1800 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Runhappy Santa Anita Derby’yi, Zedan Racing Stables’in sahibi ve Tim Yakteen’in antrenörü olduğu Taiba (Gun Runner – Needmore Flattery, Flatter) jokeyi Mike Smith ile kazandı. 750.000 $ toplam ikramiyeli koşuda ikinciliği Messier (Empire Maker) elde ederken, mücadeleden Happy Jack (Oxbow) üçüncü olarak ayrıldı.

Son viraj dönülürken dış kulvardan hücum eden Taiba, koşunun büyük favorisi Messier ile yol boyu girdiği mücadeleyi sonlarda lehine çevirip birinciliğe uzanırken 1’48”67’lik bir derece gerçekleştirdi.

Yarış hayatına 3 yaşlı olarak başlayan Taiba, 5 Mart 2022 tarihinde koştuğu 1200 metre mesafeli Maiden Special Weight mücadeleyi 1’09”97’lik derecesi ile kazanarak kariyerine galibiyetle başlamıştı. Henüz ikinci startında G1 galibiyete imza atan safkan, bu performansı ile bir anda Kentucky Derby’nin de iddialı isimlerinden biri haline geldi.

Taiba geçen sene Fasig Tipton Florida Select Two Years Olds in Training Satışından 1.7 Milyon Dolara satın alınmıştı.

RUNHAPPY Santa Anita Derby (G1)

Santa Anita Park, Grade I Stakes, $750,000, 3 yo, 1 1/8 miles, 1:48.67, Fast.

1 Taiba  (ch, c, 3 yo), A+, $450,000

Gun Runner – Needmore Flattery, by Flatter
B: Bruce C Ryan; O: Zedan Racing Stables, Inc.; T: Tim Yakteen; J: Mike E. Smith.

2 Messier  (b, c, 3 yo), A, $150,000

Empire Maker – Checkered Past, by Smart Strike
B: Sam-Son Farm; O: SF Racing LLC, Starlight Racing, Madaket Stables LLC, Masterson, Robert E., Schoenfarber, Jay A., Waves Edge Capital LLC, Donovan, Catherine M., Golconda Stable, Siena Farm LLC; T: Tim Yakteen; J: John R. Velazquez.

3 Happy Jack (b, c, 3 yo), A, $90,000

Oxbow – Tapitstry, by Tapit
B: Calumet Farm; O: Calumet Farm; T: Doug F. O’Neill; J: Abel Cedillo.

Margins: 2¼, 10, neck. Others: Armagnac ($45,000), Win the Day ($15,000), Forbidden Kingdom ($500).News Reporter

2 thoughts on “Santa Anita Derby’yi TAIBA kazandı…

  1. Adamlar nasıl antrenörse, ikinci yarısında at gr1 kazanıp derby favorileri arasına gırıyor. Bizde kesınlıkle orjın problemi yok yetıstırıcılık ve antrenörlük problemi var. En ıyı atımız burgasın ne durumda oldugunu malesef gördük. Su an atlarımız malesef listed atı konumunda tas catlasın gr3te tabela yaparlar bu kondusyonla, aygırlara kısraklara mılyarlar veren kalburüstü ekurıler neden yurtdısından antrenör getırmeyi denemez, yada tjk bu işe el atıp neden antrenörlerimizi yurtdısına göndermez, staj vb için ( eger yanlışsam düzeltin). Yav doyoun dıye bır aygır geldi, atın o yılkı yavrularından ıkısı avrupada yılın atı secılen daylami ve kalanisi idi, biz ne yaptık? Tayları 2 yasında gebergah ettık gazı sevdasına caldıranda sakaryada vb… Gelen kanlarımız ıyı ama problem baska yerde

    1. Kesinlikle katılıyorum… Atçılıktaki temel teori: “Bakım ve idman şartları eşitse kan kazanır”… Kanlarımız diiğerlerine göre hiç de kötü değil, demek ki bakım ve idman şartlarında çok gerideyiz, öncelikle bunları düzeltmeliyiz. Atlarımızı, doğumundan itibaren verdiğmiz vasat bakım ve idman koşulları yanında bilgimizin de üst seviyede olmaması nedeni ile yeterince güçlendiremiyor ve hazırlayamıyoruz. Ayrıca ülkemizde özellikle grup yarışlarda rölanti tempolar ile yorulmadan son 400’e kadar gelmeye alıştırılan atlarımız, baştan sona süratli tempolarda koşulan uluslararası yarışlarda erken tükeniyor ve son düzlükte tamamen dağılıyorlar. Kısaca, idman ve bakım koşullarımızı üst seviyeye çıkartamaz isek, Frankel, Dubawi, English Channel vb. atlar ülkemizde aygırlık yapsa da hiç bir yere varamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.