Satış Koşusundan Zirveye…

24 Ekim 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2800 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Ankara Koşusunu, Atilla Seriner’in sahibi, Müthiş Ölçer’in yetiştiricisi ve Tevfik Bardakçı’nın antrenörü olduğu Uğurbey (3y de Yavuz Star – Bir Ben Star, West by West) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

6 safkanın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Uğurbey, ilk metrelerde koşunun liderliğini yapmaya başlayan Handsome Hero’nun arkasında ikinci sıraya yerleşti ve ilk virajı bu şekilde dönüp karşı düzlüğe de aynı pozisyonda çıktı. 1600 startı geçilirken dışından temposunu arttıran Powerman’a yerini veren safkan, 600 startı geçilip son viraj dönülünceye kadar da bu yerini muhafaza etti.

Son viraj dönülürken atak yapıp başa geçen Powerman’ın ardından Uğurbey de hamlesini yaptı ve rakibinin dışına çıkarak son düzlüğü ikinci sırada döndü. 400 geçilirken Uğurbey içindeki Powerman’e hakim olmayı başardı. 300’de fark 2 boy çıktı. Bu metrelerde iki safkan yer değiştirdiler. Bariyer dibinden dışarıya çıkan Powerman yeniden hücum etmeye çalıştıysa da rakibiyle arasındaki farkı kapattırmayan Uğurbey, finişte farkı 2.5 boya çıkartarak 2’53”83’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Powerman (Powerscourt) elde ederken, mücadeleden Kingsman (Populer Demand) üçüncü, Handsome Hero (Rajsaman) ise dördüncü olarak ayrıldılar.

Gazi Koşusu galibi ve Ankara Koşusunun da büyük favorisi olan Call To Victory startı şahlanarak aldı ve yaklaşık 400 metre içerisinde sakatlık yaşayarak mücadeleyi bıraktı. Starttan geç çıkan safkanlardan Lord Of Game ise jokeyinin false start yaşandığı şüphesi ile 400 metre gittikten sonra yarıştan ayrıldı.

Satış Koşusundan zirveye…

Yarış kariyerine 3 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da katıldığı Şartlı-1 mücadelede yetiştiricisi olan Müthiş Ölçer’in formasını taşıyarak başlayan Uğurbey, bugüne dek start aldığı 11 yarışta 6 birincilik, 1 ikincilik ve 2 kez de üçüncülük elde ederken 989.270 TL ikramiye kazandı.

Yetiştiricisinin forma renkleri altında ilk 3 yarışına çıkan ve 4 Ekim 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda katıldığı kariyerinin 3’üncü koşusu olan Satış-2 mücadelede 70.000 TL’ye el değiştiren safkan, yeni sahiplerinde ilk startını pandemi için verilen aranın ardından Haziran ayında Adana’da alabildi.

Adana’da sırasıyla Handikap-15, Şartlı-4 ve Kv-8 kazanan Uğurbey, Ağustos ayında Bursa’da start aldığı Kv-8 mücadelede üçüncü olup 12 gün sonra Ankara’da katıldığı Kv-9 koşudan ise ikincilikle ayrıldı.

Eylül ayında Bursa’da kazandığı A3 Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Koşusu 3 yaşındaki erkek tayın ilk Grup galibiyeti oldu. Bu yarışın ardından Ankara’ya geçen ve A3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusunda  Ardaşah ve Expectany’nin arkasında üçüncü olan Uğurbey, yaklaşık 3 hafta sonra koştuğu Ankara Koşusunu pist rekoru ile kazanarak kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza atmayı başardı.

News Reporter

4 thoughts on “Satış Koşusundan Zirveye…

  1. Bileğinin hakkıyla kazandı, Lord o the game yarışı bırakmasaydı seyrine doyum olmayacak bir mücadele seyredecektik ama bu bile olamadı. Formuna bakarsak onu da geçerdi.

  2. Kimi geçti ki iki si startta kaldı biri yarişi bıraktı biri zaten tavşan dı ctv ye geriye sadece powerman kaldı dersen kazanan haklıdır eyvallah ama bir daha tabela göremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir