SCAT DADDY temsilcisi TU BRUTUS Türkiye yolunda!

Önceki yıllarda Offlee Wild, Dr Fong ve El Corredor gibi aygırları ülkemiz yetiştiriciliğine kazandıran at sahibi ve yetiştirici Tevfik Çelikoğlu, 2020 Aşım sezonu öncesinde bir aygır transferi daha gerçekleştirdi.

Son yılların en fazla ses getiren aygırlardan Scat Daddy’nin Kentucky’deki tek aygır temsilcisi olan Tu Brutus (Scat Daddy – Bresca, Seeker’s Reward), eküri tarafından önümüzdeki dönem Türkiye’de aşım yapmak üzere satın alındı.

Tu Brutus (Scat Daddy)

Ünlü aygır Scat Daddy’nin Türkiye’deki ilk temsilcisi olmaya hazırlanan 7 yaşındaki Tu Brutus, 2, 3 ve 4 yaşlarında Şili’de çim pistte start alıp daha sonra 5 ve 6 yaşlarında Amerika’da kum pistte koşmuş.

2 yaşında G3 Cotejo de Potrillos’da 2’inci olan ve ilk sınıf yarışı 3 yaşında kazandığı G3 Alfredo L.S. Jackson S. olan safkan, aynı yıl Luis Larrain P. Nacional Machos Stakes ve Haras Lizzie Handicap birincilikleri elde etmiş.

Tu Brutus 3 yaşında kazandığı bu yarışların dışında Asociacion de Propietarios F.S. de Carrera A.G. – V Region Stakes’de ikinci, G1 El Derby, G3 Thompson Matthews Stakes ve Derby Lodge Handicap’ta üçüncü olmuş.

Tu Brutus

4 yaşında Dorticos Stakes, Coloreado Handicap, Charleston Stakes ve Miss Therese Stakes’i kazanan Tu Brutus, 5 yaşında Belmont Park’ta 2200 metre kum pistte Flat Out Stakes’i starttan çıktığı gibi uzak farkla kazanıp, Aqueduct Hipodromunda koştuğu G3 Excelsior Stakes’te son anda az farkla ikinci, G2 Brooklyn Invitational Stakes’te ise üçüncü olmuş.

2017 yılında yarış yaşamını noktalayan ve 2018 yılında Crestwood Farm’da aşımlara başlayan aygırın ilk jenerasyon tayları bu sene doğmuş.

Tu Brutus’un Çelikoğlu Ekürisine ve yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

News Reporter

1 thought on “SCAT DADDY temsilcisi TU BRUTUS Türkiye yolunda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir