Sentetikten sonra Kum Pistte de G1 kazandı…

8 Ekim 2020 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1500 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Ankara Kalesi Koşusunu, Ersan Üldes’in sahibi ve yetiştiricisi, Emin Tokçalar’ın ise antrenörü olduğu Kuzey Yağmuru (3y ae Toccet – Pusu, Sun Music), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Kinowa’nın Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkartılmasıyla 9 safkanın start aldığı mücadeleye 2 numaralı en dış kulvardan çıkış yaparak başlayan Kuzey Yağmuru, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasında ve bariyer dibinde dördüncülüğe yerleşip son viraja kadar da bu yerini koruyarak geldi.

Düzlüğe çıkılır çıkılmaz pistin ortasını tercih eden safkan 400 direği geçilirken üçüncülüğe, 200 geçilirken ikinciliğe girdi ve koşunun bitmesine 150 metre kala aldığı liderliği farkı gittikçe açarak aynada 4 boy kadar çıkartıp 1’33”63’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği sonlardaki atakları ile Fire Of World (Hakeem) elde ederken, mücadeleden Contender (Halicarnassus) üçüncü, King Serkan (Yonaguska) dördüncü, koşudaki tek dişi safkan olan Malones (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

Ankara Kalesi Koşusunun son virajı dönülürken…

Sentetikten sonra Kum pistte de G1 kazandı…

Yarış hayatına geçen sene Temmuz ayında İzmir’de başlayan Kuzey Yağmuru, bugüne dek tüm yarışlarını kum ve sentetik pistte koştu ve katıldığı toplam 17 yarışta 11 birincilik ve 5 kez de ikincilik elde ederken 2.137.705 TL kazanç elde etti.

Kendi yaşıtları ile mücadele ettiği Anafartalar Koşusunu çok rahat bir şekilde kazanıp ilk G1 galibiyetini elde ettikten sonra, kendinden yaşça büyük rakiplerle birlikte ilk kez piste çıktığı KKTC Koşusundan da zaferle ayrılan safkan, G1 klasmanındaki Ankara Kalesi Koşusunu da kazanarak bu defa kum pistteki ilk G1 birinciliğine imza attı.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir