SERTBERK bir ilki başarabilecek mi?

Triple Crown (Üçlü Taç) deyimi 1956 yılından itibaren Erkek ve Dişi Tay Deneme koşularıyla birlikte yarışçılığımızın gündemine girmiştir. Türkiye’de 3 yaşlı bir İngiliz tayının Triple Crown yapabilmesi için Erkek ya da Dişi Tay Deneme, Gazi ve Ankara Koşularını kazanması gerekir.

Tarihi bu kadar eskiye dayanmasa da ülkemiz yarışçılığında Arap atlarına da Triple Crown imkanı verilmiştir. Buna göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, safkan Arap atlarının Triple Crown (Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanmaları gereken koşulardan ilkini oluşturmaktadır. Bu koşuyu kazanan safkanın daha sonra Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanması gerekir.

Şayet herhangi bir Arap atı aynı yıl içerisinde bu 3 koşuyu kazanmayı başarırsa hem Triple Crown yapmış, hem de özel ödül olarak belirlenen ikramiyeyi sahibine kazandırmış olur.

Gözler SERTBERK’in üzerinde olacak…

Ülkemizin en yüksek ikramiyeli üçüncü koşusu, Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisindeki en önemli ikinci mücadelesi olan ve aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan G1/DHÖW/TR Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, 7 Mayıs 2022 Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda koşulacak.

Koşuya kayıtlı safkanlar içerisinde Triple Crown yapma ihtimali bulunan 2 safkan var. Bunlar koşunun 4 yaşlı katılımcıları olan Sertberk ve Şimşekefe… Bunun nedeni Trliple Crown’un ikinci ayağını oluşturan ve 24 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul’da 2400 metre çim pistte koşulacak olan Niğbolu Koşusuna sadece 4 yaşlı Arap atlarının katılabiliyor oluşu… Yani Araplarda Triple Crown’u sadece 4 yaşlı Arap atları yapabiliyor.

Sertberk ve Şemşekefe’den biri önce TBMM, ardından Niğbolu Koşusunu kazanabilirse, 18 Eylül 2022 Pazar günü yine İstanbul’da 2800 metre çim pistte koşulacak olan Veliefendi Koşusuna Triple Crown yapmak için çıkacak…

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

Hiç geçilmedi…

Koştuğu 7’inci yarışı da kazanarak namağlup kariyerine devam eden Sertberk, 2 Ekim 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koştuğu G1 Hatay Koşusunu kazandıktan sonra yaklaşık 6 ay kadar start almamıştı.

Hatay Koşusu sonrasında yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle geçtiğimiz yıl 17 Ekim’de kayıtlı olduğu ve tartışmasız büyük favori olarak gösterildiği Haralar Koşusuna deklare edilmeyen safkan, dolayısıyla sezonun en büyük Koşusu olan Cumhuriyet Koşusunda da piste çıkamamıştı.

4 yaşında kır erkek safkan, Şubat ayının başından itibaren çalışmalarını hızlandırmış, Adana’da Mart ve Nisan aylarında çok sayıda galop yapmış, son olarak 10 Nisan 2022 Cumartesi günü Mehmet Akyavuz idaresinde 1400/1’38”0 – 1’22”3 – 1’08”3 – 27”5 rahat rekor dereceli bir galop gerçekleştirmişti.

Yeni sezonda ilk hedef olarak G2 Mohaç Koşusunu belirleyen safkan, bu koşuyu Yeltay’ın 1’43”81 ile kazandığı yarıştan sonra Mohaç Koşularında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en iyi ikinci dereceyi gerçekleştirerek kazanırken 7’de 7 yapıp geçilmezliğini sürdürmeyi başardı.

Şimdi herkesin cevabını büyük bir merakla beklediği soru; Şampiyon safkanın Türk Yarışçılık tarihinde Triple Crown yapan ilk Arap atı olmayı başarıp başaramayacağı?News Reporter

5 thoughts on “SERTBERK bir ilki başarabilecek mi?

  1. Bu benim görüşüm tabi ama ingilizlerde üçlü taç erkek/dişi tay deneme GAZİ ve ANKARA koşuları ile olurken ki bunlarda sadece 3 yaşlı safkanlar koşuyor araplarda neden sadece 4 yaşlı safkanların koştuğu koşular ile olmuyor anlam veremedim ki 3 yaşındaki arap safkanın kendinden büyük safkanlarla koşma olayınıda zaten çözemedim arap atlarında üçlü taç o yüzden bana arap atlarında saçma ve adaletsiz geliyor.

  2. niye sacma olsun 4 yasla birlikte taylik bitiyor,dengeleniyor gücler,mantikli cikarim yapin,mantiksiz olani görmeyip illahi biseyler bulmak,yerli yerinde yapin ki destekleyelim,örnegin izmir ve adana yarislarinda cimde 12 at sacmaligi 85 at kaydoluyor 12 at kosuyor bence yarislar ikiye bölünmelidir(sart 2,3,4 ve handikap 13,14,15yarislar),veya 5ligin 20 tabela yapilmasi,bence ikramiye ödensin ama tabela syilmasin,bi sürü at gec elenip,enflasyona neden oluyor,bosa kürek sallama,yada ahir sorunu ve kayirmalar v.b…arap atciligina var bir saldiri,yersiz teklestirme ve standardize senide daraltir,empati ve hakaniyet

  3. sertberk yarışlarda 2000 metre üstünde denenmediği taktirde yarış hayatını geçilmeden bitirecek gibi duruyor

  4. Kafkaslı 2006 yılında üçünüde almıştı ilk olmayacak hatırlatayım istedim ama sertberk bu başarırım o potansiyel var mı hep beraber görecez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.