SESSİZ DALGA Kapadokya’yı vurdu!

21 Ekim 2021 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1/D Kapadokya Koşusunu, Uğur Kıraloğlu’nun sahibi, Muzaffer Buğdaycı’nın yetiştiricisi ve Erhan Dıblen’in antrenörü olduğu Silent Wave (3y dd Torok – Keyfe Değer, Strike The Gold) jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Hayalet Kız (English Channel) elde ederken, mücadeleden Melinam (Lion Heart) üçüncü, Valente (Yonaguska) dördüncü, Sudoku (El Corredoır) ise beşinci olarak ayrıldı.

Her üç pistte de üst seviyede koştu…

Kariyerinin 18’inci startında 7’inci birinciliğini elde eden Silent Wave, yarış hayatının ilk G1 zaferine Kapadokya Koşusu ile imza atarken kazancını da 1.6 Milyon liraya yükseltti.

Çim pistte 3 kez start alıp Kv-9 üçüncülüğü ve G1 dördüncülüğü elde eden başarılı safkan, sentetik pistte G2 Dolmabahçe Koşusunu, kum pistte ise G1 Kapadokya Koşusunu kazanarak her üç pistte de en üst seviyede koşabilen kıymetli bir dişi olduğunu ispatladı.

Yarış hayatına geçen sene Ağustos ayında Ankara’da başlayan ve 2 yaşlı olarak start aldığı 6 yarışta bir maiden, bir de Kv-6 galibiyet elde eden Silent Wave, bu sene Şubat, Mart ve Nisan aylarında Adana kum pistinde katıldığı 4 yarışın 2’sini kazanmıştı. Yaz sezonunu İstanbul’da Nisan ayının son günü katıldığı Kv-9 Nadas Koşusu üçüncülüğü ile açan dişi tay, sezonun ilk klasik mücadelesi olan Dişi Tay Deneme Koşusunda ise son metrelere kadar mücadelenin içerisinde kalarak dördüncülük elde etmişti.

Silent Wave (Müslüm Çelik)

Dolmabahçe Koşusunda ilk Grup galibiyet…

Erhan Dıblen, Silent Wave ve Uğur Kıraloğlu

Dişi Tay Deneme’nin ardından Kısrak Koşusunda bekleneni veremeyen Silent Wave, sentetik piste ilk kez ayak bastığı ve usta jokeyi ile ilk kez bir araya geldiği Begüm Atman Karataş Koşusunda birinciliğe uzanan isim oldu. Bu yarışın ardından kendinden yaşça büyük rakiplerle ilk kez bir araya geldiği Dolmabahçe Koşusunda bir kez daha sentetik piste çıkan safkan, bekleme yaptığı mücadeleyi son düzlükteki başarılı performansı ile 3 boy farkla kazandı. Silent Wave bu yarışta kariyerinin ilk Grup koşu zaferine imza attı.

1.5 Aylık aranın ardından Kv-8 KRA Koşusunda sentetik pistte ilk kez kaybedip Victory Bawl’a mağlup olan Silent Wave, 3 hafta sonra 1400 metre sentetik pistte koştuğu A2 Kızkulesi koşusunda beklenenin altında bir performans sergileyen dişi tay, favori girdiği koşudan beşincilikle ayrıldı…İlk G1 zaferi kum pistte geldi…

Beklentileri karşılayamadığı Kızkulesi koşusundan yaklaşık 1 ay sonra neredeyse 6 aydır start almadığı Ankara’da Kapadokya Koşusunu hedefleyen Silent Wave, iyi başladığı mücadelede ilk metrelerde öndeki grubun hemen arkasında beşinciliğe yerleşti.

800 startına doğru temposunu arttıran safkan, 600 direği geçilirken ikinciliğe sarktı ve düzlük dönülür dönülmez hücum edip 400 direğinde öndeki Luna Lovegood’u yakaladı. Bu metreden sonra arka grupa arasındaki farkı her metrede biraz daha açan Silent Wave, mücadeleyi en yakın rakibinin 5.5 boy önünde 2’08”33’lük derecesi ile kazanırken, kariyerinin en kolay birinciliklerinden birine imza attı.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir