Seyircili Maçlar için müjde geldi! Ya Seyircili Yarışlar?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, normalleşme sürecinin başlayacağı Mart ayıyla beraber ‘Seyircili maçların başlayacağı’ müjdesini verdi.

Maçların seyircili oynanabilmesi için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu müjdeleyen Kasapoğlu, stadyumlara kontrollü de olsa taraftar alınacağı ve tezahüratların yeniden yükseleceği tarihi de Mart ayı olarak verdi.

“Statlar kapa-sitesinin yüzde 10’u, 15 ya da 20’si şeklinde açılabilir” diyen Muharrem Kasapoğlu açıklamalarına şu detayları da ekledi; “Stadyumlara girişte HES kodu zorunlu olacak. Localar açılabilir. Bu kararları Federasyon verecek. Taraftarlarımızı korona tedbirleri çerçevesinde sahalarla buluşturmaktan yanayız. Pandemi seyrine göre kulüplerimizi en hızlı şekilde taraftarlarımızla buluşturacağız. Diyelim ki 50 bin kişilik bir stat var, 5 bin kişi alınabilecek.”

Yarışların durumu ne olacak?

TJK Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Adalı, zaman zaman tepki almasına rağmen bunlara hiç aldırmadı ve pandemi sürecinde alınan kuralların eksiksiz olarak uygulanması konusunda çok katı bir tutum izledi. Yarışseverlerin hipodromları alınmadığı bu süreçte başta At Sahiplerine, Antrenörlere, Jokeylere, Seyislere ve Ganyan Bayilerine pek çok kısıtlama getirildi.

Hipodromların kapı girişlerine dezenfektan kabinleri kondu. Maske kullanımı aylar öncesinde mecburi kılındı. Önce ateş ölçümü, daha sonra HES Kodu sorgulaması zorunlu hale getirildi. Dışarıdan yiyecek getiren kuryeler dahi içeri alınmadı. Personel yemek siparişlerini hipodrom dışına çıkarak almak zorunda kaldı. Tüm paydaşlara sık aralıklarla testler yapıldı.

Atçılar atları koşmadığı gün hipodromlarda kendilerine ayrılan alanlara alınmadılar. Aynı şey antrenörler için de uygulandı. Yarış günleri padok alanına en fazla 2 kişinin girmesine izin verildi. Futbol Kulüplerinde yöneticilik ve idarecilik yapanlar maçları tribünden seyredebilirken, Yarış günü hipodromlara girmesine izin verilen atı koşan at sahipleri tribünlere alınmadı. Tüm paydaşlar yarışları hipodrom içerisinde Televizyonlardan seyrettiler.

Bütün bu uygulamalar sayesinde yarışlar bugüne değin kesintisiz olarak sürdürülebildi. Şimdi Mart ayında maçların kısmi olarak seyircili başlaması halinde, eş zamanlı olmasa da 2021 Yaz Sezonunun başlayacağı Nisan ayından itibaren yarışların belli kapasiteyle seyircili olarak başlaması söz konusu olabilir.

Futboldaki uygulamaya benzer bir şekilde %10-20 kapasite ile bir ihtimal Yaz Sezonunda seyircili yarışlar başlayabilir. Böyle bir uygulamaya gidilirse 6000 koltuğu bulunan Veliefendi Hipodromunda ilk gün yarışlarından itibaren her gün 500-600 yarışsever içeriye alınabilir.

Futboldaki benzer uygulamanın başarı ile başlatılabilmesi tabi ki önemli bir gösterge olacaktır ancak bu konudaki son kararı elbette ki Tarım ve Orman Bakanlığı ile Mart ayındaki Kongrede seçilecek olan Başkan ve Yönetim Kurulu verecektir.

 

News Reporter

7 thoughts on “Seyircili Maçlar için müjde geldi! Ya Seyircili Yarışlar?

  1. virusle mucadele kapsaminda tjk nin tedbirleri gayet olumlu ancak abartili,yarisi olan at sahibleri ve antrenorlere localar acilmali tv karsisinda yarisi seyretmek icin yanyana olmak daha kotu.bu nedenle at sahiblerine ait olan terastan yarisi olan at sahiplerine acilmasi uygun olacaktir.

  2. Numarator şeklinde yapılırsa (otopark şeklinde içerideki yaris severin kac kisi olduğunu) içerideki kisi sayısı gorukur ve alim yapilir. Sadece yaris severe vereceksiniz . At sahibi antrenör ve seyis bu kapsamin dışında kalacak ve bazı yerlere girişi olmayacak. Kalabalık olmaması için. Herkes biraz fedakarlık yapacak

  3. Ya zaten hafta içi yarışlara çok az seyirci geliyor hafta sonuda önemli yarışlara biraz kalabalık oluyor alanlar zaten geniş herkes maskeli seyircilerede sigara içmesin açık alanda bu pandemi döneminde hipodromda seyircilerin sigara içmesine izin verilmesin daha tedbirli olur bence.

  4. Siteye ve yorum yapanlara bir soru 50-60 tane giseci bir o kadarda temizlikçi masrafi cepte kaliyor seyircisiz yarislarda ustelik jokeyler seyirci olmadigi icin sıfır baskı at biniyor sizce tjk seyirciye açarmi hipodromları yoksa sonuna kadar kullanırmı bu fırsatı.

  5. Bence artik acilsin özledik cunku jokeylere aprantilere yaris binerken bi nebze olsun onlar icinde iyi olacaktir cunku çok sessiz kaldi hipodrm açik alan zaten bisey olacagini zannetmiyorum tabiko mesafe maske olmk sartiyla saygilarimla…

  6. tjk artık yarışseverleri yolunacak kaz olarak görmeyi bırakmalıdır.at yarışlarının bütün masrafı müşterek bahis dediğimiz oyunlardan çıkıyor.devlet bir kuruş dahi vermeyi bırakın 3 boğaz köprüsünün kazancı kadar para kazanıyor.bundan 10 yıl öncesi hangi atın geleceğini bilirken yarışsever bu gün gelecek atı getirmiyorlar.bir at evet canlıdır ama önceki yarışları.performansı.koşu stili değişmez.bir yarış tutarak kazanıp aynı grupta öbür yarış geçilmez
    at yarışlarında reform gerekiyor. 7 kuruş birim fiyatla bu işler olmaz.şu anda 6 lı ganyan birim fiyatı en az 25 kuruş olmalı. altılıyı 2-3 kişi bilirse hatta devrederse bu işler heyecan veriyor.yarışseverleri iddaacı yaptınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir