Shergar’ın kaçırılmasından 40 yıl sonra bir kaçırma vakası daha…

Şubat 1983’te soğuk bir gecede maskeli adamlar İrlanda’nın Kildare ilçesindeki Ballymany Stud’a girdiklerinde akıllarında tek bir amaç vardı; Ağa Han’ın şampiyon aygırı Shergar‘ı kaçırmak…

Öyle de oldu… Epsom Derbi galibi olan ve 13.5 milyon dolara sendika edilen şampiyon safkan bir karavana bindirilerek haradan uzaklaştırıldı… O günden sonra Shergar bir daha hiç görülmedi. 

Soruşturmaya yapan Emniyet güçleri onun İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile bağlantılı olduğu iddia edilen kişiler tarafından kaçırıldığını, ardından 2.7 Milyon Dolar fidye talep edildiğini ve buna ulaşamayınca da makineli tüfekle öldürüp bir bataklığa attıklarını iddia ettiler.

Shergar

İşte, Shergar’ın bu hüzünlü hikayesinden tam 40 yıl sonra Avrupa’da geçtiğimiz hafta bir kaçırma vakası daha yaşandı.

Çek polisi, Vladimir Putin’in manevi oğlu olarak gösterilen Çeçen lider Ramzan Kadirov’a ait olduğu bildirilen 16 yaşındaki G1 galibi Zazou isimli aygırın Prag’a 50 kilometre mesafede bulunan Darhorse Stud’dan çalındığını duyurdu.

2012’de satın alınan 16 yaşındaki safkanın, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ardından dondurulan Kadirov’un mal varlığının bir parçası olduğu bildirildi.

Zazou

G1 Premio Roma birincisi ve Deutsches Derby ikincisi olan Zazou, Çek Cumhuriyetinin en başarılı aygırlarından biri… Yerli yetiştiricilere ait kısrakların yanı sıra Almanya, İsviçre, Polonya, Macaristan ve İskandinavya’dan gelen kısraklara da aşım yapan Shamardal temsilcisi için polis halktan destek istedi.

Almanya’da Waldemar Hickst tarafından yetiştirilen Zazou, 2 ve 8 yaşları arasında koştu ve bu süre zarfında 9 yarış ve 1,2 milyon Euro’dan fazla ikramiye kazandı.

Ramzan Kadirov

2012 Dubai World Cup’ta Monterosso’nun ardından beşinci olan Zazou’nun değeri bazı kaynaklar tarafından yaklaşık 400 bin kron (350.000 TL) olarak hesaplanıyorsa da, 128 atı olduğu iddia edilen Kadirov’un Telegram hesabından yaptığı bir açıklama ile Zazou’nun değerinin 10 Milyon Dolar olduğunu söylediği paylaşıldı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, polis şimdi kimliği belirsiz hırsızları yakalamak için halktan yardım istiyor. 

Zazou

 

News Reporter

4 thoughts on “Shergar’ın kaçırılmasından 40 yıl sonra bir kaçırma vakası daha…

 1. Bizde de zanedersem böyle bir hırsızlık olayı yaşanmış.
  Gazi şampiyonu bir atımızı çalıp at arabasına koşmuşlar.
  Sonra kamyon çarpıp ölmüş.
  Ne derece doğru bilmiyorum ama sanalda dolaşan bir haber.
  Bu haberin doğrusunu Yarış Dergisi yönetiminden rica etsem bilgilendirir mi?

  1. Cihangir Harmony. Çalınmadı o, emekliliği sonrası faytoncuya verildi/satıldı. Kamyon çarptığı ise doğrudur.

  2. Bu olaya benzer bir olay 2007 yılında Adana’da yaşandı.Yarış hayatı biten bir atı satıyorlar satın alan kişiye yanlış ahır numarası vermişler bilmeyerek yan ahırın numarasını vermişler atı satın alan kişi yanlış atı at arabasının arkasına bağlayıp götürüyor atın seyisi akşam atın ahırının boş olduğunu görünce hipodrom güvenliğine gidiyor sonradan yanlış atın götürüldüğü anlaşılıyor ama at bulunduğunda perişan bir halde o atında yarış hayatı bitiyor.Atın ismi ARTAM dı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir