SHUVEE’nin ruhu SUPER SAVER kızı LETRUSKA’da…

Saratoga Hipodromunda 30 Ağustos 2020 Pazar günü kum pistte ve 1700 metre mesafede koşulan G3 Shuvee Stakes’de, koşuya iştirak eden 9 dört ve yukarı yaşlı dişinin içinde kazanan TJK aygırlarından Super Saver’ın 4 yaşındaki kızı Letruska oldu.

Joel Rosario ile en yakın rakibi Roayl Flag’ın bir boy önünde kazanan Letruska, St.George Stables tarafından yetiştirilmiş olup pedigrisinde ilk 5 kuşakta hiçbir akrabalık olmaması dikkat çekici bir soy notudur.

Letruska’nın babası Super Saver’ın 765 foal’ünden 528’i start almış ve bunlardan 349’u yarış kazanmıştır. Super Saver’ın 26 sınıf koşu performansı yapmış tayı olsa da, bunların içinde Grup performanslı sayının 3 olduğunu görmekteyiz.

Letruska’ya tekrar dönersek, bu dişinin soy ağacında yer alan ve üçüncü kısrak babası olan Encino’nun sahip olduğu soy ağacı ile eşleşmeye katkı yaptığını ifade etmek mümkündür.

Letruska

Super Saver’ın kızı Letruska’nın kazandığı bu yarışın adına düzenlendiği Shuvee, Amerika yarışçılık tarihinin en özel kısraklarından biri olup Blood Horse’un düzenlediği 20.yüzyılın en iyi yarış atları kategorisinde ilk 100’ün içine girerek 70’inci olmayı başarmıştır.

Start aldığı 44 koşunun 16’sını birinci, 10’unu ikinci bitiren bu kabiliyetli kısrak, National Museum of Racing Hall Of Fame ödülüne 1975 yılında layık görülmüştü. Ona bu ödülü getiren başarı altyapısı ise 1970 yılında American Champion Older Female, 1971 yılında Eclipsse Award American Champion Older Female ödüllerini almasıydı. Klas kısrak ayrıca 1977 yılında Aiken Throughbred Racing Hall of Fame and Museum ödülü de almıştır ve başarıları apayrı bir yazı konudur şüphesiz.

Shuvee’nin en ilginç özelliklerinden biri de start aldığı 7’inci yarışına kadar hala maiden oluşu idi ve antrenörü Mike Freeman’in onun yarış gürültüsünden etkilendiğini fark edip kulaklarını gürültüye kapamasıydı.

Shuvee
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir