SNOW BIRD’den Avrupa Günü’nde müthiş sprint…

14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus G2/D Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Günü Koşusunu, Burak Bilen ve Turhan Çakar ortaklığının sahibi, Turhan Çakar’ın yetiştiricisi ve Nihat Kaya’nın antrenörü olduğu Snow Bird (3y kd General Quarters – Cutie’s Rosie, Discreet Cat), jokeyi Sadettin Boyraz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Guillotine (Marcavelly) elde ederken, mücadeleden Forlorn (Papa Clem) üçüncü, Sweet Humor (Justenuffhumor) dördüncü, Lady’s Secret (Native Khan) ise beşinci olarak ayrıldı.

Snow Bird (Sadettin Boyraz)

Kısrak Koşusuna rezervasyon yaptırdı…

Yarış hayatının 10’uncu startında 4’üncü birinciliğini elde eden Snow Bird, çim piste ayak bastığı ikinci yarışında ilk Grup zaferine imza atarken, aynı zamanda hem her üç pisti de iyi koşabilen bir safkan olduğunu, hem de Haziran ayında koşulacak olan Kısrak Koşusunda ne denli iddialı olduğunu gözler önüne serdi.

Süratli bir tempoda başlayan mücadelenin ilk metrelerinde Guillotine atak yaparak koşunun liderliğini yapmaya başladı. Bu metrelerde Snow Bird orta grubun arkasında ve dış kulvarda kendisine bir yer buldu. 1000 startı geçilirken yarış daha da süratlendi. Guillotine yine öndeydi ve son düzlüğe önde çıkma niyeti temposundan belli oluyordu. Snow Bird 800 geçilirken sekizinciliğe, 600 direği geçilirken de altıncılığa sarktı.

Guillotine son düzlüğe Lioness ve Forlorn’un önünde lider çıktı. 400’de dış kulvardan Snow Bird sprinte kalktı. 200 geçilirken Guillotine hala 4 boy öndeydi ama Snow Bird dış kulvardan çok güçlü yükleniyordu. Son 100’de farklar eridi ve son 50 metrede rakibini yakalayan Snow Bird 2 boy farkla ve 1’36”23’lük derecesi ile birinciliğe uzandı.News Reporter

1 thought on “SNOW BIRD’den Avrupa Günü’nde müthiş sprint…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.