Soruşturma açıldı ve tedbir kondu!

20 Ekim 2020 tarihinde Kocaeli Kartepe Hipodromunda gerçekleştirilen 10.koşuda start alan End Of Trouble isimli safkanın antrenörü Nurullah Esen hakkında soruşturma açıldı.

Sosyal medyada safkanın ilgilileri tarafından yapılan paylaşımlarda ‘satıldığı için’ koşudan çıkartılacağı söylenen ancak Komiserler Kurulu tarafından safkanın koşudan çıkartılmasını gerektirecek At Yarışları Yönetmeliğine uygun bir sebep olmaması nedeniyle, ilgililerinin açıklama yapmış olmalarına rağmen yönetmelik gereği koşturulan safkan ile ilgili soruşturmayı açan Kartepe Hipodromu Komiserler Kurulunun açıklaması şöyle;

“Kocaeli Kartepe Hipodromunda 20.10.2020 tarihinde; Kurulumuza saat 19:30 da gelen bir ihbarın değerlendirilmesi üzerine;10. koşuda 4 numaraya kayıtlı END OF TROUBLE isimli atın antrenörü Nurullah ESEN ve at sahibi Anıl DİKİLİTAŞ ile birlikte twitter isimli sosyal medyada bahse konu atın koşudan çıkarılması yönündeki sanal ortamda gayri resmi yazılı beyanları sonucunda kamuoyuna yarışların, koşuların sonuçlarını ve müşterek bahisleri etkileyecek fiil, yanıltıcı beyanda bulundukları iddiasıyla at sahibi ve antrenör hakkında 6132 sayılı At Yarışları Hakkında Kanun ve İlgili mevzuat doğrultusunda disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Ayrıca, koşu öncesi saha veteriner hekimlerinin ön muayene ve müşahede alanında yapılan muayenesinde atın koşmasına mahsur bir durum görülmemiş olup, antrenör Nurullah ESEN’in vermiş olduğu savunmasındaki ifadelerle sosyal medyadaki yazılı beyanı çeliştiği için konu ile ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar antrenör Nurullah ESEN’e At Yarışları Yönetmeliğinin 124. Maddesinin 2. Fıkrası Uyarınca tedbir konulmuş olup koşudaki 4 numaraya kayıtlı END OF TROUBLE isimli at kurulumuzca doping testine tabi tutulmuştur.

News Reporter

3 thoughts on “Soruşturma açıldı ve tedbir kondu!

  1. Eskiden Kaya ekurisi nın çok sık yaptığı ama hiç ceza almadığı bir durum örnek celikkan Bursa da yarıştan çıkarıldı 3 gün sonra İstanbul’da Veliefendi koşu şunda ayabakanı geçti adamlar parasını aldı durumu tvlerde ne kadar haklı olduklarını anlatarak anlattı olan her zaman ki gibi yarışsevere oldu Eğer bu kural tum ekürilere aynı uygulanırsa gerçekten tebrik edilecek bir durum

  2. Şu eyere oturup kalkan kovboy gibi at binen jokeylerin de lisanslarına tedbir konsa ne güzel olur
    6 tane Gazi kazanan Ahmet Çelik bile oturup oturup kalkıyor
    At yarışı izleme zevkimiz vardı bunlar yüzünden izlemiyorum YKK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir