SPLENDID birincilik özlemine son verdi…

23 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 Eşref Somtürk koşusunu, Volkan Rauf Ekinci’nin sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Aydın Küçükaksoy’un yaptığı Splendid (3y dd Luxor – Grand Expectations, Grand Ekinoks) jokeyi Görkem Özçelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Who Keeps You (Torok) elde ederken, Cheeky Son (Invincible Son) üçüncü, Panagea (Banknote) dördüncü, Bold Sea Rover (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk Sınıf koşu galibiyeti…

Yaz sezonuna Şartlı-3 koşu ile başlayan Splendid daha sonra G1 Dişi Tay Deneme dördüncülüğü ve G1 Kısrak koşusu üçüncülüğü ile formunu yükseltmeyi başarmış ve ardından G2 Nene Hatun, G3 Özdemir Atman ve G2 Büyük Taarruz koşularını tabela içerisinde bitirip G1 Ankara koşusunda ise bekleneni verememişti. Sentetik pistte start aldığı G3 Zühtü Erişen koşusundaki ikinciliği ile bu koşuya iyi durumda gelen safkan son koşularında birlikte olduğu jokeyi Görkem Özçelik idaresinde önde giden rakibinin hemen arkasında bekleyip düzlükte iç kulvardan yaptığı etkili sprint ile sonuca giderken uzun zamandır süren birincilik hasretine son verip kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetini elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Panagea liderliği alırken ikinciliğe Splendid girdi. Daha sonra Make A Fire ve Cheeky Son sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Panagea liderliğini korurken yine ikincilikte Splendid daha sonra Make A Fire ve Bold Sea Rover şeklinde 1000 startı geçilirken Panagea lider, dışına Bold Sea Rover gelirken daha sonra Splendid ve Cheeky Son sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Panagea az farkla lider, ikincilikte Bold Sea Rover ve Splendid olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de en içten atak yapan Splendid gelip koşunun liderliğini alırken gerilerden Cheeky Son ve Who Keeps You’nun atakları görüldü. 200’den sonra Who Keeps You aradaki farkı azaltsa da yarım boy farkla ve 1’35″93’lük bitiriş derecesi ile Splendid koşuyu kazanan isim oldu.

Splendid (Görkem Özçelik)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir