STALLION FALCON bir kez daha çıktığı gibi!

Atçı ve yetiştiricisi merhum Yüzel Birol anısına 16 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus KV-7 Koşuyu, Halil Evren Şahin’in sahibi, Sadettin Atığ’ın yetiştiricisi ve Cemil Turan’ın antrenörü olduğu Stallion Falcon (6y da Dylan Thomas – Dream State, Machiavellian), jokeyi Gökhan Gökçe ile kazandı.

7 safkanın katılımı ile 1900 Metre çim pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, alışılagelmiş stili ile koşunun liderliğini alıp bir daha rakiplerine kaptırmadan 1’54.91’lik derecesi ile kazanan Stallion Falcon’un 1.5 boy gerisinde ikinciliği sonlardaki atakları ile Birdello (Luxor) elde ederken, 1 boy geride Gazibora Khan (Native Khan) üçüncü, onun da baş gerisinde Depository (Anatoly) ise dördüncü oldu.

58’inci startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Stallion Falcon, kariyerinin altıncı Kısa Vade koşu galibiyetine imza attığı koşuda 1900 metre çim pistteki 5’inci birinciliğini elde ederken, kazancını da 869.250 TL’ye yükseltti.

Stallion Falcon (Gökhan Gökçe)

Gökhan Gökçe için güzel bir moral oldu!

Atçılık ve yetiştiriciliğimizin önemli atlarından Vidar’ın sahibi Yücel Birol adına düzenlenen koşu vesilesiyle, hem merhum kişi anılırken, hem de anılar canlandı hafızalarımızda… Vidar aynı zamanda Bakırköy de bir ayakkabı mağazasının adıydı ve Birol ailesine aitti. Eski zamanlar Banko dergisinde de ilanları da çıkardı ara ara, hey gidi eski zamanlar hey!

Koşuda çok süratli bir tempo yapan Stallion Falcon, binicisinin gayet güzel idaresi ile kazanırken yaklaşan Derby öncesi Gökhan Gökçe için de güzel bir moral oldu bence…

Benim bu koşuda anlamadığım husus Gazi kazanmış bir at olan Blaze To Win’in ekürisi adına önde kaçan atı takip görevi üstlenmesi ki, bu tip bir at değil Blaze To Win…

Stallion Falcon’ın babası Dylan Thomas‘ın ülkemizde 6 koşan tayı var ve bunlardan 2’si kazanabilmiştir ki; kazanan diğer tayının tek birinciliği var! Kalan dokuz birincilik ise Stallion Falcon’ın… Dolayısıyla maşallah diyelim ona..

Dylan Thomas, Danehill-Diesis kombinasyonlu bir aygır olup Tom Fool ve Native Dancer üzerine 5×5 akrabadır.

Stallion Falcon’ın annesi Dream State, Natalma yoğunluğu içeren bir soy ağacına sahip olup dedesi Danehill’in de Natalma üzerine akrabalığı düşünüldüğünde yoğun Natalma tekrarlarının sahne aldığını görmekteyiz başarılı safkanın pedigrisinde… (Muslihiddin Gurup)

Yücel Birol Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “STALLION FALCON bir kez daha çıktığı gibi!

  1. Adem Aslan ile 2 kez kazandı Birdello ancak sihirbaz ile iki kere gelemedi. At sahibinden ricam bir daha sihirbazı bindirsinler ve yine kaybetsinler. Bu kadar çıkışa geçen at ancak bu kadar mundar edilir. Getirsene atı öne 3 boy 4 boy daha önde takip etsen ne olacak. Gazibora khan denilen attan mı korkuyorsun o olmasa da orada bekleyecekti merak etmeyin. Birdello cesur bir jokeyle ilk yarışını kazanır. Afrikaander gibi atı Alemin Kralı gibi vasat ata geçirtti. Önde de tempoyu ayarlayamıyor sihirbaz. Geçen kendi atı Sürgüntay’ı da bu arkada bekleme sevdasına kurban verdi. Bu yaşlı jokeyler çekilsin kenara artık. Cesaret, muhakeme kalmamış bunlarda. At sahibi mi oluyorlar antrenör mü müteahhit mi manav mı ne yapıyorlarsa yapsın. Bu jokeylerin saçmalıklarından gına geldi artık. İnanın şu Türkiye’deki atlara yabancı bayan jokeyler binse bile atlardan daha çok verim alınır. Biri bekliyor kardeşi kazansın yalandan geliyor ikinci oluyor, biri dürüstlüğe aykırılıktan ceza alıyor, biri gidiyor sahte doktor raporu alıyor, biri gidiyor yarış içinde diğer jokeyle kavga ediyor, biri gidiyor atı maiden’da tutmak için kasti ikinci üçüncü yapıyor vesaire vesaire. Kimse sihirbaz kral usta şu bu bir şey değil. Bunların hepsi vasat jokeyler. Dünya jokeylik piyasasında hiçbir şeyler. Körler sağırlar birbirini ağırlar misali.

  2. benim.anlamadigim bu jokeyler steel falconun stilini bildikleri halde 2 yaristir yarisi en gerilerde tskip edip goz gore gore yarisi veriyorlar valla son 2 yilda 30 40 handikapli atlar 90 handikapli atlari gecmeye basladikca ben olumlu dusunemiyorum yeter bu jokeylerden cektigimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir