Super Saver’ın kızı LETRUSKA durdurulamıyor!

Amerika’da sezonun önemli yarışlarından biri olan G1 Juddmonte Spinster Stakes 10 Ekim 2021 Pazar gecesi Keeneland’de koşuldu. Sonucu merakla beklenen koşuyu Türkiye Jokey Kulübü tarafından satın alınıp 2020 yılı aşım sezonundan itibaren ülkemizde aşımlarına devam eden başarılı aygır Super Saver’ın kızı Letruska (Super Saver – Magic Appeal, Successful Appeal) jokeyi Irad Ortiz Jr. ile kazandı.

4 ve yukarı yaşlı 6 kısrağın katılımıyla 1800 metre kum pistte gerçekleştirilen koşuda, ilk metrelerde liderliği alan  5 yaşındaki kısrak, 1.49.01’lik bitiriş derecesiyle birinciliğe uzandı.

Kariyerine 2018 yılında Meksika’da başlayan ve 2019 yılında 2 yerel G1 yarış kazanma başarısı gösteren Letruska, 6 yarışlık geçilmezlik serisinin ardından geldiği Amerika’da Copa Invitacional del Caribe Stakes’i kazanmıştı.

2020 yılında Oaklawn Park’ta katıldığı koşudan da birincilikle ayrılan kısrak daha sonra Added Elegance Stakes, ardından önce G3 Shuvee Stakes, sonrasında G3 Rampart Stakes’ten birincilikle ayrılmış, bu yılki ilk startı olan G3 Houston Ladies Classic Stakes’te de finiş çizgisini en önde geçmeyi başarmıştı.13 Mart 2021 günü Shedaresthedevil’ın birinciliği ile sonuçlanan G2 Azeri Stakes’te ikinci olan ve 17 Nisan 2021 günü koşulan G1 Apple Blossom Handicap’tan zaferle ayrılan Letruska, daha sonra G1 Ogden Phipps Stakes’te de yine kazanan isim olmasını bildi.

26 Haziran günü G2 Fleur De Lis Handicap’tan da birincilikle ayrılan Super Saver temsilcisi,  28 Ağustos’ta Saratoga’da katıldığı G1 Personal Ensign Stakes ile birlikte kariyerinin üst üste 4’üncü birinciliğine ulaşmıştı.

G1 Juddmonte Spinster Stakes ile birlikte Letruska, kariyerinin 22’inci startında üst üste 5’inci, toplamda ise 17’inci birinciliğine ulaşmış oldu.

News Reporter

1 thought on “Super Saver’ın kızı LETRUSKA durdurulamıyor!

  1. Bir türlü şu aygır güzellemelerini anlayamıyorum?Büyük emekler verilmesini saygıyla karşılıyorum fakat meksikadan,uruguaydan,şiliden,arjantinden ve birçok güney amerika ülkelerinden, amerikanın grup yarışları seviyesinde atlar çıkabiliyor.Ama biz ise bize ait olmayan atların aygırlarıyla övünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir