Tarih tekerrür etti! (2’37″45)

Sezonun Arap atlarına mahsus kum pistteki 1 numaralı yarışı olan G1 Türk Silahlı Kuvvetleri Kupası Koşusunu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Erdal Öztürk’ün sahibi, Hilmi Giray’ın yetiştiricisi ve Ulaş Yıldız’ın antrenörü olduğu Aşemez (7y aa Yalaz – Dilayda, Kalamış), jokeyi Deniz Yıldız ile 2200 metre kum pistte geçen seneki derecesinin aynısı olan 2’37”45’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

EŞEMEZ (Deniz Yıldız) TSK Koşusu 2018

Baştan sona büyük bir mücadeleye sahne olan koşuda son virajı üçüncü sırada dönen ve 300’den sonra arttırdığı temposu ile son 200’de rakiplerine 2 boy fark yapıp sonlarda dış kulvardan çok güçlü gelen rakibine direnerek yarım boy farkla finiş çizgisini önde geçen Aşemez, bu galibiyeti ile üst üste ikinci kez TSK koşusundan zaferle ayrılmayı başarırken, 4’ncü G1 ve 9’uncu Grup koşu birinciliğine imza atıp kazancını da 2.808.850 TL’ye yükseltti.

Bu koşuyu daha önce 2 kez kazanan ve geçen sene de aynı rakibine geçilerek ikincilikte kalan Yılmabaşar (Tamerinoğlu) mücadeleyi ikinci olarak tamamlarken, bu ikilinin 1 boy gerisinde çok başarılı bir performans sergileyen Tarıkhan (Horasanlı) üçüncü, onunda 7.5 boy gerisinde Cevher (Bilgin) ise dördüncü oldu.

Koşu sonrası yapılan törende kazanan atın sahibi Erdal Öztürk’e kupasını Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak verdi. Gürak ayrıca safkanın antrenörü Ulaş Yıldız’a ve jokeyi Deniz Yıldız‘a da birer plaket takdim etti. Törene, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk ve eşi Ferhan Göktürk ile davetliler de katıldı.

 

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.