İlk G1’i kazanan SÜRGÜNTAY zirveye oturdu!

Kurtuluş Savaşının meşalesinin ateşlendiği en önemli zaferlerden biri olan Çanakkale Savaşı anısına 4 Ağustos 2019 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen, 3 yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Çanakkale Zaferi Koşusunu, Lale Melek Atman’ın sahibi, Karacabey TİM’in yetiştiricisi ve Emrah Karaköleoğlu’nun antrenörü olduğu Sürgüntay (3y ke Sonalp – Benil, Ağa Karaca), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

12 Safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte koşulan 430.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, beklendiği gibi son düzlüğü harika koşarak 1’45”01’lik derecesi ile kazanan Sürgüntay’ın 1.5 boy ardında ikinciliği düzlük boyu bir türlü yol bulamayan ve adeta kapanma rekoru kıran Baş Hükümdar (Haberkan) elde ederken, bu safkanın boyun farkla gerisinde Babaismail (Balıkhan) üçüncü, onun yarım boy arkasında Anayurt (Ayabakan) dördüncü, bu dörtlünün gerisinde eküri taylardan Demirperde (Altaha) ise beşinci oldu.

5’inci startında 3’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Sürgüntay, kariyerinin ikinci Grup birinciliğine imza attığı mücadelede aynı zamanda ilk G1 zaferine de imza atarken mesafe uzadıkça daha iyi koşabileceğini gösterip kazancını da 807.840 TL’ye yükseltti.

Sürgüntay (Halis Karataş)

Favoriliğin ve mesafenin hakkını verdi!

Çanakkale Zaferi koşusu hem isminin ihtiva ettiği mana, hem 3 yaşlı Arap taylarının ilk G1 yarışı olması, hem de bu tayların ilk kez 1600 metre mesafeye çıkması ile de çok önemli kriter teşkil eden bir yarıştır.

Yarışın favorisi olan Sürgüntay hem favoriliğinin hem de uzayan mesafenin hakkını vererek kazanırken, yılın baş taylığının bir numaralı adayı olduğunu bir kez daha gösterdi. İlgililerini tebrik ederken, bir özel tebrik de Halis‘e diyelim. Çok konsantre ve dikkatli bindi, atın üzerinde iken ata verebileceği en minimum ağırlığı verdi ve bu binişinin tayın hızına ve sprintine çok olumlu etkisi oldu.

Sürgüntay’ın babası Sonalp de ilk koşan yavrularının içinde böylesi özel bir ürüne imza atarak önemli bir aygırlık kariyerinin işaretlerini vermiştir. Sonalp, Hürbatur’un oğlu olup Tulyar üzerine 3×4 akrabalığı dikkat çekicidir.

Sürgüntay’ın annesi Benil de, Ağa Karaca’nın kızı olup, kısrağın da Hilalüzzaman 25 üzerine 3×4 akraba olduğunu görmekteyiz.

Gerek bahse konu akrabalık, gerek üçlü Kemiyetülırak tesisi, Sürgüntay’ın başarısında soy etkeni olarak göze çarpan hususlardandır.  (Muslihiddin Gurup)

Çanakkale Zaferi Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

4 thoughts on “İlk G1’i kazanan SÜRGÜNTAY zirveye oturdu!

  1. Başhükümdar bu atı o gün geçerdi fakat Ahmet Çelik zamanında yer tutmayıp gezindiği için 2 3 defa kapandı bir sonraki buluşma da bu o kadar kolay olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir