TBMM Koşusunda zafer DENİZİM ve AKIN SÖZEN’in…

Cumhurbaşkanlığı Koşusuyla birlikte ülkemizin en yüksek ikramiyeli 3’üncü koşusu olan 4 ve yukarı yaşlı safkan Arap atlarına mahsus G1/DHT Türkiye Büyük Millet Meclisi Kupası Koşusu, 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda koşuldu. 820.000 TL Birincilik ikramiyesi ile 1600 metre çim pistte gerçekleşen mücadeleyi, Sabri Aksu’ya ait, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve Nihat Kaya tarafından antrene edilen Denizim (6y ka Altaha – İlkehanım, Yelhan), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan ve 3.4 olarak açıklanan yumuşak pistte koşulan yarışı 1’46”51’lik derecesi ile kazanan Denizim’in sadece bir burun farkı ile gerisinde düzlükte ciddi bir trafik sorunu yaşayan Altıncı His (Özgünhan) ikinciliği elde ederken, mücadeleyi bu ikilinin 1 boy gerisinde Yeltay (Güntay) üçüncü, onun da bir burun gerisinde Batman Aslanı (Tamerinoğlu) ise dördüncü bitirdi.

Kariyerinin 35’înci startında 12’inci birinciliğini elde ederken, Cumhuriyet, Hatay ve Haralar Koşularının ardından dördüncü G1 galibiyetine imza atan Denizim, TBMM Koşusu zaferi ile kazancını da 4.571.620 TL’ye yükseltti.

İlklerin Koşusu…

Çok güzel bir finişe sahip olan TBMM koşusu finalinde kazanan Denizim oldu. Denizim daha önce 2017 de bu koşunun üçüncüsü olmuştu ve Hatay koşusu galibiyetinden sonra çok önemli bir klasiği kazanmayı başararak, klasiklerde ikinci galibiyetini elde etti.

Akın Sözen de bu önemli yarışı ilk kez kazanmayı başardı ve son günlerdeki çıkışını bu klasik ile süsledi. Gerek kendisini, gerekse atın tüm ilgililerini kutluyoruz. Yarışta yaşadığı tüm menfi koşullara rağmen, burun farkı ile ikinci olan Altıncı His de takdir topladı. Şahsen ben Yeltay‘ı ve Firikya’yı da beğendim.

Denizim’in babası Altaha‘nın daha evvel bu yarışta kazanan yavrusu olmamıştı. Bu anlamda da bir ilkten söz etmek mümkün sanırım.

Denizim’in annesi İlkehanım, Yelhan’ın kızıdır. Yelhan da Özgün oğludur ve koşu ikincisi Altın His’in de Özgün torunu olduğunu düşündüğümüzde, dominant aygırın bu klasiğin bu yılki ikilisine etkisinden söz etmek mümkündür. Tekrar Yelhan’a dönersek bu aygırın anne hattında Zahide familyasından geldiğini bilmekteyiz.

Diğer taraftan Denizim’in babası Altaha, Serhanbey’in o da Seklavi 31’in oğludur. Seklavi 31’in annesi Zahide 9’dur ve aynı ismin de Yelhan’ın anne familyasını oluşturduğunu görmekteyiz. Dolayısı ile Denizim, Zahide 9 üzerine 4×5 akrabadır.

Denizim’in annesi İlkehanım Canberk üzerine 4×4 akrabadır ve Canberk, Tufan’ın oğludur. Altaha da Tufan üzerine 4×4 akrabadır ve dolayısı ile Denizim’in soy ağacında Tufan yoğunluğu dikkat çekicidir. (Muslihiddin Gurup)

TBMM Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

4 thoughts on “TBMM Koşusunda zafer DENİZİM ve AKIN SÖZEN’in…

  1. Şu firikyanın dilinden anlasınlar artık. Kaç yaşına geldi. Kayaların elinde olsa şimdiye kazancını 3 e katlamıştı. Yavuz gülerceden ramazan kayaya satılan yavuzca gibi.. Takısımı değişir başka koşu stilimi denenir bilmiyorum. Ama bu atın şuanki arap atları içinde en güçlülerinden biri olduğuna inanıyorum.. Kum sentetik çim farketmez.. Sorunu çözülsün yeter

  2. Yüzde yüz katılıyorum! Firikya idmanda neredeyse ingiliz derecesi yapıyor. Gününde bir Firikya’yı sahada geçecek arap atı yok! Sorunu çözülmüş olsa efsane olmuştu şimdiye kadar. Yarış yaşamı bitince harika bir aygır olacağından kuşkum yok.

  3. Kubilay kardeşim bunu gerçekten laf olsun diye yazmadım. Bu yarışı izleken bile firikya acaba kazanabilecekmi diye bekledim. Koşu karakteri yok. Yaşına rağmen yeni koşan taylar gibi . koşu ciddiyetini kafasında oluşturamamış. Ben alperkaan için izmirde hayatının ilk yarışlarını koşarken şuan turboyu türkiyede geçecek at bu dediğimde bana filozoflar gülmüşlerdi. Ayabakanı hayatının ilk yarışında izledim bu at efsane olur dedim. Bazı şeyleri görmek kâhin olmayı gerektirmiyor. Lakin bu memlekette kimi ilgili kendi atını tanıyamıyor

  4. Bencede son beş yıl içinde hatta buna cankardeşlerde dahil gelmiş en iyi arap atı.koşu 5bin metre olsa bile koşar.ekuri bu ata pek anlasamadıklarını düşünsemde selim kayayı bi düşünmeliler.bu ata her zaman baş jokey biner.karataşla denediler zira çok verimli olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir