Tendürek ve Sadık Eliyeşil sonrası hedefe kilitlendi!

18 Nisan 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1800 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9/Sadık Eliyeşil Koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Tevfik Bardakçı’nın antrenörü olduğu Burgas (3y de King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği geçen kariyerinin ilk çim yarışına çıkan Berken (Kaneko) elde ederken, mücadeleden Ontario (Kaneko) üçüncü, Giant Dream (Red Giant) dördüncü, Strong Legs (Invincible Son) ise beşinci olarak ayrıldı.

Burgas (Ahmet Çelik) ve Berken (Hışman Çizik) (dışta), Ontario (Gökhan Gökçe) (içte)

A3 Tendürek sonrası hedef Sadık Eliyeşil…

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak Ekim ayında ilk yarışına çıkan ve Ankara’da koştuğu Şartlı-1 mücadelede Canreis’in arkasında ikinci olan Burgas, ardından Kasım ayında 2 çim yarışı daha koşmuş, bunlardan maiden mücadeleyi kazanmayı başarırken, Şartlı-4 mücadeleden ise Big Sur’ın arkasında ikinci olarak ayrılmıştı.

Sezonu koştuğu bu 3 yarışla kapatan Burgas bu yıl ilk olarak Adana’da çim yarışlarının başladığı Mart ayında sahneye çıktı. 1800 metre mesafeli Şartlı-5 mücadeleyi Mandalorian’ın yarım boy önünde birinci tamamlayan safkan, 18 gün sonra yine aynı pist ve mesafede koştuğu A3 Tendürek Koşusunu Skyline’ın 3 boy önünde kolay bir şekilde kazanmasını bildi.

Adana’da 1800 metre çim pistte elde ettiği üst üste 2 birincilik sonrası Burgas’ın yeni hedefi İstanbul’da koşacağı ve Gazi Koşusunun önemli duraklarından biri olan 1900 metre çim pistte koşulacak olan Sadık Eliyeşil Koşusuydu.

Koşuya favori olarak giren erkek tayın yavaş başlayan yarışın temposunu sevmeyen jokeyi Ahmet Çelik, ilk metrelerde dış kulvardan doldurdu ve karşı düzlüğün hemen başında liderliği aldı. Ancak bu liderlik kısa sürdü. Burgas’ın bu hamlesine Rock Kingdom ve Strong Legs hemen cevap verdiler ve tempoyu oldukça yükselterek liderliği onun elinden aldılar. Bu belki de Burgas’ın istediği şeydi!

İki rakibinin hamlesinden ziyadesiyle memnun olan klas tay, son viraj dönülünceye kadar onlarla hiç ilgilenmedi. Düzlüğe çıkıldığında rahat bir tempoda ve kısa sürede rakiplerini bastırıp liderliği alan Burgas, sonraki metrelerde güle oynaya çok kolay bir galibiyete imza atarken, parlak performansı ile Gazi Koşusu içinde büyük ümit verdi.

6’ıncı startında 4’üncü birinciliğini elde eden Burgas, diğer iki yarışında da ikincilikler elde ederek bugüne kadar ilk iki sıradan hiç düşmeyerek, 6 aylık yarış kariyerine şimdiden 2 sınıf koşu birinciliği ve 576.840 TL kazanç sığdırdı.

Burgas (Ahmet Çelik)

King David/Yavuz Star…

Burgas’ın babası Amerika’da yarış hayatını sürdürürken 2 Ekim 2015 tarihinde start aldığı bir satış koşusunda Fedai Kahraman tarafından 25.000 $’a satın alınan King David (USA)’dir.

Yeni ekürisinde bir yarış koştuktan sonra yarış hayatını noktalayan ve sonrasında ülkemize getirilerek aygırlık kariyerine başlayan safkan, ilk aşımlarını 2016 yılında yapmış, ilk tayları 2017 yılında doğmuş ve 2019 yılında start almaya başlamıştır. Aygırın bu sene ülkemizde üçüncü jenerasyon tayları koşmaktadır.

Burgas’ın annesi Thisbe ise 9 koşuluk kariyeri boyunca biri çim pistte KV-7 olmak üzere 2 yarış kazanmış ve 2013 yılında 21 safkanın start alıp Celeritas’ın kazandığı G1 Kısrak Koşusunu 10’uncu tamamlayarak yarış hayatını noktalamıştır. Kısrağın babası 2004 yılı Gazi Koşusu galibi başarılı aygır Yavuzstar’dır.

Şu ana kadar 21 yavrusu start alan ve bunlardan 8’i yarış kazanan King David’in sadece bir tek Yavuz Star kızıyla eşleşmesi vardır ve o da Burgas’ı vermiştir. Aygırın diğer başarılı eşleşmeleri Ocean Crest, Galileo ve Lion Heart kızlarıyla gerçekleşmiştir.

King David (USA)
News Reporter

4 thoughts on “Tendürek ve Sadık Eliyeşil sonrası hedefe kilitlendi!

  1. Harika bir safkan. Tam bir uzun mesafe atı. Koşmayı ve önde gitmeyi seven bir karektere sahip. Ayrıca çok değerli bir eküriye sahip. Ümit ederim bu senenin
    Call To Victory’ si Burgas olur. ( Trippel Crown koşusu hariç )

  2. kingsman gibi yapmazlar umarım… erkek tay denemeyi es geçin lütfen kısaya değil mesafeye alıştırın bu çok farklı bir at… Belki ahmet çelik’in bindiği en iyi at olabilir gazi için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir