The Undefeated…

12 Temmuz 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve Erkek Tay Deneme ile birlikte 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus yılın ilk klasik koşusu olma özelliğine sahip olup aynı zamanda Üçlü Taç’ın da (Triple Crown) ilk ayağını oluşturan G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu, Tolga Karakartal’ın sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekiroğulları’nın ise antrenörü olduğu Luna Lovegood (3y dd Kaneko – Write To Me, Iffraaj), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

14 Safkanın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Luna Lovegood, startla birlikte liderliği aldı ve ilk 100 metre içerisinde bariyer dibini bularak koşunun liderliğini yapmaya başladı. Koşunun ilerleyen metrelerinde hemen arkasında yer alan ve zaman zaman yer değişikliği yaşayan rakiplerinin nefesini sürekli ensesinde hissetmesine rağmen son virajı da kendi halinde önde dönüp son düzlüğü de lider çıkan kalite kısrak, son 400’de jokeyinin yumuşak bir kamçı teşviki ile temposunu arttırmaya başladı ve 200 direğini 4 boy önde tek başına geçti. Kalan metrelerde temposunu hiç düşürmediği gibi farkı biraz daha açarak 5 boya çıkartan Luna Lovegood, 1’34”70’lik derecesi ile bu önemli koşuda finiş çizgisini önde geçen dişi tay oldu.

Geçen sene 2 yaşlı olarak ilki çim, diğerleri kum pistte olmak üzere start aldığı 4 koşundan da galibiyetle ayrılan Luna Lovegood, Dişi Tay Deneme öncesi çim pist provası yapmak için Ankara’da KV-7 Ankara Barosu Koşusunu tercih etmiş ama yarış günü yağan şiddetli yağmur nedeniyle çim pistin ölçüm değeri 6’nın üzerine çıkınca, yarışın güvenliği nedeniyle Komiserler Kurulu koşuyu çim pistten kum piste almıştı.

Namağlup ve favori olarak girdiği o koşuyu şahane bir performansa imza atarak 16 boy önde kazanırken Dişi Tay Deneme Klasiğinin en büyük favorisi olduğunu gösteren Luna Lovegood, Dişi Tay Deneme Koşusunda da göz kamaştırıcı bir performansa imza atıp üstünlüğünü rakiplerine kabul ettirdi ve 6’da 6 yaparak geçilmezlik unvanını bir kere daha korumayı başardı.

Luna Lovegood (Halis Karataş)

Florida Coast (Lemon Drop Kid) Dişi Tay Denemeye gelinceye kadar 8 kez start almış, Kum, Sentetik ve Çim pistte 2’şer yarış kazanarak 6 birincilik elde etmişti. Sezonu KV-8/D F.Derya Beşikçi galibiyeti ile açan yetenekli tay, muhteşem koşan rakibinin ardından yine başarılı bir performansa imza attı ve mücadeleden formda jokeyi ile ikinci olarak ayrıldı.

Real Queen (Victory Gallop) mücadeleyi üçüncü tamamlamasına rağmen neredeyse Dişi Tay Deneme Koşusunun kazanan Luna Lovegood kadar dikkat çekici bir performansa imza attı. Geçtiğimiz yılın en başarılı 2 yaşlı dişi taylarından biri olan safkan, G3 kazanmış ve G1 Çaldıran Koşusunu üçüncü tamamlamıştı. Kışın Adana kumunda koştuğu Grup yarışlarda ancak tabela yapabilen ve aylar sonra bu koşu ile çim piste ayak basan Real Queen, yarıştaki performansı ile klasını bir kere daha gözler önüne serdi.

Prior (Victory Gallop) bu koşuya gelmeden önce tamamı çim pistte olmak üzere katıldığı 12 yarışın 3’ünü kazanıp 6’sında 2’inci olmuş, A3 galibiyetinin yanı sıra G2 ve G1 koşularda erkek rakiplerinin arkasında 2’incilikler elde ederek kalitesini ispatlamıştı. Sezonu KV-9 mücadeleyi erkek rakiplerinin önünde son derece parlak bir galibiyetle açan ve o performansı ile Dişi Tay Deneme’de çok iyi bir sonuç elde etmesi beklenen kısrak, bu beklentilerin çok uzağında bir yarış koşarak hayal kırıklığı yarattı.

News Reporter

3 thoughts on “The Undefeated…

  1. Dişi tay deneme de LL harici hiçbir tayın iyi koştuğunu düşünmüyorum, bir defa kondisyon olarak ve güç olarak LL in çok gerisinde kaldılar, 2-3-4-5 olanların şahsi fikrim gazi de şanslı olmaları çok zor hatta erkek rakipleriyle koşacakları yarışlarda onları geçmeleri de zor, bence LL efsane bir kısrak olma yolunda, çok güçlü bir kısrak ki onuda gördük grubu nasıl ayırdığını.

  2. karataş erkek tay deneme 2.atımi yoksa bu dişiyimi gazide seçecek.sait akson ve kısrak koşusu belirleyici olacak.Bence kim karataş’in bitmeyeceği atı seçerse gaziyi o kazanır.ahmet çeliğe duyurulur…

  3. ilgililerini tebrik etmek lazım, tüm atlarını yarış seçerek üzmeden koşturuyorlar. diğer at sahiplerine örnek olmaları dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir