TİGEM’deki ilk yılından 78 Turbo  tayı geliyor!

2018 Aşım sezonunda Türkiye Jokey Kulübü Mahmudiye Pansiyon Harasında aşım yapacağı ilan edildikten sonra Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından satın alındığı için, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Atçılık Daire Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda aşımdan çekilen ve bu tarihten itibaren TİGEM adına aygırlık yapan şampiyon Turbo’nun Devlet Haralarındaki ilk sezon aşımlarından doğup 2022 yılında start alacak 78 tayı pedigrisini aldı.

Yarış hayatı boyunca start aldığı 31 yarışın 28’inden galibiyetle ayrılan, 7 G1 galibiyeti elde edip Enternasyonal Malazgirt ve Ali Rıza Bey koşularını kazanan efsane safkan Turbo (Rikardo), Tİgem’deki ilk yılında planlanan 90 aşımı için 280 müracaat almıştı.

Turbo

Anadolu TİM’in 17, Kurtel Ekürisinin 16 Tayı var!

Devlet Haralarındaki ilk sezon aşımlarından doğan 78 tay içerisinde en fazla Turbo tayına sahip olan kurum Anadolu Tarım İşletmesi… Eskişehir’deki tarihi haranın bu sene sonu sahaya gelecek olan 2 yaşlı tam 17 Turbo tayı var. Bu 17 tayın 10’u erkek, 7’si ise dişi…

2 Yaşlı Turbo tayına sahip ikinci büyük eküri ise Kurtel Ekürisi… Ekürisinin Mozaik Organik Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ve Deniz Kurtel adına pedigrisi çıkartılan 16 Turbo tayı bulunuyor. Bu 16 tayın 10’u erkek, 6’sı ise dişi…

Karacabey TİM ve Sultansuyu TİM’deki 2 yaşlı Turbo sayıları Anadolu TİM ve Kurtel Ekürisinin altında… Bu haralardan Karacabey TİM’in yetiştirdiği 11, Sultansuyu TİM’in yetiştirdiği 8 Turbo tayı mevcut…

News Reporter

7 thoughts on “TİGEM’deki ilk yılından 78 Turbo  tayı geliyor!

  1. Çok değişen bir şey yok. Tjk’da aşım yaparken de yılda 100″ün üzerinde at çekiliyordu. Turbo gibi bir yavrusu çıkmadı. İyi aygır kendisinden daha iyi tay veren aygırdır. Turbo iyi at; ancak iyi bir aygır değil. Meydan yine kaizbertlere kalacak gibi.
    DH yarışlarında yine Altaha, Özgünhan yavruları saltanatını devam ettirecek gibi..

  2. Benim aygır deyince Albatur geliyor.Çok aygır yavrusu vermiştir.Say say bitmez.Bence Albatur’un heykeli dikilmeli

  3. Arap Atçılığı ve Aygır dedin mi İlk akla gelen iki isim Özgün ve Albatur gelir. Bu iki Aygır da efsane saad soyundan gelen ve yarış sahalarımızda son 30 yılın baskın rol oynayan isimleri. Gerek koşan yavrularının performansları gerekse bir çok aygır yavruya babalık etmeleri ile kıymetliler. Saad soyu yanıltmaz . Turbo Alkuruş soyundan gelen büyük bir şampiyon lakin aygırlık ta henüz bir numarası yok. Devlet harasındaki kısraklarla da bir numara veremezse fazlaca ısrara etmenin gereği yok. baktım Dürdane, özgünçiçek, sardes, ferayi,Al Gufre, Berdan Gülü , Necibe, neşe, Gülbence, Dialasu, Girl,Sevdacan gibi nadide isimlerle eşleşmiş buaradan şampiyon ve aygır çıkartamazsa daha da çıkartamaz. Arap yarfışçılığı İngiliz gibi değil. İngilizlerde foal vb bir çok şekilde farklı kanlar geliyor ve yarış yaşamı şampiyon olan at aygırlıkta etkisiz kalabiliyor ama Arap yarışçılığı tamamen kapalı havuz ve bu havuzda Turbo henüz beklentileri karşılayamadı.

  4. Bir taraftan Tigem kısraklarından Turbo tayları,bir taraftan Kurtel’de Turbo tayları,bir tarafta Kaizbert tayları..Tigem Özgünhan,Sonalp’leri saymıyorum…Gr1’den şart 4 yarışa kadar koşular dolu..Allah arap atcisina kolaylık versin.Handikaplara devam.

    1. Sayın dr. bey ; bu durumda ya cebimizdeki akrebi öldürüp o saydığınız kaliteli kanlardan edinicez ya da kaderimize ağlamayıp elimizdeki kalite ile orantılı bir kazanç bekliycez…yine de atçılık her zaman sürprizlere gebedir çıkmamış candan ümit kesilmez.

  5. Turbonun üzerine safkan yok DİYORUM.. BU Aygır efsane bir yarış atı kim ne derse desin Kaızbert falan tanımaz önemli olan Anne hattınında güçlü olması o zaman gerçek şampiyonlar ortaya çıkar diyorum Türkiyede o kadar yüksek derecede Arap dişi safkan yok Turbodan kaliteli dişilerden olan yavrular G1 Kazanıyor..Yanına bile yanaşamıyorlar..Mesela Diliran maıden yarıştan sonra G3 kazandı sonra G1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir