TJK’dan flaş 2 Aygır Transfer daha!

Bodemeister ve Authorized’ın ardından hafta başında Myboycharlie’nin de alındığını duyuran Türkiye Jokey Kulübü, Amerika’dan 2 aygır transferi daha gerçekleştirdi.

Winstar Harasının başarılı 2 aygırı Dare Devil ve Super Saver‘ın 2020 yılında ülkemizde aşım yapmak üzere Türkiye Jokey Kulübü tarafından satın alındığı, paulickreport.com’un sahibi Ray Paulick tarafından duyuruldu. Böylelikle toplam 5 aygır Bakanlık onayı ile yeni sezon öncesi Kulüp tarafından ülke yetiştiriciliğine kazandırılmış oldu.

Dare Devil

Son alınan 2 aygırdan Dare Devil (More Than Ready – Chasethewildwind, Forty Niner) 2012 doğumlu bir More Than Ready oğlu… 2 yaşında G1 Champagne Stakes’i, 3 yaşında ise G2 Fasig Tipton Swale Stakes,’i kazanan Dare Devil toplam 5 startta 2 birincilik, 1 ikincilik ve 424.600  Milyon Dolar kazanç ile yarış hayatını noktaladı.

2016 yılında haraya alınan Dare Devil’in 2 yaşlı ilk jenerasyonu bu sene start almaya başladı. Bunlardan Deviant Sunday Silence Stakes’i kazanırken, Shedaresthedevil ise G2 Sorrento Stakes’de üçüncü oldu.

Jokey Kulübün aldığı diğer aygır Super Saver (Maria’s Mon – Supercharger,
A.P. Indy) ise 2007 doğumlu bir Maria’s Mon oğlu… 2 yaşında Kentucky Jockey Club Stakes’i kazanan safkan, 3 yaşında start aldığı G1 Kentucky Derby’de Ice Box, Paddy O’Prado, Make Music for Me, Noble’s Promise ve Lookin At Lucky’nin önünde zafere koştu. Aynı sene G1 Arkansas Derby’de Lion Heart’ın oğlu Line of David’e geçilen ve G3 Tampa Bay Derby’de ise üçüncü olan Super Saver, toplam 10 startta 3 birincilik, 2 ikincilik, 1 üçüncülük ve 1.8 Milyon Dolar kazanç ile yarış hayatını noktaladı.

Super Saver

2011 yılında haraya alınan Super Saver, 10 kez start alıp 7 yarış ve 1.5 Milyon Dolar ikramiye kazanırken 2015 yılında ‘Eclipse Champion Sprinter’ seçilen, Breeders Cup Sprint ve Malibu Stakes galibi Runhappy ile büyük sükse yaptı. Aygırın diğer yavrularından Competitive Edge 2 yaşında G1 Hopeful Stakes, 3 yaşında ise G3 Pat Day Mile’dan birincilikle ayrıldı. Embellish The Lace isimli kızı G1 Alabama Stakes’i kazanan Super Saver’ın 2 yaşlı temsilcilerinden I SPent It G2 Saratoga Special’ı, 3 yaşındaki kızı High Dollar Woman ise G2 Indiana Oaks’u kazandı.

Her iki aygırın da Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını biliyoruz.

News Reporter

1 thought on “TJK’dan flaş 2 Aygır Transfer daha!

  1. Ulkemizde ki aygirlar ve atlarin kalitesi fena degil..atciligimizin problemi atlari calistiran kisiler diye dusunuyorum.Ben olsam buyuk ekurilerin sahiplerinin yerine yurtdisindan calistirici transfer ederdimHic olmazsa bizim burdaki calistiricilarda kendilerini gelistirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir