TJK’nın üçüncü transferi Juddmonte’dan TILSIT…

Türkiye Jokey Kulübü 2022 aşım sezonu öncesi ardı ardına gerçekleştirdiği aygır transferlerine devam ediyor… Yakın zamanda Epaulette ve Battlegorund’ı aygır kadrosuna kattığını duyuran Kulüp, üçüncü bir transfer olarak Juddmonte Harasına ait Tilsit (First Defence – Multilingual, Dansili)’i satın aldığını duyurdu.

Yarış hayatına geçen sene 3 yaşlı olarak başlayan ve start aldığı 4 koşudan ikisini kazanırken G3 Bonhams Thoroughbred Stakes’ten galibiyetle ayrılan safkan, G2 Shadwell Joel Stakes’I ise dördüncü olarak bitirmişti.Tilsit bu sene 4 yaşlı olarak 4 kez start aldı. 20 Şubat 2021 tarihinde Saudi Cup programı içerisinde yer alan Neom Turf Cup’ta start alan safkan, bu mücadelede beşinci oldu.

Kış sezonunu bu koşuyla kapatıp, yaklaşık 3 ay sonra yaz sezonunun ilk yarışına Fransa’nın Longchamp Hipodromunda koşulan G1 Prix D’ıspahan’da çıkan Tilsit, bu önemli koşuyu Skaletti’nin arkasında ikinci olarak tamamladı.

Başarılı ikinciliği sonrası rotasını İngiltere’nin Ascot Hipodromuna çeviren başarılı safkan, Temmuz ayında katıldığı G2 Betfred Summer Mile Stakes’i jokeyi Kieran Shoemark ile kazanmasını bildi.

Annesi şampiyon Kingman’in kız kardeşi…

3 yılda 8 kez start alıp 3 birincilik, 2 ikincilik ve 1 kez de dördüncülük elde ederek yarış hayatını noktalayan Tilsit’in annesi, şampiyon yarış atı ve aygır Kingman’in kız kardeşi olan Multilingual, babası ise şampiyon safkanları pistlere kazandıran Unbridled’s Song’un temsilcisi olup kendisi ve bir çok yavrusu G1 koşu kazanan First Defence’dir.

News Reporter

7 thoughts on “TJK’nın üçüncü transferi Juddmonte’dan TILSIT…

 1. abi hep gelecek vaad eden aygırlar alınıyor dare devil parası ile kulüp zengin oldu
  ama bizim gönlümüzden geçen iyi bir yıldız transfer warfont oğlu değil kendisini , dubawi yavrusunu değil kendisi yani tanınmış aygır!
  futboldan örnek vericem atınçı satarsın 10 milyona yerine 12m pepe yi alırsın gibi!
  ama tjk şuan atınçları yurt dışından araştırıyor bu daredevilde tuttu ama hep tutacak diye bişey yok!

 2. Hayırlı olsun, Değişik hatlardan istikbal vaad eden atların alınması güzel. Yetiştiriciliğimize aynı zamanda hesaplı şekilde sunulabilirse çok daha güzel olacaktır.
  Dünyanın en büyük yarışlarını kazanmış atları alıvermek kolay değil, ancak Bodameister gibi denenip artık bir şey vermediği için emekli edilmek üzere olan aygırları almak mümkün olabiliyor, onlarda da Viictory Gallop gibi şanslı olabilme ihtimali az, ama kan stoğumuza iyi şeyler kattıkları da sır değil. Bu sene ki kulüp tarafından alınanları ben sevdim. Kutluyorum. Özelde de güzel çalışma yapan Ekürilerimizle bu yıllar Aygır stoğu açısından daha önce görülmemiş seviyeye çıktı bence.
  Umarım Antalya ve diğer başka bakir bölgelerimizde Hipodromlarda biran evvel devreye alınır.

 3. Anne hattında Oasis Dream’de varmış. İyi bir transfer ama yarışçılık altyapısını gelişmiş yarışçılık ülkelerinin düzeyine getirmedikten sonra Kingman gelse nafile. Kaç tane yarış antrenörümüz ya da seyisimize mesela İngiltere’de görev verirler?

  1. Özgür bey tespit çok doğru… Maalesef gerçekler bunlar, bunun temel sebebi ise eğitim… Kaç tane antrenör seyis vs ingilizce biliyor. Hadi eğitim için TJK destek oldu göndermek istedi… Kaç kişi kriterleri yakalayacak??

 4. Hiç bir şeyi begenmeme timi yine gelmiş. TRT Spır’da Cem Dizdar gibisiniz asla değiş(e) meyecek olan tabu haline gelmiş noktalar üzerinden eleştiri yapıyorsunuz. Burası Türkiye kardeşim ne egitimi olan bu işte. Futbol kadar büyük bir endüstriye sahip olan Tjk ile Türkiye Futbol Feferasyonun yönetim şeklini tartın bakalım Tjk’nın başarısı karşısında ezilip kalır TFF. Saçma sapan tazminatlar saçma sapan maaşlar.. O yüzden işini yapan insanları rahat bırakın destek olmuyorsanız köstek olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir