Torunlar Hatay hesabını kapattı!
Muslihiddin Gurup

Tam tamına 170 kez yarış koşan demir at İbocan, taylığında Hatay Koşusuna iştirak da etmiş ve Yavuzhan gibi bir efsanenin ardında ikinci kalmıştı…

İbocan’ın hara yaşamında en iyi temsilcilerinden biri olan Berksoy ise yarış yaşamında 3 yaşlılığında Hatay koşusunda ikinci kalmıştı, Ayabakan’ın ardında…

Berksoy’un anne kardeşleri içinde de Hatay Koşusuna iştirak eden isimler vardı. Bunlardan Bedran, Berksoy’un da tam kardeşi idi ve Hatay Koşusunda beşinci olmuştu… Her iki ismin anne kardeşi ve babası Caş olan Alişhan da Hatay Koşusuna iştirak etmeyi başarmış ve yarışta onikinci olmuştu…

2004 doğumlu Bozdağ da Berksoy doğmadan 9 yıl evvel koşulan Hatay Koşusunda ikinci olmuştu Cansucan’ın ardında…

Berksoy hara yaşamına başladığında Bozdağ’ın kızları da annelik yapmaya başlamışlardı ve bunlardan biri olan Fulyahanım’ın Berksoy ile eşleşmesinden doğan yavrusu Kırdeniz 2015 yılında Hatay Koşusunu kazanmayı başardı…

Yıllar son bir başka Bozdağ kızı Adelina da hara yaşamında Berksoy ile eşleştirildi ve doğan tay, yani Sertberk 2021 yılı Hatay Koşusunu kazanmasını bildi.

Bir anlamda baba Berksoy ve dedeler İbocan ile Bozdağ’ın bir türlü kazanamayıp ikinci kaldıkları Hatay Koşusu klasiğini iki torun da kazanarak ebeveynlerinin hesaplarını kapattılar bir yerde!

Hatay Koşusunda bu ilginç anektodu yaşatan Berksoy ve Bozdağ ikilisinin sergilediği bu yüksek uyum gerçekten de dikkat çekicidir.

Bu özel uyumu sağlayan ikiliden Berksoy’un İbocan temsilcisi olduğunu belirmiştik ve annesine baktığımızda Rode 21 ismini görmekteyiz.

Rode 21, Sava’nın kızıdır. Sava ise Tulrab ile Kemiyetülırak 29’dan olmadır. Kemiyetülırak 29 ise Doruhan’ın kızı olup Bersoy’un da hattının İbocan ve Bilgehan I vasıtası ile Doruhan’a ulaştığını düşündüğümüzde Berksoy’un Doruhan üzerine 3*4 akraba olduğunu görmekteyiz.

Sertberk’in annesi Adelina ise Bozdağ ile Gürçeşme isimli kısraktan olmadır ki, Gürçeşme’nin annesi Aratım, Noktabatur’un kızıdır.

Noktabatur ise Tulrab ile Kemiyetülırak 36’dan olmadır. Diğer taraftan Berksoy’ın kısrak babası Sava da Tulrab temsilcisi olup, annesi Kemiyetülırak 29’dur.

Dolayısı ile Berksoy ve Adelina’nın soy ağaçlarından bulunan Sava ve Noktabatur benzer soy kurgulu atlar olup, benzer soy çaprazlamasına sahip bu iki atın eşleşmeye pozitif etken getirdiğini ifade edebiliriz.

Ayrıca Gürçeşme’nin babası Magrip’in kısrak babası da Tulrab olup, Adelina’nın babası Tunca’nın kısrak babası Tulyar da da Tulrab’ın da babası olduğu için, Sertberk’in soy ağacında karşımıza çıkan Tulrab ve Tulyar yoğunluğu da dikkat çekicidir ki ayrıca Sertberk’in 5.Annesi Cahide 64’ün de kısrak baba hanesinde yine Tulyar ismine şahit olmaktayız.

Yine Berksoy’un dördüncü annesi Rode 4’ün,aynı zamanda Tulrab’ın da annesi olması dolayısıyla  tüm Tulrab noktalarında yaşanan Rode 4 birlikteliği veya moda adı ile Rasmussen etkisi nitelendirebileceğimiz soy faktörü Sertberk’in soy ağacının en önemli noktalarından biridir.News Reporter

16 thoughts on “Torunlar Hatay hesabını kapattı!

 1. Emeğinize,kaleminize sağlık.böyle detaylı bilgilendirmeler,yetiştiricilik yapanlar için çok yararlı
  oluyor. Eminim bu yazınızdan ve benzeri yazılarınızdan yeni aşım döneminde bir çok yetiştiricilik yapan kişiler yararlanacaktır
  Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum
  Size ve tüm yarış severlere BOL ŞANSLAR

  1. Tamer bey çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. İnşallah devam edecektir farklı konularda, saygılar..

 2. bence sertberkin eskal ki özellikle boyun yapisindan anlasildigi üzre bozdag üzerinden 26. k.irak vasiflarini da edindigini düsünüyorum;sonuc itibariyla mahsuluda ekleesek,berksoy bozdag birlesince sihirli deynek degmis gibi valla:)

  1. Berksoy ve Bozdağ arasında Kemiyetülırak ortak noktası var, burasının önemli olduğunu düşünüyorum, yorumunuz için teşekkür ederim…

 3. Bozdağ kızlarının Berksoy ile müthiş bir uyum yakaladığı net olarak görülüyor. Test edildi onaylandı. Bu madeni işlemek için top yetiştiricilerde artık.

  1. Kesinlikle doğru, dergimiz editörünün yazısında vurguladığı gibi 10 eşleşmenin hepsi kazanmış. Çok değerli bir istatistik bu. Teşekkürler..

 4. TİGEM Arap atı yerine İngiliz atı yetiştirse daha çok kazanır ve kazandırır yok eğer bu bir kültürse tren çoktan kaçıyor worldcup yarışlarda birkaç derece yapan atı çıksa yetiştiricilik primi zaten kendisine yetecek ayrıca aygırlarımız talep alacağından çifte kazanım olacak bırakın şu Arap atı sevdasını

 5. bence bu site icinde arap atina sürekli bi karacalma var ;her firsatta arap atciligini üstünkörü karalama var,birzamanlar da kaya ailesine karacalma vardi,medyayi göbels gibi kullanmayin, bir tek bisey diyecem cok seslilik ,adalet,vicdan ve ahlakli olunmadigi icindir,dünyanin gelecegi hizla yok oluyor hemde en az bin kati bir hizla,ne alaka demeyin kötülük kötülük getirir,dünya kötülerde

  1. Araplarda bile Arap yarışı azken onlar bile vazgecmisken kaizbert tayları idmansız uzak çekerken senin en iyi Arap atın yurtdışında koşamazken ve talep gelmezken milyonlar kazaniyorsa ve İngiliz atların yurtiçinde kazanamadığı paralar ve handikap eksikliği yüzünden yurtdisinda rekabete giremiyorsa Arap atı yarışı boştur kardeş

   1. madem öyle cevap vereyim sektörün yasadigi sorunlar tabiki tartisilabilir;kaizbertlerin suyu bulandirdigida bir gercek,gecmiste yarimkan yolsuzluklarinin olduguda bir vaka,ama ve yalaniz arap ati ve atcilgi bir kültür,dahasi sosyal yasamin bir parcasi olmus;insanoglunun hemen hemen herseyde oldugu gibi bu sektördeki acgözlülügünden bariz kaynakli dejenerasyonu bu sektöre yüklemek biz kirli insanlarin isi olabilir ancak,biz insanlar yaptigimiz pisliklerin faturasini ha bire güzelim dünyanin degerlerine kesiyoruz sizin yaptiginiz gibi,ingiliz atciligi mi cok dörtdörtlükte bu arada bizmi bihaberiz,suclu olani görelim,ne istiyoruz arap atindan,dünyadan,oklarinizi insan sistem ve emellerine yöneltin,düzeltin yoksa yoketmeyin;yokolursunuz.

    1. Sana Arap atlarını imha edelim diyen var mı sadece değişen dünyada yarış atı olarak görülmüyorlar artık ikinci nokta da zamanında Arap atına verilen paralar ile çok kaliteli İngiliz aygırlar alınıp rekabete girebilirdik şimdi senin yaptığın enternasyonal yarışlara hiçbir dünya devi gelmiyor kendi kendine çal çal oynarsın Arap atları defermasyona müsait atlar

     1. Peki dünya devlerinin hatta devleri geçtik dünya minnaklarının bile hiçbir enternasyonel İngiliz atı yarışına da gelmemesini neyle açıklıyorsunuz? orda da mı kaizbert var ? yoksa paramız mı pul oldu ? yoksa küçücük olsun benim olsun dünya bana ne lazım değil diyen bir ruh halinde mi yönetenler ?

 6. deformasyonun kralini yapiyorsun,suclu insan suclanan arap ati;yok ya hangi dünya bu it kopuk dünyanin degerleri beni baglamadigi gibi dogruda olmadigina kalibimi basarim;dünya kanser olmus,pandemi,tsunami,lav,kasirga,savas,istila göyasi her türlü belaya bu kafayla sonuna kadar kapi aralanmis,dprüst ol deformasyon yapma,arap atindan ne istiyorsun

 7. Neredeyse yok olmak üzere olan devlerin hatları Tunca, Taşkent ve Doruhan, son yıllarda Oğuzboylu ve Sertberk ile Taşkent ve Doruhan hatları için bir umut doğdu ama Tunca için durum karamsar maalesef.

 8. Bütün Dünya da Safkan olan hayvanlarını devletlerin desteğiyle muhafaza etmeye çalışıyorlar, bizim de böyle safkan hayvanlarımız var, >Türk Arap Atı, Ankara keçisi, İvesi koyunu, Anadolu yaban koyunu vb bir çok çeşit ! Hatta bazı bitkiler için bile koruma tedbirleri var, bir gün çok değerli olur diye, insanlığın bir yarasına çare olur diye. Atları muhafaza etmenin bir yolu da yarışlarda kullanmak. Arap atları sürat yarışlarında kullanılmasa da dünya da bir çok yarışmalarda kullanılarak nesilleri devam ettirilmekte. Bizde ise sürat yarışlarında kullanılarak devam ettirilmiştir.
  İlk yıllarda ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Çünkü thoroughbred ülkemizde çok az olmuş yarışlara yetecek seviyede olmamıştır. Yetmemiş yine YARIMKAN yarışları yapılmıştır O yarımkan nedir. Anadolu da ki yerli atlar Arap atı ile birleştirilerek elde edilen atlardır. Yarışları tamamlamak için bunlardan da faydalanılmıştır.
  Devlet iki sefer Karacabey Harasında thoroughbred yetiştiriciliğine başlamıştır. Yurt dışından kısraklar ve aygır alınmış, tabi bunlar üst seviye atlar değil, olmasına rağmen bazılarının adına (msl; Mrs.Atkins) koşular düzenlenmeye devam etmekte azda olsa soyları devam etmektedir. Sanırım o atlar şimdiki ithal şartlarında alınamazdı. Devletin ve kurumların alım yapması kanunlarla olduğu için zordur. İstediği Atı gidip isteyip alamaz. İhale mihale bir sürü meşakkati vardır. Mesela Tunca yı alamamıştır. Turbo yu yıllar sonra alabilmiştir.. Fakat mecrası içinde Arap atları yavaş yavaş yarıl dünyasından çekilebilir. Onun içinde onlara değerlerini kaybetmeyecek şekilde alt yapı hazırlanırsa !
  O yarış yapan Yarımkan Atlar bir anda yarış dışında bırakılmış ve geçimleri uğraşları onların üzerinden olan bir çok insan mağdur edilmiştir.
  Dünya şöyle yapıyor diye onlara uymamız gerekmiyor, bizde böyle yapıyoruz.! İngiliz atı Osmanlı zamanından bu yana üretilip koşturuluyor da Dünyayı yetiştirdiğimiz İngiiliz atlarıyla mı donattık ! Her yıl bir çok İthal ediyoruz da bi tane İhraç ettiğimiz İngiliz atımız mı var ?
  Mesele yarışları sürdürmek koşuların bir tanesi köpek yarışı olsa bile oyun devam edecek !
  İnekler geğiriyor yok et, koyunun keçinin yününe ihtiyaç yok petroldan daha alasını üretiyoruz yok et ! zaten yapay etde yapılıyor. Böyle mantık olmaması lazım.
  Elimizdekilerin kıymetini bilelim lütfen.

  1. Dünyada kominist ülkelerde bile yarış atını devlet yetiştirmez!! google artık herkesin elinda yazın bakın yok ! yarış atçılığı özellerin işidir her yerde burda çok sert libaral olan ülke halkı at konsunda neden kominist ve tekelci tavır içine girer anlamış değilim. Tigem o kadar iyiyse ingiliz atı yetiştirsin de görelim.Dünyada Türk arap atı diye bir ırk ,bir sınıf , hatta bir alt sınıf bulunmuyor açın bakın kayıtlara… kendi kendimize verdiğimiz bir isim tamlaması sadece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir