TURDEMİRKIR’dan müthiş sezon kapanışı….

12 Kasım 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Hitit koşusunu, Mahmut Karakeçi’nin sahibi olduğu, Fatma Asude Öğüt tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Yavuz Kılınç’ın yaptığı Turdemirkır (2y ae Captain Rio – Lila Hatun, Red Bishop) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Yamaniko (General Quarters) elde ederken, Chaika (Marcavelly) üçüncü, Altınsima (Kırdemirkır) dördüncü, Native Power (Native Khan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Üçüncü grup galibiyeti…

Kazandığı G2 Kraliçe II.Elizabeth koşusu sonrası kum pistte start aldığı A3 Prof. Selahattin Batu koşusundaki dördüncülüğü ile bu koşuya gelen Turdemirkır bugün ilk kez buluştuğu formda jokeyi Mehmet Akyavuz idaresinde mücadeleyi orta grupta takip edip düzlükten sonra en iç kulvardan yaptığı etkili ataklarla kazanırken, kariyerinin üçüncü Grup galibiyetine imza atmış oldu.

Yamaniko’nun 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Gezzal liderliği alırken ikinciliğe Dreamliner girdi. Daha sonra Chaika ve Sabırhan sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Gezzal liderliğini korurken yine ikincilikte Dreamliner arkalarında Chaika ve Sabırhan şeklinde 600 startı geçildi. Gezzal az farkla lider ikinciliğe Chaika girerken düzlüğe çıkıldı. 400’de Chaika liderliği alırken en iç kulvardan Turdemirkır’ın ve gerilerden Yamaniko’nun atakları görüldü. 200’den sonra rakiplerine hakim olan Turdemirkır sonlarda ikinciliğe giren Yamaniko’nun 1 boy önünde ve 1’11″02 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Turdemirkır (Mehmet Akyavuz)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir