Türk Atçılığı Küme Düşebilir!

Hürriyet gazetesinden Adil Demirçubuk’un haberine göre;

20 Mart’ta durdurulan at yarışları 1 Haziran’da başlayamazsa, 2020 takvimindeki enternasyonal koşuların iptali gündeme gelecek. Ayrıca Türkiye, Uluslararası At Yarışçılığı Otoriteleri Federasyonu tarafından bir alt kategoriye düşürülecek.

KOVİD-19 tedbirleri kapsamında 20 Mart’ta durdurulan at yarışlarının 1 Haziran’da yeniden başlatılmasını umut eden at yarışı camiasının gözü Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelecek haberde… Belli aralıklarla koşulması gereken önemli yarışlar ve enternasyonal koşuların gerçekleştirilmesi için, yarışların başlama tarihinin daha fazla geciktirilmemesi gerekiyor. Programda daha fazla gecikme olması durumunda Türkiye, Uluslararası At Yarışçılığı Otoriteleri Federasyonu (IFHA) tarafından yapılan sınıflandırmada bir alt kategoriye düşürülecek. Bu durumda da dünyanın ilk 8 ülkesi arasında yer alan Türk at yarışçılığı büyük bir prestij kaybına uğrayacak. Nitekim bu tehlike nedeniyle, pandeminin çok daha ağır şekilde yaşandığı ABD, Fransa ve Almanya at yarışlarını başlatırken, İngiltere, İrlanda ve İtalya da haziran ayı başında başlatma kararı aldı. Yarışların 1 Haziran’da başlaması, 2 ayı aşkın süredir yarış yapılmaması nedeniyle hiçbir geliri olmayan atçılık sektörünün kalıcı bir hasar almaması için de hayati önem taşıyor. Resmi rakamlara göre; Türkiye’de geçimini bu sektörden sağlayanların sayısı 200 bini buluyor. At yarışlarında jokeyler birbirleriyle temas etmediği için ve ilk etapta yarışlar seyircisiz yapılacağı için, sağlık açısından herhangi bir risk bulunmadığı belirtiliyor.

Haberin linki için TIKLAYINIZ

News Reporter

7 thoughts on “Türk Atçılığı Küme Düşebilir!

  1. Düştünüz abi zaten 🙂 benim aylık at yarışına harcadığım para 20-30bin TL ,ve ben 3aydır at yarışı oynamıyorum ,artık veliden veliye oynarım,oda Veliefendiye yolum senede kaç kez düşer meçhul,tanıdığım ufak tefek atcıların hemen hepsi net bırakmış durumda :)kümeyi bırakın;ligi tutun,lig dağılmasın bari :)acı ama gerçek bu ,avm lerin bile sizden daha çok ilgi gördüğü ülkemde normal bunlar 🙂

  2. Türkiyede at yarisciligina verilen değer buymuş ben iki aydır oynamadığım için kenarda birikim bile yaptım ben artık oynamayi bile düşünmüyorum oynasamda aklima gelirse arada sirada belki ama ben at yarisindan uzaklaştım diye ekmeğini ordan kazanan arkadaşlarıda düşünmemek yanlış olur onların gelir kapısı orasi kosmayan o binlerce aygirin ihtiyaçlarını gidermek için kosmalari lazim o yuzden devletin at yarisciligini bu kadar çok hafife alıp ilgilenmemesini kınıyorum.saygilarla eski bir yaris sever.

  3. Enternasyonal koşular iptal olsa ne olmasa ne. Rakabet mücadele diye bir şey yok ki. Kaç okka atçılık yapılıyor enternasyonal koşularda goruluyor. Her sene ezip geçiyorlar. Bence iptal olması lazım. Hiç gerek yok. Sonucu belli olan şeyin tadı da yok . Kırk fırın ekmek yemeniz lazım. Şimdiden başlayın bence kırk fırın öyle hemen bitmez çünkü. Enternasyonal koşular mı ne güldüm ha.

  4. Çok sayıda insanın geçimini sağladığı
    Bu sektör en kısa zamanda başlatılmalıdır.Seyircisiz yapıldığında
    AT yarışları futboldan çok daha az risklidir.Veliefediye izlemeye gidemesekte televizyondan izleyerek vakit geçirmek için karantinada olduğumuz şu günlerde bizede psikolojik rahatlama sağlayacaktır.

  5. Görünen o ki devlet önemsemiyor at yarışlarını.zaten atçılık sektörü bitmiş durumda malesef. Fransa ve diğer ülkelerde günde 2 yarış koşuluyor çünkü çarkın bir şekilde dönmesi gerekiyor işlerinde profesyoneller.bizde ise daha insana değer yok.o kadar insan ekmek yiyor kimin umurunda.

  6. Hangi küme ya Türk Atçılığı Koşan atlar mı dersin Aşk ve Gül 116 kere koşmuş 522.000 TL. kazanmış, Eseralp 6 yaşında 81 kere koşmuş 642.000 TL. kazanmış, Beyza sultan 84 kere koşmuş 928.00 TL. kazanmış, Yalçıner 120 kere koşmuş aygrı olmuş, Hicran 122 kere koşmuş aygır olmuş, darbe 129 kere koşmuş aygır olmuş ve bu atlar Türkiyenin en önemli ekürisinin atları, şimdi biz atçılıkta hangi ligdeyizde hangi lige düşeceğiz, gelişmiş ülkelerde 120 nin üzerinde koşan at aygır oluyor mu 80-100 yarış koşan her şehirde kısrak oluyor mu bırak nereye düşersek düşelim başka düşecek yerimiz varsa tabi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir