Türk Jokeyliğinde Apranti Fırtınası esiyor…

Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezinden yakın dönemde mezun olan genç biniciler, deyim yerindeyse yarış pistlerinde fırtına gibi esmeye başladılar.

Öyle ki; bu hafta Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri Bursa, Kocaeli, Adana, Diyarbakır, Elazığ ve İstanbul’da koşulan toplam 55 yarışın 22’sini (%40) aprantiler kazandı.

Bu aprantilerden Vedat Abiş 5, Görkem Özçelik 3, İsa Katar 3, Yusuf Cengiz 2, Cemal Paso 1, Aziz Akdemir 1, Mertcan Akın 1, Nizamettin Demir 1, Ali Şenbahar 1, Yunus Çelikbaş 1, Hasan Altundağ 1, Ercan Çankaya 1 ve Abdullah Çankaya 1 yarış kazanırken, bu ay içerisinder 150’inci yarışını kazanarak jokey olan Caner Tepe ve Muhammed Mir Bilgin de birer yarış kazanmayı başardılar.

Bakalım yıl sonuna kadar olan süreçte başarılı aprantilere başka hangi isimler katılacak…

News Reporter

5 thoughts on “Türk Jokeyliğinde Apranti Fırtınası esiyor…

  1. Aprantilere acik yarista sans vermiyorlarki mesala ben cok merak ediyorum kervantay son acik yarista fkrmsuz bir ozcan yildirim yerine neden vedat abise verilmedi vedat abis kervantayi gercekten cok iyi idare eden bir aprantiudi hadi karatasa verdin amenna karatas son kosuda binmedi iste neden bindirmizler vedat abisi anlayamiyorum gercekten

  2. Apranti arkadaşları tebrik ederim. Şahsen ben oyunlarımda aprantileri daha çok tek atmaya özen gösteririm. Fosilleşmiş adı olan kendi hiçbir marifeti olmayan, yeteneği olmadığı gibi kondüsyonu hiç mi hiç olmayan iyi jokey olarak bilinen bazı jokeyleri ekseriyetle oynamamaya çalışırım. Bizim yarışçılığımızda benim dikkat ettiğim şöyle bir jokey ayrım var o da bombacı sürprizci jokey. Yine aynı şekilde bombacı aprantiler var; onlar da bu altyapı ile başka yöne gidiyor. Herhalde diyorlar ki bunların ustaları sizleri de usta bir bombacı jokey yapacağız. Yani onlar da başka bir tedrisattan geçiyorlar ya da o yönde eğilimi olan antrenörlerle çalışıyorlar. En az 20 jokey sayarım 5 lira altı ganyanla yarış kazanmamıştır kariyeri 30 lira bandında ganyanlarla doludur. Tabi bu ayrı bir zanaat ben bunu da alkışlıyorum şapka çıkarıyorum. Favori ile ilk 5e giremez ama sonuncu at ile ile 10 boy startta kalsa yine gelirler. Bu da az buz iş değil. Getiremedikleri ya da getirmedikleri favoriyi bomba atlar ile telafi ederler. Bakalım bu apranti arkadaşlar hangi yönde ilerleyecekler. Kalifiye birer jokey mi olacaklar yoksa kokuşmuş düzenin birer manipülasyon enstrümanı mı?

    1. Jokeyin süprizcisi favoricisi olmaz.Binici ve atlar kaç lira ganyana koştuklarını bilmezler.Her apranti aynı eğitimi alır kimisi başarılı kimisi başarısız olur.Bu sporun ismi at yarışı jokey yarışı değil.Senin dediğin gibi bir ayrım da yok.Sen kendi hayal dünyandan gerçeklerden uzak yorumlar yapıyorsun.Söylediklerin gerçekte maalesef yok.

  3. Bu aprantilerin içinde istikrarsız, motivasyonu düşük, saman alevi gibi yanıp sönenler de var.

  4. Bu apranti kardeslerimiZ 14 .15 yaşında.50 yaşında.karatas.45 sadettin.45.tokacoglu..tadinda bıraksınlar.nefesleri yetmiyor
    .30 yaş farkı var.utansinlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir