Türkiye ve Avrupa’da Geçtiğimiz Hafta…
Ali Taşbek

Geride bıraktığımız 12-18 Nisan haftasında ülkemizde yaz sezonunun ilk haftası tamamlanırken, dünya yarışçılığında ise önemli provalar koşuldu. Yazıya başlamadan önce, dün Adana’da çok ağır bir kaza geçiren Samet Erkuş’a acil şifalar diliyorum.

Ülkemizde ve dünyadaki önemli koşuların sonuçları ve değerlendirmeleri:

14.4 İSTANBUL

Orhan Meker S.H.(KV-18) | 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim 

Kazanan: Jacinda | Jokeyi: M. Çelik | Derece: 1.23.41

3 Yaşlı İngilizlerin 1400 Metre Çim’de, tayların 2’li performanslarına göre belirlenen kilolarıyla start aldığı, rahmetli handikaperimiz Orhan Meker’i andığımız Serbest Handikap statüsünde koşulan bu önemli koşuyu Jacinda (Luxor) jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı. Emrah Karamazı‘nın sahibi olduğu doru dişi tay, son koştuğu Handikap 15 mücadeleden 2. olarak ayrılmıştı.

Startın verilmesiyle birlikte Huma Sultan, önde çok sert bir tempo kurdu. İlk 200 metre geçildikten sonra bu safkanın dışına da yarışın şanslı gösterilen isimlerinden Captains Key geldi. Son 1000 geçilirken önde aynı 2 safkan vardı, bu safkanların 3 boy gerisinde Tor The Wings koşuyu takip ediyordu. Yarışın favorisi Ice Breaker ise Tor The Wings’in de 2-3 boy gerisinde ilerliyordu, koşuyu kazanan Jacinda ise oldukça gerilerdeydi. Koşunun ilk 800 metresi 46.82 geçildi ve taylar son düzlüğe çıktı. Son 300’de koşu orta kulvardaki Tor The Wings ve dışındaki Ice Breaker arasında gözükmekteydi. Son 150 metrede Tor The Wings koşuya hakim olduğu izlenimi vermesine rağmen, dışarılardan çok etkili gelen Jacinda aynaya yakın rakibini yakaladı ve koşuyu kazandı. Tor The Wings az farkla koşudan 2. olarak ayrılırken, Ice Breaker ise bu safkanların 3 boy gerisinde 3. oldu.

Jacinda bu yarışıyla Dişi Tay Deneme (G1)’nin şanslı isimlerinden olabileceğini ıspatladı. Tor The Wings ve Ice Breaker ise bir veya iki sonraki koşularında Erkek Tay Deneme (G1)’yi tercihleyebilirler. Bu üç safkanın Tay Denemelere kadar start alabilecekleri Preveze (A3), Cihangir (KV8/Erkek) ve Nadas (KV9/Dişi) koşuları da mevcut.

Jacinda (Müslüm Çelik)

Ergin Talay (KV-8)| 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim 

Kazanan: Light of Darkness | Jokeyi: Ö.Yıldırım | Derece:1.23.41

3 Yaşlı İngilizlerin 1400 Metre Çim’de start aldığı, rahmetli TJK Asli Üyesi Ergin Talay’ı andığımız bu önemli provayı Light of Darkness (USA)(Red Rocks) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. Cem Sevim‘in sahibi olduğu doru dişi tay, son koştuğu Mevlana Koşusu (A3)‘ndan galibiyetle ayrılmıştı.

5 atın start aldığı koşuda yarışın başında Romanı Kalibre liderliği aldı. Koşuyu kazanan Light Of Darkness ve Nitrox bu safkanın arkasında yer tuttu, bu safkanların 2-3 boy gerisinde Red Luck ve yarışın favorisi Real Runner vardı. Bu sıralamayla, oldukça rölanti bir tempoda viraja doğru gelindi. Son 400’de Romanı Kalibre temposunu arttırdı ve farkı 2 boy yaptı, dışında Light of Darkness vardı; onun da dışından Red Luck ve Real Runner saldırıyordu. 200’de 3 safkan koşuya ortaktı; bunlar içeride Romanı Kalibre, ortada Light of Darkness, dışarıda Red Luck‘tı. Light of Darkness son 100’de güzel ayak değiştirdi ve Romanı Kalibre‘ye hakim olarak koşuyu kazandı. Red Luck burun farkla 3.’lüğü Real Runner‘dan kurtardı.

Light of Darkness kendisinden beklendiği gibi başarılı bir performans sergiledi ve Dişi Tay Deneme’nin iddialı isimlerinden olduğunu gösterdi. Romanı Kalibre henüz 3. koşusunu koşmasına rağmen oldukça etkili bir yarış koştu ve bu mesafelerde koştuğu Grup koşularda başarılı olabileceğini gösterdi. Red Luck aradan tatminkar bir performansla döndü. Geçen senenin flaş isimlerinden Real Runner tempodan ve aradan etkilenmiş gözüktü.

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)

16.4 İSTANBUL

Derya Beşikçi (KV-8/D)|3 Yaşlı İngilizler |1400 m Çim 

Kazanan: Atomic Blonde | Jokeyi: A. Kurşun |Derece:1.24.85

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1400 Metre Çim’de start aldığı, rahmetli TJK Asli Üyesi Derya Beşikçi’yi andığımız bu önemli Dişi Tay Deneme provasını Atomic Blonde (Captain Rio) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. Adil Mert Kaya‘nın sahibi olduğu al dişi tay, son koştuğu Şartlı 4 koşudan galibiyetle ayrılmıştı.

9 atın start aldığı bu önemli koşuda start çıkışıyla birlikte numarayı süratlı kısrak Kar Kız aldı. Yarışın favorisi İllüzyon, Kar Kız’ın arkasında 3. sırada konumlanırken koşuyu kazanan Atomic Blonde, İllüzyon’un hemen dışını tutmaktaydı. İlk 600 metresi ağır tempoda geçen koşu son 800’lere gelinirken süratlendi. Son 400 geçilirken içeride Kar Kız kolay tempoda liderliğini sürdürmekteydi, 1 boy dışında Atomic Blonde vardı ve İllüzyon aralarda kalmıştı. Son 200 geçilirken Atomic Blonde, Kar Kız’a hakim olurken; onun dışına da İllüzyon açıldı ve sprintine devam etti. İllüzyon’un ataklarına güzel cevap veren Atomic Blonde koşuyu İllüzyon’un önünde kazandı. Gerilerden etkili gelen Bouvet, koşudan 3. olarak ayrıldı.

Kış sezonunun en başarılı taylarından Atomic Blonde kalitesini bu koşuda ıspatlamış oldu. Geçen senenin baş tayı İllüzyon, aradan güzel bir yarışla döndü. Bu iki safkan Dişi Tay Deneme’nin favorileri arasında olacaktır.

Atomic Blonde (Ayhan Kurşun)

17.4 ANKARA

Ankara Barosu (KV7/Dişi) | 3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

Kazanan: Mandalorian| Jokeyi: Ö.Yıldırım| Derece: 1.35.68

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1600 Metre Çim’de start aldığı bu önemli provayı Mandalorian (Anatoly) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. Ömercan Eroğlu‘nun sahibi olduğu doru dişi tay, son koştuğu Şartlı 4 koşudan galibiyetle ayrılmıştı.

13 tayın start aldığı koşu süratli bir tempoda başladı. Liderliği Betty Blue alırken, Quick Rhythm ve kazanan Mandalorian’ın ekürisi Chrome Heart bu safkana pres yaptılar ve koşunun temposunda önemli rol oynadılar. Koşunun favorisi Macau ve kazanan Mandalorian koşuyu ortalarda takip etmekteydiler. Son düzlüğe gelindiğinde, Quick Rhythm koşunun liderliğini almıştı. Bu safkanın temposu hemen düştü, o sırada ataklarını arttıran Rose Queen ve Hard Off Hüsne liderlik için çekişmekteydi. Mandalorian hâlâ kolay tempodaydı ama konumu çok da iç açıcı değildi. Önünde Rose Queen, dışında ise Macau vardı. Macau’nun biraz dışa açılmasıyla Mandalorian‘ın önü güzelce açıldı ve kısa bir mücadele sonrasında safkan son 100’de tüm gruba hakim oldu ve koşuyu kazandı. Hard Off Hüsne başarılı bir yarış çıkarıp 2. olurken koşunun favorisi Macau koşuyu 3. tamamladı. Graystorm’un öz kardeşi Rose Queen de tatminkar bir performans sergileyerek koşudan 4. olarak ayrıldı.

Koşuyu kazanan Mandalorian‘ın Dişi Tay Deneme’yi mi yoksa Ankara’da koşulacak olan A.B. Başkanlığı Koşusu’nu mu tercihleyeceği merak konusu. Kısrak uzun mesafeye de yatkın gözüküyor. Bakalım Mandalorian, klasiklerde nasıl bir performans gösterecek?

Mandalorian (Özcan Yıldırım)

18.4 İSTANBUL

Sadık Eliyeşil (KV9) |3 Yaşlı İngilizler|1900 m Çim

Kazanan: Burdas| Jokeyi: A.Çelik| Derece: 1.56.60

3 Yaşlı İngilizlerin 1900 Metre Çim’de start aldığı, rahmetli TJK Asli Üyesi Sadık Eliyeşil’i andığımız ve Gazi Koşusu yolunda önemli bir kilometre taşı olan bu koşuyu Burgas (King David), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı. Sanem Kahraman‘ın sahibi olduğu doru erkek tay, son koştuğu Tendürek Koşusu (A3)‘ndan galibiyetle ayrılmıştı.

10 tayın start aldığı koşu rölanti bir tempoda başladı. Koşuyu kazanan Burgas ilk viraj dönülürken liderliği aldı, sonrasında gelen Rock Kingdom numarayı istedi, koşunun temposunu arttırdı ve 3-4 boyluk bir liderlik temin etti. Bu safkanın arkasında Strong Legs konumlanırken, Burgas koşuyu 3. sırada takip etmekteydi. Koşu fena olmayan bir tempoda düzlüğe kadar geldi. Rock Kingdom viraj dönülürken 2 boy öndeydi ama Burgas bu metrelerde dışına açıldı ve sprintine başladı. Temposunu arttıran safkan son 400’de vites arttırdı, farkı açtı ve çok da zorlanmadan koşuyu kazandı. Bir ara Burgas’la mücadeleye girecek izlenimi veren Berken mücadeleden 2. olarak ayrılırken, Ontario 3. oldu.

Adana’da çok başarılı bir kış sezonu geçiren Burgas, Türk yarışçılığının adeta Şampiyonlar Ligi olan Istanbul’da da Sadık Eliyeşil Koşusu’nu kazanarak Gazi Koşusu’nun favorilerinden olacağını ıspatladı. Safkanın bu koşudan sonra Gazi Koşusu’na doğru nasıl bir rota izleyeceği ise merak konusu.

Burgas (Ahmet Çelik)

Ali Doğan Ünlü (A3) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

Kazanan: Tivoli| Jokeyi: S.Boyraz | Derece: 1.23.27

4 ve Yukarı Yaşlı Klas İngilizlerin 1400 Metre Çim’de start aldığı, rahmetli TJK Başkanı Ali Doğan Ünlü’yü andığımız bu önemli koşuyu Tivoli (Triple Bonus), jokeyi Sadettin Boyraz ile kazanarak büyük de bir sürprize imza attı. Arek Kuyumciyan‘ın sahibi olduğu doru erkek safkan, geçen yıl son koştuğu Handikap 16 mücadeleden galip olarak ayrılmıştı.

5 atın start aldığı koşuda liderliği Ardaşah aldı ve koşunun yükünü karşı düzlükte ağırca bir tempoda taşıdı. Uzun bir süredir start almayan koşunun favorisi klas safkan Rhythm Divine 2. sırada ilerlerken, Tivoli koşuyu Rhythm Divine’ın arkasında izlemekteydi. Full Throttle ve Zabun da bu safkanların 1-2 boy gerilerinde koşuyu takip ediyordu. Son 800 metreye girilmeden Zabun temposunu arttırdı ve koşunun bir anda sürate binmesine neden oldu. Düzlüğe Ardaşah, dışında Rhythm Divine ve en dışta Zabun‘un sert mücadelesi ile çıkıldı. Son 400’de Zabun koşuya hakim olacak görüntüsü verdiyse de 5 safkan da kazanabilecek pozisyondaydı. Son 300 metrede Zabun‘un temposu biraz düştü, ama Rhythm Divine ve Ardaşah mücadelesi aynen devam ediyordu. Son 200 metre geçilirken en içten gelen Tivoli mücadeleye katıldı, son 100’de koşuya hakim oldu ve kazandı. Yarış boyu bütün rakiplerine direnç gösteren Ardaşah 2. olurken, Rhythm Divine 10 aylık bir aranın ardından 3. oldu.

Tivoli‘nin ganyanı 5 atın start aldığı koşuda 31.2 TL idi. Safkan, sezonu çok başarılı bir performansla açtı. Tivoli’nin bundan sonra koşacağı sınıf koşularda bu başarısını devam ettirip ettiremeyeceği merak konusu. Ardaşah ve Rhythm Divine ise, eski günlerindeki gibi koşmasalar da tatminkar performanslar ortaya koydular.

Tivoli (Sadettin Boyraz)

2 Yaşlı İngilizler:

Yeni sezonun başlamasıyla 2 yaşlı tay yarışları da başladı. First-crop aygırı Papa Clem‘in start alan 5 tayından 2’si kazanırken aygır dikkatleri üzerine topladı. Başarılı aygırlar Mendip ve Three Valleys‘in tayları da 1 birincilik ve 1 ikincilik elde ettiler ve onlar da erken gelişen ve hazırlanan süratli taylar verebildiklerini ispatladılar. Fransa’nın revaçtaki aygırlarından Goken‘in Türkiye’deki tek yavrusu, kazanarak başladı. Bu haftanın 2 yaşlı Şartlı 1 galipleri: Forlorn (Papa Clem), Roberta Mia (Goken), Master of Puppets (Papa Clem), Shining Glory (Torok), Testify (Three Valleys) ve Gökdenizim (Mendip) oldular.

İNGİLTERE

2019 Arqana Yearling Satışları’ndan 22.000 Euro bedelle el değiştiren başarılı yetiştirici Sayın Emir Alkaş‘ın yetiştirmesi olan Sim Card, 3 yaşında koştuğu ilk yarıştan 2.’likle ayrıldı ve çok başarılı bir performans ortaya koydu. Tayın annesi Ridasiyna‘nın Türkiye’de olması ve anne hattının Aga Khan‘ın elit kısrak familyalarından birine mensup olması dikkat çekiyor.

Sim Card

13.4 NEWMARKET

Feilden Stakes (Listed) | 3 Yaşlı İngilizler | 1811 m Çim

3 Yaşlı İngilizlerin 1811 Metre Çim’de start aldığı, 2. Dünya Savaşı Gazisi ve Yarış Komiseri Sir Randle Feilden anısında düzenlenen, Epsom Derby’ye giden yolda önemli bir prova niteliği taşıyan olan bu önemli koşuyu Highland Avenue (Dubawi), jokeyi James Doyle ile kazandı. Charlie Appleby’ın antrene ettiği kır erkek tay, son koştuğu Class 2 Road To Kentucky Derby koşusunu kazanmıştı.

8 atın start aldığı bu koşuda liderliği bu kış Orta Doğu’da başarılı yarışlar çıkartan New Treasure aldı ve yarışı normalin çok üstünde bir tempoyla götürdü. Bu safkanın hemen arkasında koşunun favorilerinden Royal Champion vardı. Onu da, 1 boy gerisinde kazanan Godolphin tayı Highland Avenue takip etmekteydi. Bir diğer Godolphin tayı Secret Protector ise koşuyu en geride izlemeyi tercihledi. Coolmore’un ümitli olduğu taylardan Arturo Toscanini ise startla beraber tempoya hiç ayak uyduramayarak büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Koşuda son 600’e kadar aynı sıralamayla gelindi. Son 400’e gelinirken New Treasure‘ın temposu düştü, kuvvetli gelen Highland AvenueRoyal Champion ile mücadeleye tutuşmaya başladı. Royal Champion gün için beklentilerin çok altında kaldı ve Highland Avenue ile 50 metre dahi baş edemedi. Son 200 geçilirken Highland Avenue koşuya hakimdi, Secret Protector ise dışarılardan geldi ve 2. sıraya yerleşti. İki eküri rakiplerinden 7 boy farkla ayrılarak mücadelede resmi geçit yaptılar. Favori Royal Champion zor da olsa 3.’lüğü kurtardı.

Koşuyu kazanan Highland AvenueCheveley Park Stakes (G1) galibi kır kısrak Lumiere‘in oğludur. Safkan ilk çim pist sınavını kolay kazanarak sezonun flaş taylarından olacağını kanıtladı. Safkanın ilginç bir şekilde 2000 Guineas (Erkek Tay Deneme), Fransa Erkek Tay Denemesi ve Dante Stakes (Sait Akson muadili) kaydı bulunmasına rağmen Epsom Derby kaydı bulunmamakta. 2000 Guineas oranı ise 14/1. Tay bu koşuda start aldığı taktirde benim favorim olacaktır. İlgilileri nasıl bir yol haritası izleyecek göreceğiz. 2. Olan safkan Secret Protector‘ın da bir sonraki koşusu 2000 Guineas olacak gibi. Royal Champion‘ın bütün klasiklere kaydı mevcut ama bu performansı o koşularda başarılı olması için yeterli değil. Bu koşunun 2015 galibi Golden Horn, aynı sezon Dünya’nın en önemli 2 çim koşusu Epsom Derby ve Prix de l’Arc de Triomphe başta olmak üzere 4 G1 kazanmıştı.

14.4 NEWMARKET

European Free Hc.(Listed) | 3 Yaşlı İngilizler | 1408 m Çim

3 Yaşlı İngilizlerin 1408 Metre Çim’de start aldığı Avrupa’da Timeform tarafından verilen puanlara göre kiloların verildiği bu önemli koşuyu Kraliçe’nin atı Tactical (Toronado), jokeyi Oisin Murphy ile kazandı. Andrew Balding’in antrene ettiği doru erkek tay, geçen sene July Stakes (G2)’i kazanmıştı. Tay oldukça başarılı bir performans gösterdi ve Royal Ascot’ta iddialı bir sprinter-miler olacaktır. Koşunun ikincisi Naval Crown ise en az kazanan tay kadar başarılı koştu.

Tactical‘ın klasiklere kaydı yok ve büyük ihtimalle bundan sonra Royal Ascot’ta koşulacak olan St James’s Palace Stakes (G1) (3y-1600 m), Commonwealth Cup (G1) (3y-1200m) veya Jersey Stakes (G3) (3y-1400m) koşularından birinde start alacak. Naval Crown‘u ise büyük ihtimalle 2000 Guineas koşusunda seyredeceğiz, Godolphin safkanı Dubai’de yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz Master of the Seas‘i kolay geçmişti. 2000 Guineas’de ilginç bir sürpriz gelebilir.

Tactical

Nell Gwyn St. (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler | 1408 m Çim

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1408 Metre Çim’de start aldığı 1000 Guineas ve Irish 1000 Guineas için prova niteliğinde olan bu koşuyu Sacred (Exceed and Excel), jokeyi Ryan Moore ile kazandı. Usta antrenör William Haggas’ın antrene ettiği doru dişi tay son geçen sene 3 tane G2 koşudan da 2. olarak ayrılmıştı.

Sacred‘ın bu performansıyla 1000 Guineas’de iddialı olması zor. Ama kısrak bu koşu sonrasında kendi kulvarı olan sprinte dönerse, Commonwealth Cup (G1)‘ta ve ilerleyen zamanlardaki 1400 ve altı koşularda söz sahibi olacaktır. Koşunun ikincisi Saffron Beach bu koşuda geçilmesine rağmen 1000 Guineas koşusunda şans verilen isimlerden. Ama ben özellikle koşunun üçüncüsü Love Is You‘nun performansını oldukça beğendim. Love Is You benim 1000 Guineas ve bu sene koşacağı 1600 dişi yarışlarındaki favorimdir.

Sacred

15.4 NEWMARKET

Craven St. (G3/E) | 3 Yaşlı İngilizler | 1609 m Çim

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 1609 Metre Çim’de start aldığı 2000 Guineas’in iki en önemli provasından biri (Greenham St. İle birlikte) olan bu koşuyu Godolphin ekürisine ait Master of the Seas (Dubawi), jokeyi William Buick ile kazandı. Başarılı antrenör Charlie Appleby’ın antrene ettiği doru erkek tay en son Dubai’de koştuğu Listed koşudan 2. olarak ayrılmıştı. Ekürisi La Barrosa 2. oldu ve bu koşuda da Godolphin Ekürisi resmi geçit yaptı.

Koşuyu kazanan Master Of The Seas‘in bir sonraki durağı beklendiği gibi 2000 Guineas olacak. Koşunun favorilerinden olarak gösterilen safkan (Oranı: 8/1) bu koşudaki performansını yansıtırsa iddialı isimlerden olacaktır. Koşunun ikincisi La Barrosa da çok güzel bir performansa imza attı, ama safkanın 2000 Guineas kaydı bulunmamakta. Onu Irish 2000 Guineas’de ve sonrasında Royal Ascot’ta izleme ihtimalimiz yüksek…

Master of the Seas

18.4 NEWBURY

Greenham St. (G3/E) | 3 Yaşlı İngilizler | 1408 m Çim

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 1408 Metre Çim’de start aldığı 2000 Guineas’in bir diğer önemli provası olan bu koşuyu Chindit (Wootton Bassett), jokeyi Pat Dobbs ile kazandı. Richard Hannon Jr’ın antrene ettiği doru erkek tay geçen sene Champagne Stakes (G2)’i kazanmıştı.

Yarışın aynı zamanda favorisi de olan Chindit, bu performansından sonra 2000 Guineas’in plase isimleri arasında gösterilmeye başlandı  (Oranı: 9/1). Ancak ben safkanın bu koşusunun yetersiz olduğunu ve Guineas’te işinin oldukça zor olduğunu düşünmekteyim. Yarışın ikincisi Mehmento (Mehmas), harika koştu ama onun 1200-1400 arası yarışlarda başarılı olması daha muhtemel. Geçen senenin süratlı taylarından, koşunun 3.’sü The Lir Jet‘in yarışı da oldukça başarılı, kendisi bu yarışından sonra Commonwealth Cup’ı tercihlerse benim şans verdiğim isimlerden olacaktır. 4. olan Nando Parrado da bundan sonra 1400 ve altı koşularda şansını deneyecektir. Safkan geçen sene 150/1 ganyanla Royal Ascot’ta Coventry Stakes (G2) kazanmıştı, ama o koşudan beri 2 defa G1’de ikinci olmasına rağmen kendisinden bekleneni tam olarak yansıtamadı.

Chindit

ABD/Oaklawn Park

Apple Blossom Hc. (A1/D) |4+Yaşlı İngilizler |1709 m Kum

4 ve  Yukarı Yaşlı Erkek İngilizlerin 1709 Metre Kum’da start aldığı, ABD’de 4 yukarı dişileri için sezonun en önemli koşularından olan Apple Blossom Handicap’ı, ülkemizde TJK bünyesinde aygırlık yapan Super Saver‘ın kızı Letruska, 3 kg siklet avantajını da çok iyi değerlendirerek Amerika’nın Beholder’dan beri gelmiş en iyi dişisi olan Monomoy Girl‘ü mağlup etti. Yine TJK aygırlarından Daredevil’in Preakness galibi kızı Swiss Skydiver, koşudan 3. olarak ayrıldı.

Letruska en son yine Oaklawn Park’ta koşmuştu, ama bir diğer Daredevil kızı olan Shedaresthedevil‘e geçilmişti. Startla birlikte numarayı aldı ve düzlük boyunca şampiyon rakibinin ataklarına direndi. Monomoy Girl, son koştuğu G3 koşuyu zor kazanırken formunun eski düzeyinde olmadığını göstermişti. Ama safkan bu yarışta inanılmaz bir performans gösterdi fakat hem ağır sikletinin hem de jokeyinin zayıf performansının kurbanı oldu.

Letruska ve Monomoy Girl

 

FRANSA

18.4 LONGCHAMP

Prix De Fontainebleau(G3)|3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

3 Yaşlı Erkek İngilizlerin 160o Metre Çim’de start aldıkları, Fransa Erkek Tay Denemesi’nin en önemli provası olan bu koşuyu Policy of Truth (Siyouni), jokeyi Maxime Guyon ile kazandı. Pia ve Joakim Brandt‘in antrene ettikleri doru erkek tay en son koştuğu Criterium International (G1)’den 4. olarak ayrılmıştı.

Policy of Truth şans verilen isimlerden olmasına rağmen Maxime Guyon öyle bir performans gösterdi ki, adeta atı sırtına alıp kazandı. Koşunun 2.si Sealiway bence hala Fransa Erkek Tay Denemesi’nin en şanslı ismi. Bütün düzlük Policy of Truth safkanın dışını tuttuğu için, Sealiway tam anlamıyla gerçek gücünü ortaya koyamadı. Koşunun favorilerinden Parchemin ise 5. olarak büyük hayal kırıklığı yarattı. Bu koşuda başarılı olan safkanları bundan sonra Fransa Erkek Tay Denemesi’nde seyredeceğiz.

Policy of Truth

Prix de la Grotte (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 160o Metre Çim’de start aldıkları, Fransa Dişi Tay Denemesi’nin en önemli provası olan ve müthiş bir mücadeleye sahne olan bu koşuyu Cirona (Maxios), jokeyi Maxime Guyon ile kazandı. Christophe Ferland’ın antrene ettiği doru kısrak en son koştuğu Listed koşudan da 2. olarak ayrılmıştı.

Koşuda ilk 5’e giren safkanların aynı derecede başarılı koştuklarını söylemek mümkün. Yarış temposu oldukça ağırdı ve yarış adeta 600 metre koşuldu. Cirona, Silvestri, King’s Harlequin, Sweet Lady, See The Rose; bu safkanların hepsi fotoya birlikte girdiler ve aralarında toplam yarım boy dahi yoktu. Maxime Guyon performansı yine harikaydı, Cirona’yı adeta fotoya attı. Geçen hafta da koşan See The Rose bu kez çok başarılı koştu, King’s Harlequin hiçbir metre mücadeleden düşmedi. Silvestri son anda kaybetti. Koşudaki tek hayal kırıklığı, Tiger Tanaka’yı rahat mağlup eden Sweet Lady‘nin sprint mesafesini iyi ayarlayamaması oldu. Fransa Dişi Tay Denemesi’nin galibinin bu koşudan çıkma ihtimali yüksek ama bu safkanlardan kazanan Cirona ve Sweet Lady dışındaki isimlerin mesafe tutması zor. Klas olarak da Godolphin’in uzuncu kısrağı Philomene‘e kafa tutmaları oldukça zor gözüküyor…

Cirona

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir