Türkiye ve Avrupa’da Gelecek Hafta….


Ali Taşbek

12 Nisan’da Türk Yarışçılığının İlkbahar-Yaz sezonu başlıyor. Özellikle; İstanbul ve Ankara İlkbahar-yaz sezonu nefesleri kesecek.

Açılış haftasında 2 Yaşlı İngilizlerin yarış hayatlarının ilk startlarını ve klas 3 yaşlı İngilizlerin Tay Denemeler öncesi yapacağı önemli provaları seyredeceğiz. Sınıf Sprinter-Miler 4 Yukarı İngilizleri ise A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunda izleyeceğiz.

Haftanın önemli koşuları:

14 Nisan 2021 İSTANBUL


Ergin Talay Koşusu (KV-8)| 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

3 Yaşlı İngilizlerin 1400 Metre Çim’de katılacakları ve merhum TJK Asli Üyesi Ergin Talay’ı anacağımız bu koşu, G1 Erkek Tay Deneme Koşusunun en ciddi provalarındandır.

Koşu 1989’dan beri düzenlenmekte olup 2015’e kadar 1600 metrede koşulmuştur (2005-2009 hariç). 2016’da yarışın mesafesi 1400 metre olarak değiştirilmiştir.

Son 4 yılın 2’sinde bu koşuyu kazanan taylar (Pershing-Call To Victory) Erkek Tay Deneme Koşusunda da mutlu sona ulaşmışlardır. Bu koşuya son 4 senede ilk iki sırada bitiren ve aynı sene G1 kazanan atlar: Call To Victory (Gazi, ETD), Alihan (Sürat), Pershing (ETD, Başkakanlık) ve Copperfield (Fatih Sultan Mehmet).

Koşuya kaydı olan başarılı isimler:

Real Runner (Invincible Son): Geçen sene II. İnönü (G3) ve Sakarya (G2) koşularını kazanan tay, bu sene Erkek Tay Deneme ve Gazi’nin en şanslı isimleri arasında yer alıyor.

Light of Darkness (Red Rocks): Geçen sezonu K. Sahir Kurutluoğlu (G3) galibiyeti ile kapatan kısrak, bu sezon aradan sonra aldığı ilk startı olan Mevlana Koşusu (A3)’nu da kazandı. Dişi klasiklerinin iddialı isimlerinden olan kısrak bu koşuyu tercihlemesi durumunda, bu sene kazandığı A3 koşusundan dolayı normalde start alacağından 2 kg fazla jokey sıkleti ile start alacak.

Red Luck (Dutyfree): Geçen sene Kayı Koşusu (A2)’nu kazanan tay, Sakarya Koşusu (G2)’nda da yakın ara 4. bitirmişti. Sezonu nasıl açacağı merak edilen taylardandır.

Real Runner

Orhan Meker Serbest Handikabı (KV-18) | 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

3 Yaşlı İngilizlerin 1400 Metre Çim’de katılacakları ve 40 senedir İlkbahar-Yaz sezonunun ilk gününde merhum handikaperimiz Orhan Meker’i andığımız ve Serbest Handikap statüsünde koşulan bu önemli yarış, Erkek Tay Deneme ve Dişi Tay Denemenin önemli provaları arasındadır. Serbest handikap kiloları 2020 yılı tamamlandığında ilan edilir ve taylar performanslarına göre kilo alırlar. Uzun yıllardır bu koşudan bir klasik galibi çıkmamasına rağmen son Triple Crown galibi Grand Ekinoks, sezona bu koşuyu kazanarak başlamıştı.

Koşuya bu sene kayıt yaptıran 19 isimden sadece 4’ü sınıf koşu galibidir. Bu safkanlar: Tor The Wings, Huma Sultan, Stem Celles ve Mendoza. Bakalım bu sene Ergin Talay ve Orhan Meker’de start alan safkanlar Erkek Tay Deneme ve Dişi Tay Deneme koşularında nasıl bir performans gösterecekler?

15.4.2021 ANKARA


Sri Pekan Koşusu (Şartlı-1) | 2 Yaşlı İngilizler | 900 m Çim

Kulübümüzün başarılı aygırı Sri Pekan anısına düzenlenecek bu koşu, aynı zamanda bu sene koşulan ilk 2’li tay yarışı olacak. 2 senedir bu isimle düzenlenen Ankara’daki bu koşu, daha evvelden Başlangıç Koşusu ismi ile düzenleniyordu.

İlk hafta Ankara’da koşulan bu Şartlı 1’de son 2 yılda son derece başarılı isimler yarış hayatlarına başlamış. 2019 Yılında bölünen koşunun ilk ayağını G3 galibi Vahşi Kız kazanmış, KV8 galibi Abjar Kız ikinci olmuştur. Koşunun ikinci ayağında 4. olan Prior ise, 2020 Kısrak Koşusu (G1) galibidir. Geçtiğimiz yıl ise, bu koşuyu 2. ve 3. sırada tamamlayan Glitzy ve Gülüm Osman; G1 Karayel Koşusu’nda ilk iki sırayı oluşturmuşlardır.

16.4.2021 İSTANBUL


Derya Beşikçi Koşusu (KV-8/D)|3 Yaşlı İngilizler |1400 m Çim

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1400 Metre Çim’de katılacakları ve merhum TJK Asli Üyesi F. Derya Beşikçi’yi anacağımız bu koşu, Dişi Tay Deneme Koşusu (G1)’nun en ciddi provalarındandır. Koşu 2010’dan beri düzenlenmektedir ama günümüzdeki statüsünü ve programdaki yerini 2012 yılında almıştır.

Bu koşuda son 5 yılda start alan taylardan 3’ü Dişi Tay Deneme Koşusu’nda mutlu sona ulaşmıştır (Silent Cat[1]Valencia-Hürat). Ayrıca 2019 5.’si The Last Romance, aynı sene Kısrak (G1) ve Gazi (G1) Koşularını da kazanmıştır. Son 5 senede Dişi Tay Deneme Koşusunun ilk iki sıralarından 7’sini bu koşuda start alan taylar elde etmiştir. Koşuya son 5 senede katılmış ve aynı sene G1 kazanmış atlar: Silent Cat (DTD), Tenerife Song (Kısrak) , Valencia (DTD), Hürat (DTD), The Last Romance (Kısrak, Gazi), Beklenen (Sürat).

Bu sene de koşuya geçen senenin en başarılı iki dişi tayı İllüzyon ve Kar Kız’ın kayıt yaptırması bekleniyor….

İllüzyon (Kaneko): İlk iki startında başarılı olamamasına rağmen, sonrasında başta Çaldıran (G1) olmak üzere koştuğu 3 grup koşudan da galibiyetle ayrılan kısrak, geçen sezonun baş tayı olmayı hak etmişti. Bu sene nasıl döneceği merak konusu olan İllüzyon, geçen seneki performansını sürdürdüğü taktirde Dişi Tay Deneme’nin favorilerinden biridir.

Kar Kız (Gregorian): Geçen sene Tay Deneme (G2) başta olmak üzere 3 grup koşu kazanan süratli kısrak, sezonu Çaldıran (G1) 3.lüğü ile kapatmıştı. Onun da aranın ardından nasıl koşacağı merak konusu. Geçen seneki performansını sürdürdüğü taktirde Dişi Tay Deneme Koşusunun iddialı isimlerindendir.

İllüzyon

Nurcivan Koşusu (Şartlı-1) | 2 Yaşlı İngilizler | 800 m Çim

Türeray Ekürisinin şampiyon atı Nurcivan anısına düzenlenen bu koşu, İstanbul’da bu sene koşulan ilk 2’li tay yarışı olacak. İlk kez bu isimle düzenlenen bu koşu daha evvelden Our Guile (2019-20) ve Başlangıç Koşusu (2013-19) ismi ile düzenleniyordu. İlk hafta İstanbul’da koşulan bu Şartlı 1’de son 5 senede start alan grup koşu galibi safkanlar: Copperfield (2x G1), Padre Padrone (G1), Kar Kız (G2), Kenobi (G3)…

17.4.2021 ANKARA


Ankara Barosu (KV7/Dişi) | 3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

3 Yaşlı Dişi İngilizlerin 1600 Metre Çim pistte start alacakları bu koşu, Ankara’dan Dişi Tay Deneme Koşusuna katılacak veya 1 gün evvel koşulacak AB Başkanlığı koşusuna katılacak taylar için önemli bir provadır. Koşu 2 senedir bu pist ve mesafede koşulmaktadır.

Geçen senenin galibi (kuma alındı) Luna Lovegood, sonrasında Dişi Tay Deneme (G1)’yi de kazanmıştır. 2019 galibi Lucky Foot; Dişi Tay Deneme (G1) ve Kısrak (G1) koşularında 3. olmuş, sonrasında Nene Hatun Koşusu (G2)’nu kazanmıştır.

18.4.2021 İSTANBUL


Sadık Eliyeşil Koşusu (KV9) |3 Yaşlı İngilizler|1900 m Çim

3 Yaşlı İngilizlerin 1900 Metre Çim pistte katılacakları ve merhum TJK Asli Üyesi Sadık Eliyeşil’i anacağımız bu koşu, Gazi Koşusu (G1) yolunda önemli bir kilometre taşıdır. Koşu 2009’dan beri düzenlenmektedir ama günümüzdeki statüsünü, mesafesini ve programdaki yerini 2014 yılında almıştır.

2015 ve 2020 yılı galipleri Güngör Baba ve Kingsman, Gazi Koşusunu 3. olarak tamamlamışlardır. Yarış Gazi Koşusu yolunda genellikle 1600 metre üzerinden koşulan Erkek Tay Deneme’yi pas geçecek uzuncu tayların tercihlediği bir koşu olmasına rağmen 2019 galibi Yamanlarbeyi, bu koşu sonrasında katıldığı Erkek Tay Deneme (G1) koşusunu da kazanmayı başarmıştır.

Ali Doğan Ünlü Koşusu (A3) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim

4 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 1400 Metre Çim pistte katılacakları ve merhum TJK Başkanı Ali Doğan Ünlü’yü anacağımız bu koşu, koşulmaya başlandığı 2014 senesinden itibaren sezonun en iddialı 4 yukarı Sprinter-Miler’larının yaz sezonunu açtıkları koşu olmuştur.

Koşuya son 3 yılda katılan atların 3’ü hariç tamamı Grup koşu galipleridir. Koşuyu 2018-19 yıllarında Ulan Bator kazanmıştır, 2020’de bu koşudan ikincilikle ayrılmıştır. 2020 galibi ise Rhythm Divine’dır.

13.4.2021 NEWMARKET


Newmarket’te açılış günü

Feilden Stakes (Listed) | 3 Yaşlı İngilizler | 1811 m Çim

İngiliz Yarış Komiseri, aynı zamanda da 2. Dünya Savaşı Gazisi olan Randle Feilden anısına yapılacak bu koşu Listed statüsünde olmasına rağmen Epsom Derby (G1) (İngiliz Derbisi)’ye giden yolda bir prova özelliğini taşımaktadır.

Bu koşuyu kazanan safkanlar genellikle bu koşu sonrası İngiltere’nin Sait Akson’u diyebileceğimiz Dante Stakes (G2)’i tercihlemektedirler. Bu koşuyu mesafe ve önem bakımından ülkemizdeki Sadık Eliyeşil koşusu ile kıyaslayabiliriz. 1994 2’incisi Erhaab ve 2015 galibi Golden Horn, bu koşu sonrası Dante Stakes (G2)’i ve Epsom Derby (G1)’yi de kazanmışlardır. 2013 galibi Intello ise sonrasında koştuğu Prix du Jockey Club (G1)(Fransız Derbisi)’dan galibiyetle ayrılmıştır.

Koşuya kayıtlı dikkat çeken bazı isimler:

New Treasure (New Approach): John Gosden antrenesindeki bu tay geçen sene İrlanda’da G3 kazanmış, sonrasında bu sene Saudi Derby ve UAE Derby (G2)’den 3’üncü olarak ayrılmıştı. Tayın derbi provası Dante Stakes’e kaydı bulunmasına rağmen Epsom Derby veya Avrupa’da başka bir klasik koşuya kaydı bulunmamakta…

New Treasure

Cleveland (Camelot): Coolmore’un 3 kez G1 2’incisi Venus de Milo’nun oğlu olan bu tayı, geçen sene son koştuğu Maiden yarışı çok gösterişli kazandı. İngiliz basını tarafından Epsom Derby (G1) ve Irish Derby (G1)’nin şanslı atları arasında gösteriliyor. Tayın Prix du Jockey Club (Fransız Derbisi) kaydı da mevcut. (Epsom Derby oranı 16/1)

Royal Champion (Shamardal): G2 galibi Emirates Queen’in oğlu olan bu tay, geçen sene Eylül’de 1600 metrede kazandığı ilk yarışında dikkatleri üzerine toplamıştı. (2000 Guineas ve Derby oranı: 33/1)

Baton Rouge (Galileo): Şampiyon Magician’ın öz kardeşi olan bu tay, henüz beklentilerin çok altında kalmasına rağmen geçen hafta Dundalk’ta sentetik pistte güzel bir yarışa imza attı. Sezonun ilerleyen dönemlerinde başarılı yarışlara imza atabilir. Tayın hiçbir klasik koşuya kaydı olmamasına rağmen, bu koşuda başarılı olduğu taktirde onu Royal Ascot’ta Grup veya Listed koşulardan birinde izleyebiliriz.

18.4 LONGCHAMP


Fransa’da önümüzdeki hafta dişi ve erkek tayların en önemli Tay Deneme provaları yapılacak.

Prix De Fontainebleau(G3)|3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

Bu koşu 1862’den beri taylar için sezon açılış yarışı olarak düzenlenmektedir. Yarış ilk başlarda 2200 metre koşulmuş ve yarışa katılacak atların aynı sezonda daha evvel yarış koşmamış olmaması şartı konulmuştur. 1952 senesinde beri 3 yaşlı erkek ve iğdiş taylara 1600 metre çim pistte koşulacak şekilde düzenlenmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan beri aralıksız koşulan bu koşu Poule d’Essai des Poulains (G1) (Fransa Erkek Tay Deneme) koşusunun en önemli provasıdır. Önem ve yarış geçmişi bakımından ülkemizdeki Preveze Koşusu ile mukayese edilebilir. Bu yarış diğer provaların aksine genellikle sadece Fransız atlarının ve Fransız Erkek Tay Denemesini koşacak atların uğrak noktası olmuştur. Son 69 senede bu koşuyu kazanan 17 tay Poule d’Essai des Poulains koşusunu da kazanmıştır. Koşuya geçen sezonun baş erkek tayı Sealiway kaydını yaptırmıştır.

Sealiway (Galiway): Fransa’nın revaçtaki aygırı Galiway’in oğludur. Geçen sene Fransa’da sezonun baş erkek tayıdır. Prix Jean-Luc Lagardere (G1) (Fransa Çaldıran Koşusu)’i 8 boy önde kazanmıştır. Sonra Breeders Cup Juvenile Turf (G1)’te başarısız olmasına rağmen, bu sene Fransız Tay Deneme ve Derbisi’nin çok büyük favorisidir. Safkan çamur pistlerde daha da başarılıdır.

Sealiway

Prix de la Grotte (G3/D) | 3 Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim

Koşu 1882’den itibaren farklı formatlarda düzenlenmesine rağmen,  1952’den beri 3 yaşlı dişi taylara 1600 metre çim pistte, Poule d’Essai des Pouliches (G1) (Fransa Dişi Tay Deneme) koşusunun en önemli provası olarak koşulmaktadır. Önem ve geçmişi bakımından ülkemizdeki Nadas Koşusu ile kıyaslanabilir. Diğer dişi provalarının aksine, genellikle sadece Fransız atlarının ve Fransız Dişi Tay Denemesi’ni koşacak atların uğrak noktası olmuştur.

Son 5 sene galiplerinin ikisi Poule d’Essai des Pouliches (G1) galibi (Qemah-Castle Lady), biri ise Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) galibi (Senga) olmuştur. Koşunun geçmişte önemli galipleri arasında Aga Khan efsanelerinden namağlup Triple Tiara ve Arc galibi Zarkava, yine Aga Khan’ın şampiyon Darjina’sı, dönemin şampiyon erkek atı Cirrus des Aigles’ı mağlup etmiş iki klasik koşu galibi Golden Lilac ve Divine Proportion bulunmaktadır.

Bu sene dişilerde bariz öne çıkan bir isim görünmese de bu koşuya kaydı olan bazı iddialı taylar:

King’s Harlequin: Son koştuğu Prix Marcel Boussac (G1) (Fransa’da Dişi 2’lilerin en büyük yarışı)’ta ağır pistten dolayı başarısız olmasına rağmen, 2 grup koşu kazanarak sezonun dikkat çeken tayları arasında olmayı başarmıştır. Tayın bu yarışta ve sonrasında Fransız Dişi Tay Denemesinde pist kuru olduğu taktirde çok iddialı olacaktır.

Sweet Lady: Geçen sene grup sınıfında sadece Criterium du Saint Cloud (Fransa Sakarya Koşusu) start alıp tabela yapamayan bu tay, geçen sene çok göze çarpmamıştı. Ama bu sezon Listed bir koşuda geçen senenin baş dişi tayı Tiger Tanaka’ya 6 boy fark atıp kolay kazanırken dikkatleri üzerine topladı. Şu anda birçok otoritenin gözünde Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu)’nun en şanslı ismi. Bu koşu sonrasında Fransa Dişi Tay Denemesi’ni mi yoksa Fransa Kısrak Koşusunun en büyük provası olan Prix Saint Alary’yi mi tercih edeceği merak konusu.

Tasmania: Fransa’nın efsanevi ekürisi Wertheimer&Frere’in sahibi olduğu bu tay, koştuğu 3 koşunun birini kazanmış, öbür koşularında 2. olmuştur. Son koştuğu Prix Marcel Boussac Koşusundan 2’inci olarak ayrılmıştır. Koşuya büyük ihtimalle daimi jokeyi Maxime Guyon ile katılacak.

News Reporter

2 thoughts on “Türkiye ve Avrupa’da Gelecek Hafta….

  1. Nasıl bir insan bu komiserler kurulu at faul yapmış yarış severlerin suçu ne ağa dadaş götünü yirtsa gene geçemezdi bunların komiserler kurulu ne biçim yarış izliyor bundan daha fazla faullu yarışları neden degistirmediniz çünkü yarisseverler ile dalga geçiyorsunuz insanları tiksintirdiniz artık bu oyunu kendi istediğiniz gibi çeviriyosunuz at yarışı oyniyan insanların cebinden paraları almayı çok seviyorsunuz ki bundan sonra insanlara at yarışını bırakmaları için elimden geleni yapicam ki bir dahada at yarışı oynamicam ama sizin oyunlarinizdan artık bıktık bu kadar aciz insanlarsiniz agfsi en yüksek olan at faul yapıyor diye değiştiriyorsunuz hani nerde atın performansina bakıp protestoya bakiyodunuz ne oldu da bugün değişti fikriniz çünkü altilinin para yapması için en yüksek agfnin gelmemesi lazım oyun oynuyorsunuz insanların üstünde yazık acizsiniz halis Karataş’ın yaptığını şimdi siz yapıyorsunuz yüksek agfyi getirmemek sizin huyunuz insanlarla dalga geçmeyi bırakın artık Urfa’da Ferit yardımcı yüksek agfyi getirmedi diye ceza verdiniz halis karataşa neden ceza veremediniz 1 ayda kaç tane yüksek agflik atı getiremedi siz oyun oynuyorsunuz insanların akillariyla yazık size

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir