Türkiye ve Dünya Yarışçılığında Geçen Hafta…

Geride bıraktığımız 19-25 Nisan haftasında ülkemizde 4 ve Yukarı Yaşlı Safkanlar için çok önemli koşular koşulurken; Hong Kong’da sezon sonu G1’leri, İngiltere’de ise Royal Ascot ve klasikler için önemli fikirler edinmemizi sağlayan yarışlar koşuldu. Ülkemizde ve dünyadaki önemli koşuların sonuçları ve değerlendirmeleri:

21.4 İSTANBUL

İBB Bşk. Koşusu (A3) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1900 m Çim 

Kazanan: Doğa Kanunu | Jokeyi: M. Kaya| Derece: 1.56.41

4 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 1900 Metre Çim’de start aldıkları, ve orta mesafe atlarının sezonu açtığı koşulardan olan bu önemli koşuyu Doğa Kanunu (Pleasantly Perfect), jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı. Elif Kaya‘nın sahibi olduğu doru erkek safkan, son koştuğu Şartlı-5 mücadeleden 3. olarak ayrılmıştı.

Start çıkışı ile birlikte Doğa Kanunu, numarayı istedi ve ilk viraj dönülürken 4 boyluk bir liderlik temin etti. Uğurbey ve dışında koşunun favorisi Yamanlarbeyi bu safkanın arkasında konumlanırken, onların 1 boy gerisinde de içte Distant Shining dışında ise Mister Görkem vardı. Doğa Kanunu kendisini takip etmeyen bir safkan olmayınca tempoyu iyice düşürdü. Son 800’de safkan temposunu arttırdı, bu metrelerde de 2-3 boyluk bir avantajı vardı. Düzlüğe aynı sırayla çıkıldı. Son 300’e gelinirken; Yamanlarbeyi; Doğa Kanunu’nun dışından geldi, bu metrelerde de Doğa Kanunu bu safkanı faule maruz bıraktı. Son 200’de Doğa Kanunu hala direniyordu, dışındaki Yamanlarbeyi mücadeleyi bırakmazken en dışta da Distant Shining vardı. Doğa Kanunu temposuna kimsenin uymaması ve dolayısıyla diri kalması dolayısıyla çok başarılı bir yarış sergiledi ve koşuyu kazandı. Koşunun en tartışılan tarafı ise koşuya çekilen protesto sonucunda koşunun değişip değişmemesi gerektiğiydi. Yamanlarbeyi’nin ilgililerinin çektiği protesto Komiserler Kurulu tarafından reddedildi ama Doğa Kanunu’nun jokeyi Mehmet Kaya, 7 gün ve para cezası ile cezalandırıldı.

Doğa Kanunu bu yarışıyla rüştünü ıspatladı ve bundan sonra Grup koşularda da başarılı olacağının izlenimini verdi. Bu safkanı büyük ihtimalle Cumartesi günü koşulacak Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Çalışanları (A3) koşusunda izleyeceğiz. Yamanlarbeyi de en az kazanan safkan başarılı koştu, faulden etkilendi, bir sonraki koşusunda daha da etkili olacaktır. Distant Shining de tatminkar bir yarış koştu, onun da faullerden etkilendiği söylenebilir, diğer isimler ise bu yarış için bekleneni veremediler.

Doğa Kanunu (Mehmet Kaya)

25.4 İSTANBUL

Tali Çalbatur (G3/D) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim 

Kazanan: Çirçuz | Jokeyi: G. Kocakaya| Derece: 1.23.72

4 ve Yukarı Yaşlı Kısrakların 1400 Metre Çim’de start aldıkları, rahmetli TJK Başkanı Tali Çalbatur’u andığımız ve bu senenin en iddialı kısraklarını bir araya getiren koşuyu kış sezonuna 3 birincilik ve 1 ikincilikle damga vuran  Çirçuz (Kaneko), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. Özgür Öztürk ve Emre Özkaya‘nın sahibi olduğu doru kısrak, son koştuğu KV-6 mücadeleden 2. olarak ayrılmıştı.

Koşu beklendiği gibi süratli başladı ve süratlı kısrak Vahşi Kız numarayı aldı. Bu safkanın arkasını Beklenen ve geçen senenin Dişi Tay Deneme galibi Luna Lovegood tuttu. Kazanan Çirçuz 4. sıradayken, koşunun favori olarak gösterilen isimleri Hafo ve Prior epey gerilerde, son 2 sıradalardı. İlk 800’ü 47.71 geçilen yarışta son viraj aynı sıralamayla dönüldü. Son 400’de Beklenen ve Luna Lovegood; Vahşi Kız’ı geride bıraktılar ve Luna Lovegood hala kolay tempoda gözükmekteydi. Bu safkanların dışına Çirçuz açıldı, onun da dışına Mala Moja çıktı. Son 200 direğine gelinirken Çirçuz öndeki rakiplerine hakim oldu, son bölümde gerilerden gelen Moorland ve Mala Moja’nın ataklarına güzel direnen safkan koşuyu kazandı. MoorlandMala Moja‘yı 3.’lükte bıraktı.

Çirçuz bu galibiyetle ilk Grup koşu galibiyetini elde etti. Geçen sene daha ziyade sentetik pistte start alan safkan, çim pistte de etkili olabildiğini gösterdi. Koşuda ilk 6’ya giren safkanların tamamının başarılı bir performans gösterdiklerini söylemek mümkün.

Çirçuz (Gökhan Kocakaya)

İNGİLTERE

23.4 SANDOWN

Sandown Mile (G2) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1609 m Çim 

Kazanan: Palace Pier | Jokeyi: L. Dettori| Derece: 1.44.43

4+ Yaşlı İngilizlerin 1609 Metre Çim’de start aldığı ve sezonun ilk G2’si olan bu koşuyu Palace Pier (Kingman), jokeyi Frankie Dettori ile kazandı. Efsane antrenör John Gosden’ın antrene ettiği doru erkek safkan en son geçen sene QEII Stakes (G1)’de nalı düştüğü için etkisiz olmuş ve koşudan 3. Olarak ayrılmıştı.

Palace Pier 600’lerin oralarda bir “Acaba mı?” dedirtse de sonrasında çok güzel bir düzlük sprinti atarak Lockinge Stakes (G1) ve sonrasında koşulacak olan Queen Anne Stakes (G1)‘in en büyük favorisi olduğunu gösterdi. (Lockinge St. Oranı: 4/5Palace Pier en yakın rakibine 8 boy fark attı. İkinci Bless Him, kış sezonunda Dubai’de güzel yarışlara imza atmıştı, bu koşuda ise tatminkar bir performansla 2. oldu. 3. olan Happy Power hiçbir varlık gösteremedi, daha ziyade 1200-1400 koşularda başarılı olmasını bekliyorum. Khuzaam ise son koşusuyla alakası olmayan bir koşu koştu ve düzlük dönülür dönülmez geriledi, safkan büyük ihtimalle çim pistte eksik. Bu koşudaki atlardan hiçbirinin Palace Pier ayarında olmadığını söylemek mümkün. Bakalım Palace Pier bu üstün performansını sezonun Grup 1 koşularında da gösterebilecek mi?

Palace Pier

Sandown Classic Tr. (G3) | 3 Yaşlı İngilizler | 2002 m Çim 

Kazanan: Alenquer | Jokeyi: T. Marquand | Derece: 2.12.13

3 Yaşlı İngilizlerin 2002 Metre Çim’de start aldığı ve Epsom Derby ve sezonun diğer 2000-2800 metre koşuları için önemli bir prova olabilen Sandown Classic Trial’ı Alenquer (Adlerflug), jokeyi Tom Marquand ile kazandı. Başarılı antrenör William Haggas‘ın antrene ettiği doru erkek tay, geçen sene son koştuğu Listed koşudan 2. olarak ayrılmıştı.

Alenquer, geçtiğimiz günlerde kaybedilen Almanya’nın başarılı aygırı Adlerflug‘ün oğludur. Adlerflug; şampiyon yarış atı ve damızlık Urban Sea ve dolayısı ile oğulları Galileo ve Sea The Stars ile aynı anne hattına mensuptur. Alenqueri Godolphin ekürisinin 2 tayına yarışın son bölümlerinde hakim olarak büyük bir sürpriz yaptı, hem de büyük beğeni topladı. Safkanın Dante Stakes (G2) kaydı olmasına rağmen Epsom Derby kaydı bulunmamakta. Fransa doğumlu olan bu safkanın bir başka Avrupa klasiğine de kaydı bulunmuyor. Büyük ihtimalle ileriki koşularında bu tayı Royal Ascot’ta koşulacak olan Hampton Court Stakes (G3)‘de seyredeceğiz.

Bana ve birçok otoriteye göre koşunun star ismi Godolphin Ekürisi’nin Adayar‘ı oldu. Bu tay geçen sene sezonu inanılmaz bir maiden galibiyetiyle kapatmıştı. Şampiyon Frankel‘ın oğlu olan tay, Epsom Derby’de sürpriz yapabilecek taylar arasında gösterilmeye başlandı. Yarış içerisinde sağ nalını düşürmesi de koşuyu kaybetmesinde önemli bir etken oldu.

Alenquer

HONG KONG

25.4 SHA TIN

QEII Cup (G1) | 3+ Yaşlı İngilizler | 2000 m Çim 

Kazanan: Loves Only You | Jokeyi: V. Ho | Derece: 2.01.22

3+ Yaşlı İngilizlerin 2000 Metre Çim’de start aldığı ve Hong Kong’da sonbaharın en önemli koşularından olan Kraliçe II. Elizabeth Kupasını Loves Only You (Deep Impact), jokeyi Vincent Ho ile kazandı. Yoshito Yahagi‘nin antrene ettiği doru kısrak, en son Dubai Sheema Classic (G1)’te Mishriff‘in hemen arkasında 3. olmuştu.

Koşuda ilk 4 sıranın tamamının Japon atı olması dikkat çekici. Kazanan Loves Only You, yarışı çok güzel yerde takip etti ve son 200’de yaptığı etkili ataklarla koşuyu kazandı. 2. olan Glory Vase, kazanan kısrak kadar başarılı koştu ancak safkan çok gerilerde kaldığından dolayı sprintini yetiştiremedi. Koşunun en büyük hayal kırıklığı ise 3. kalan Daring Tact isimli kısrak oldu. Geçen sene Triple Tiara (Dişilerin Üçlü Tacı)’yı kazanarak Japonya’nın en iyi atı olarak gösterilen safkan, Japan Cup’ta Almond Eye’a mağlup oldu, geçen koştuğu G2 koşuda ve bu koşuda hayal kırıklığı yarattı. Safkanın her mesafede başarılı yarışları mevcut ama sanki 1600-1800 gibi mesafelerde daha başarılı olacak.

Champions Mile (G1) | 3+ Yaşlı İngilizler | 1600 m Çim 

Kazanan: Golden Sixty | Jokeyi: V. Ho | Derece: 1.33.45

3+ Yaşlı İngilizlerin 1600 Metre Çim’de start aldığı ve Hong Kong’un en önemli orta mesafe yarışlarından olan Champions Mile’ı Golden Sixty (Medaglia d’Oro), jokeyi Vincent Ho ile kazandı. Francis Lui‘nin antrene ettiği şampiyon miler, son koştuğu Hong Kong Gold Cup’tan da galibiyetle ayrılmıştı. Safkan bu galibiyetiyle birincilik serisini 14’e çıkarmış oldu. Ayrıca bu koşu safkanın üst üste kazandığı 4. G1 koşu.

Golden Sixty, bu koşuyu fotoda kazanmasına rağmen belki de inanılmaz kariyerinin en güzel yarışını koştu. Safkan çok erken yürümesine rağmen son 300’de hiç temposunu kesmedi ve antrenör ekürisi More Than This‘in önünde kazandı. Golden Sixty‘nin şimdiden Hong Kong tarihinin en büyük orta mesafe atı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Golden Sixty, geçen sene 4 yaşlıların Triple Crown’ını yapmıştı. Bu sene de büyük atlar için olan Triple Crown’ın ilk iki ayağını kazandı, ancak son ayak safkanın henüz start almadığı bir mesafe olan 2400 metrede. Bakalım safkan bu koşuda start alacak mı? Safkanın İngiltere’ye, Royal Ascot’a gelip Queen Anne Stakes’te start alacağı iddiaları da var. Bakalım safkanın ilgilileri bu yarışlardan birini koşacak mı yoksa harika bir sezon geçiren safkan istirahat dönemine mi girecek… Yarışın ikinicisi More Than This de çok başarılı koştu. Safkanın en büyük şanssızlığı Golden Sixty’yle aynı jenerasyona denk gelmesi…

Chairman’s Sprint Prize (G1) | 3+ Yaşlı İngilizler | 1200 m Çim 

Kazanan: Wellington | Jokeyi: A. Badel | Derece: 1.08.64

3+ Yaşlı İngilizlerin 1200 Metre Çim’de start aldığı ve Hong Kong  Speed Series (Hong Kong Sürat Serileri)’in 3. ve son ayağını oluşturan bu önemli koşuyu  Wellington (All Too Hard), jokeyi Alexis Badel ile kazandı. Richard Gibson‘ın antrene ettiği doru iğdiş safkan, en son favori olarak çıktığı Sprint Cup (G2)’tan 5.’likle ayrılmıştı.

Wellington bu koşuda inanılmaz bir performans gösterdi ve kendisinden beklenen üst sınıf performansı, ilk kez gerçek anlamda gösterdi. Bu koşuya Japonya’nın en önemli sprint koşulardan Takamatsunomiya Kinen (G1)’i kazanarak gelen Danon Smash, bu yarış için bekleneni veremeyerek koşudan 6.’lıkla ayrıldı.

Dikkat çeken safkan:

Courier Wonder (Sacred Falls)

Kariyerine inanılmaz başlayan 3 yaşındaki tay koştuğu 4 yarışı da kazandı. Her koşusunda inanılmaz performanslar gösteren safkan,  25 Nisan günü 1200 metrede koştuğu Class 1 Handikap koşuda, Grup 1 derecesinden 40 salise daha iyi derece yaptı. Önümüzdeki yılın sprint süperstarı olmaya aday.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir