Türkiye’de ve Avrupa’da bu hafta…

Bu hafta Türkiye’de 4 yukarı İngilizlerin önemli mücadeleri sahne alırken, İngiltere’de ise Epsom Derby’ye giden yolda önemli provalardan Sandown Classic Trial ve geçen sene St James’s Palace Stakes (G1)’i şampiyon Pinatubo’yu mağlup eden Palace Pier’i izleyeceğimiz Sandown Mile koşulacak.

Haftanın önemli koşuları:

21.4 2021 İSTANBUL

İBB Koşusu (A3)| 3 Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim 

4 ve Yukarı Yaşlı İngilizlerin 1900 Metre Çim’de katılacakları bu önemli koşu, uzun yıllardır sezonun en iyi orta mesafe atlarını bir araya getirmektedir. Koşu TJK kayıtlarına göre 1970’den beri koşulmaktadır ve 2000’den beri 1900 metre mesafede G3 statüsünde düzenlenmektedir. (2008-2009 hariç).

Bu koşuyu Grand EkinoksRibellaKurtiniadis ve Long Runner gibi şampiyon isimler tarihte kazanmışlardır. Geçen sene bu koşuda 1.52.63‘lük bir derece çıktı ve hem pist hem de Türkiye rekoru kırılmış oldu. Son 15 senede bu koşuyu kazanan atların 3’ü hariç tamamı G1 apoletliydi. Dolayısıyla koşunun bir G3 koşudan çok daha fazlası olduğu söylenebilir.

Bu sene bu koşuda 5 safkan start alıyor ama koşuda geçen sene ilk 3 sıraya oluşturan Long Runner, Finesse (aygır oldu) ve Scoutleo bu sene koşuya katılmıyor. Bu senei geçen sene bu koşuda 4. olmasına rağmen sezonun ilerleyen bölümünde başarılı koşan ve sezonu G2 galibiyetiyle kapan Yamanlarbeyi, 2020 Ankara Koşusu (G1) galibi Uğurbey, 2018 Ankara Koşusu galibi Mister Görkem, 2019 Başbakanlık (G1) galibi Distant Shining ve başarılı safkan Doğa Kanunu start alacak.

Yamanlarbeyi (Gökhan Gökçe)

21.4 2021 İSTANBUL

Dünya Vet. Hekimler Günü (A3) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1900 m Kum

4+ Yaşlı Kumcu İngilizlerin 1500 Metre Kum’da bir araya geleceği bu koşu, 2 senedir bu pist ve mesafede yapılmaktadır. Sezon başında koşulan 1500 metre Kum Grup Koşu, daha evvelden isimsiz bir G3 statüsünde koşuluyordu. 2 sene evvel başarılı safkanlar Bitcoin ve Kinowa’nın müthiş mücadelesine tanıklık ettiğimiz bu koşuda geçen sene Lozan koşuyu kazanan safkan olmuştu.

Kısa-orta mesafede çim ve sentetik pistin en başarılı isimlerinden Sharpa’nın bu koşuya yazılması aslında ilginç. Ama safkanın kum pistte de 3 KV galibiyeti ve bir G1 ikinciliği bulunuyor. Bakalım geçen sezonun en başarılı safkanlarından Sharpa sezonu nasıl açacak?

Sharpa (Özcan Yıldırım)

25.4.2021 İSTANBUL

Tali Çalbatur (G3/D) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1400 m Çim 

4 ve Yukarı Yaşlı Dişi İngilizlerin 1400 Metre Çim’de katılacakları ve merhum TJK Başkanı Tali Çalbatur’u anacağımız bu koşu, sınıf kısa ve orta mesafeci dişilerin 2013’ten beri genellikle sezonu açtığı yarış olmuştur. Bu koşuyu 2013’ten beri kazanan kısrakların tamamı G1 galibidir.

Sezonun diğer dişi grup koşuları hakkında önemli fikrimiz olmasını sağlayacak bu koşuya bu sene 11 safkan kayıtlı. Geçen senenin Dişi Tay Deneme (G1) galibi Luna Lovegood, aynı senenin Kısrak Koşusu (G1) galibi Prior, 2019 Gazi (G1) Galibi The Last Romance, 2019 Sürat (G1) Galibi Beklenen ve başarılı bir kış sezonu geçiren Çirçuz şanslı gözüken isimler…

Luna Lovegood (Halis Karataş)

İNGİLTERE

23.4.2021 SANDOWN

Sandown Mile (G2) | 4+ Yaşlı İngilizler | 1609 m Çim

Bu önemli koşu 1985’den beri Nisan sonu bu statüde ve mesafede aralıksız koşulmaktadır, sezon başında bir G2 olmasına rağmen genellikle kendini kanıtlamış şampiyonların uğrak sezonu açtığı koşu olmamıştır. Koşuya katılan atların sınıfı tam G2 sınıfındayken, bu koşu aynı zamanda çıkış yapmak isteyen safkanların Lockinge Stakes (G1) ve Queen Anne Stakes (G1)‘in öncesinde adeta boylarının ölçüsünü aldıkları bir yarış olma özelliğini de taşıyor.

Bu sene koşuya geçen sezonun belki de en başarılı 3 Yaşlı Miler’ı Palace Pier katılıyor. Safkan bu koşunun (Oranı: 4/6) ve 3 hafta sonraki Lockinge Stakes‘in (Oranı: 2/1) büyük favorisi konumunda… Safkan geçen sene şampiyon Pinatubo’yu Royal Ascot’ta St James’s Palace Stakes (G1)’de inanılmaz sprintiyle mağlup etmiş, sonrasında Avrupa’nın belki de en önemli 1600 koşusu Prix du Jacques Le Marois‘yı kazanmıştı. Sezon sonunda koştuğu QEII Stakes’te nalı düştüğü için etkisiz koşmuş ve 3. kalmıştı. Ona bu koşuda Khuzaam büyük bir problem yaratabilir. En son sentetik pistte koştuğu yarışta adeta gezinti yaparken, bu sezon Grup koşu kazanacağının izlenimini vermişti. Bu koşu Palace Pier’e gücü yetecek mi göreceğiz ama ben Khuzaam’ın da bu sene bir G2 kazanacak güçte olduğunu düşünüyorum.

Sandown Classic Trial (G2) | 3 Yaşlı İngilizler | 2002 m Çim

1953’ten beri düzenlenen ve Epsom Derby’nin önemli provalarından Sandown Classic Trial, son yıllarda önemli bir Derbi adayı çıkaramasa da geçmişte ShergarOld Vic, Fantastic Light ve Pentire gibi efsanelerin kazandığı bir koşu olmuştur.

Bu sene koşuya katılan safkanlar arasında 2 tane grup galibi safkan bulunuyor, bunlardan bir tanesi Sayın Emir Alkaş‘ın yetiştirdiği Etonian, öbürü ise Lone Eagle.

Favorilerden Lone Eagle geçen sene son koştuğu 2000 metre G3 koşuyu kazanırken, tam bir mesafeci olduğunu göstermişti. Favori Yibir ise sezonu güzel bir şartlı koşu galibiyeti ile kapatmıştı. Ancak Etonian, bu pistte henüz geçilmedi. Safkanın geçildiği tek koşu Newmarket’te koşulan Dewhurst Stakes’ti ve o gün pist oldukça ağırdı. Dolayısıyla safkan gerçek gücünü yansıtamadı. Hava durumuna baktığımızda yarışlar büyük ihtimalle oldukça sert bir pistte gerçekleşecek, ve Etonian yarışın en şanslı ismi olacaktır…

Etonian

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir