Türkiye’nin En Pahalı Aygırı belli oldu!

2020 yılının en pahalı aygırı son 2 yıl olduğu gibi bu yılda Luxor oldu. Geçen sene 48.000 TL aşım ücreti ile hizmet veren aygırın seneki aşım fiyatı % 35 oranında attırılarak 65.000 TL olarak açıklandı.

Luxor

2008 Yılında ilk tayları doğmaya başlayan Luxor’un 2015 yılında 12.000 TL olan sıfat ücreti, yavrularının üst üste elde ettiği başarılarla 2016 yılında 13.000 TL, 2017 yılında 21.000 TL, 2018 yılında 30.000 TL ve son olarak da 2019 yılında 48.000 TL’ye kadar çıkmıştı.

Türkiye Jokey Kulübünün bu sene yurtdışından 5 aygır alması ve aşım ücretlerinin tavan fiyatını 25.000 TL olarak tutması ile 2020 aşım ücreti merakla beklenmeye başlayan Luxor’un ilgilileri, beklentilerin aksine fiyatta herhangi bir indirime gitmedikleri gibi bu sene Finesse, Ulan Bator, Kuzey Kafkasyalı, Flashing Girl, Cheri Cheri Lady, Beklenen, Birdello, After Forever ve Jettay gibi klas safkanlarla önemli başarılara imza atan aygırın aşım bedeline % 35 oranında zam yaptılar.

10’u kontenjan olmak üzere toplam 46 kısrak müracaat alacak olan aygıra yetiştiricilerin bu sene nasıl bir ilgi göstereceği merakla bekleniyor.

News Reporter

10 thoughts on “Türkiye’nin En Pahalı Aygırı belli oldu!

 1. Keşke haberde native khan, kaneko,torok,tizway vesair aygırlarında aşım ücretini ve yerlerini de yazsaymışsınız.

 2. luxor a çekeceğiniz 1 kısrağın ücretiyle mendip e 4 kısrak çekiyorsunuz üstüne 5000 Tl cebinize kalıyor.Luxora diyecek laf yok başarıları ortada ama bu kriz ortamında tjk fiyatlarıyla orantılı olsa daha iyi olurdu.

 3. Luxor tartışmasız kaliteli bir aygır koşan tayları her şeyi anlatıyor fakat bu sene gelen aygırlar bambaşka Luxorun 2021de doğacak 65 binlik taylarının işi eskisi gibi kolay olmayacak dolayısı ile bunu öngeren yetiştirici Luxoru fazla tercih etmeyecektir.

 4. yeni ithal edilen aygırların bir tanesi hariç yavruları kuma uygun olacaktır.
  kentucky derbi koşarlarsa ben de Luxor’u tercih etmem

  1. Hemen hemen bütün klasik koşular Ankara ve İstanbul çiminde olmasına rağmen hala Amerika’nın kumcu aygırlarını toplamaya devam ediyorlar. Sonra da çimde yaptığın enternasyonal koşularda her gelen ezip geçiyor. K Keşke Torok, Luxor ve Kaneko’dan ders alarak Avrupa’lı aygırlara yönelselerdi. Bir de Kurtel ekürisinin aldığı Catapult’un yavrularını şimdiden çok merak ediyorum. Amerikan aygırı Kittens Joy’un yavrusu ama süper çimci yavrular veren bir babası var.

 5. Luxor uzuncu annelerle her zaman gazi adayi taylar verebilecek pitansiyeli oldugunu ispatladi ayrica uygun guclu kisraklarla cimde herzaman iyi taylar verecektir.Bizim atcilar bazen luxor taylarini kaba kuma kayit yaptiriyorlar .Anlayin iste…

 6. Yeni aygırlar oldukça kaliteli bu fiyatlarda Luxor’un eskisi gibi talep görmeyeceğine eminim.Çime yönelik tay isteyenler için Catapult bulunmaz nimet üstelik çok uygun fiyatı var.Air Vice marshal da güzel çimci taylar verecektir.Approve desen başarısı ortada ve fiyat optimum

 7. 20bin e authorized,8bine scarface varken kim 65bin e luxor a gider benim aklım almıyor kimse kusura bakmasın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir