TÜRKSOY Koşusunu İREM SU kazandı

16 Temmuz 2019 Salı günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-7 Türksoy Koşusunu, Müthiş Ölçer’in sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekioğullları’nın ise antrenörü olduğu İrem Su (5y dk Lion Heart – Süs Biberi, Bin Ajwaad), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

7 safkanın katılımı ile 1400 metre kum pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son 200’de rakiplerine hakim olarak 1’23”05’lik derecesi ile 1.5 boy önde kazanan İrem Su’nun arkasında ikinciliği Gipsy Danger (Lion Heart) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy gerisinde Miss Eleni (Clodovil) üçüncü, onun da Baş farkıyla gerisinde Daughter Sun (Lion Heart) ise dördüncü oldu.

29’uncu startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen İrem Su, kariyerinin 3’üncü Kısa Vade galibiyetine imza attığı yarışta 1400 metre çim pistteki 5’inci birinciliğini elde ederken, kazancını da 760.630 TL’ye yükseltti.

İrem Su (Özcan Yıldırım)

Bin Ajwaad kızlarının Lion Heart ile uyumu!

Ankara Salı programının tek Kısa Vadeli yarışı Türksoy Koşusu idi. KV-7 mücadeleye ismini veren bu oluşumu merak ettim ve “Uluslararası Türk Teşkilatı” simgeli bir kurum olduğunu gördüm. Faaliyetlerini merak edenler www.turksoy.org adresinden ulaşabilirler.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3 ve yukarı yaşlılara mahsus yarışı Lion Heart’ın yavrusu İrem Su kazanırken, koşunun ikinci ve dömrdüncü sırasında da aynı aygırın yavruları Gipsy Danger ve The Daughter Sun’ı görmekteyiz.

İrem Su’nun annesi Süs Biberi, daha önce Yavuz Star’dan da Espresso isimli tayı vermişti ve bu tayın G2 galibi olduğunu biliyoruz.

Süs Biberi, Bin Ajwaad’ın kızı olup bu aygırın kızlarının Lion Heart ile uyum kapasitesi çok yüksektir.  (Bunu TJK’nın Sesi Dergisinde anlatmıştım. Konunun meraklıları aşağıdaki linkten bu konu hakkındaki yazıma ulaşabilirler.  https://medya.tjk.org/raporftp/TjkSesi/e-Dergi/2018_Mart/#62)

Yine Süs Biberi’nin anne hattı Lewanswood isimli kısrağa uzanır ki, efsane kısrak Levano dışında Juarez, Lover Boy ve Süs Biberi’nin anne hattını oluşturan Lutecia’nın da anneleri olduğunu görmekteyiz. (Muslihiddin Gurup)

Türksoy Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir