TYAYSD Sonbahar Tay Satışları gerçekleşti…

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Sonbahar İngiliz – Arap Tay Satışları, 18 Aralık 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu At Satış Merkezinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını TYAYSD Başkanı Turgay Kop yaptı. Saat 10.30’da başlayan satışlarda, 2020 doğumlu Arap tayları ve 2021 doğumlu İngiliz tayları katılımcıların beğenisine sunuldu.

Satışlarda toplam 12 tay 2.455.000 TL bedelle el değiştirdi. En yüksek bedelle satın alınan safkan ise Keleş Ekürisi tarafından yetiştirilen 350.000 TL ile 162 lot numaralı Daredevil – Thirteen orijinli dişi İngiliz tayı oldu.

Daredevil – Thirteen 2021 tayıNews Reporter

13 thoughts on “TYAYSD Sonbahar Tay Satışları gerçekleşti…

 1. Zaten hep eleştirdiğim bir organizasyondu ama dün cılkı çıktı. Önce sunucu hanımefendiden başlayalım. Sürekli araya girmesi konu hakkında gram bilgisi oılmamasına rağmen, sanki çok büyük bilgisi varmış gibi konuşması ( İngiliz Kafkaslıya büyük efsane diyerek yılın gafı ödülünü kazandı ) .Ortamı sıkıcı bulduğundan herhalde sürekli cıvık cıvık espriler yapması vs. Sonra Zadik ile Kaana gelelim. Tayın rezerv fiyatı 500 bin. 150 binden düşmeye başlıyorlar. Birisi 90 binde okey veriyor. Var mı artıran yok. Beyefenide bu tayımız 500 bin diyorlar. İnsanlarla dalga geçiyorlar. Gelen eleştirilerede bizim yöntemimiz bu diyorlar. Bu nasıl bir yöntem.Dünyada örneği olmayan bu yöntemi icat eden kim, arkasında nasıl bir mantık var ? Eğer bu satış yapılacaksa, bu iş profesyonel bir şirkete verilmeli. TJK Tv çalışanları ile bu iş olmaz. Bu lakaytlıktan kurtulunmalı. Gelelim esas işe. Yani satışa. Tam komedi. 10 at satılacak diye. koskoca bir günde yaratılan bu hengamenin sebebi ne ? Bunca insan bir günlerini bu saçmalık için niye harcıyorlar. ? Oradaki ve Tv başındaki herke şunu düşünüyor. Bu atlar iyi olsa, sahipleri satmaz. O yüzden de fiyatlar, halk pazarı seviyesinde oluşuyor. Herkes zannediyor ki bu taylar defolu. Ortada buram buram kokan bir kalite eksikliği var. Amaç yeni atçı kazanmak mı ? Yoksa yeni insanları söğüşlemek mi ? Kendi hayatlarında bu kadar başarılı insanların dünkü gibi bir mahalle pazarı ortamını nasıl içlerine sindirdiklerini anlamıyorum…

  1. Sana katılıyorum, maalesef ülkemizde herşeyin cılkı çıktı, çok saçma sapan amatörce yönetilen bir satış organizasyonu, aslına bakarsan atçılık ile uğraşan çoğunluk kesim eğitim seviyesi ilkokul seviyesinde, hayatta tutunacak dalı olmayan, atçılığı bir çıkış yolu bir tutunma dalı olarak gören insanların uğraştığı spor dalı. Hal böyle olunca üst kademeden de fazla birşey beklememek lazım, dünkü spiker bayanın cacıklığı gibi, Allah bilir kimin nesi ki orda görev almış. Bizler hal böyle olunca maalesef kendi kendimize evcilik oynarız, her türlü eğitim seviyemiz düşük.

 2. Bu organizasyonu kim düzenliyorsa aklımızla alay ediyorlar ilk günden beridir herkesin hem fikir olduğu -aralık ayı uygun değil- fikrini bile kimse ciddiye almamış. Eylül ayında yapılması gereken satışları Aralık ayında yaparsan sonu hüsran olur.
  Kısrak satışı yok, yearling satışı yok. Bu kafa ile yapmayın faydası olacağına zararı oluyor.

 3. Kendi yazdıklarımı okudum. Şu konuda büyük eksiklik hissettim. Hiç kimseyi kişisel eleştirmiyorum. Hayattaki en büyük hata, yaşadığımız problemleri kişiselleştirmektir. Fenerbahçe kötü, o zaman Galatasaray iyi. Şu parti kötü, o zaman diğer parti iyi vs vs. Bunlar hayattaki en büyük yanılgılarımızdır. Şİmdi zaman zaman bunaldığımızda deriz ya büyük ATATÜRK keşke uyanıp 10 gün birşeylerte dokunsan, sonra tekrar huzur dolu uykuna dönsen. Dünü bizzat yaşayınca, tayların ( yani çocukların ) kapı önünde sigara içen kim olduğu belli olmayan insanların arasından içeri sokulmasını gördğümde, Özdemir Bey ( Atman ) Sait bey ( Akson ) William bey ( Giraud ) vs vs. Ya bir uyanın gelin 6 saat şu işi düzeltin dedim. Yazık. Her zaman Türk toplumunun çok ötesinde olan atçılık camiasını, topluma uydurmaları çok yazık…

   1. Herkes iyi niyetle işini yapmaya çalıştı öncelikle saygı duymak lazım, işin eksik yani Aralık sonu gelmiş ne kantarma takılmış
    Ne eyer vurulmuş kafadan 3 ayları heba olmuş taylar çiftlik ten yeni gelmiş,tay alsam koyacak yer yok aldığım yerde yine tayı koyacak yer yok,bu satışları Eylül ayı gibi yapılması lazım, şaşılacak diğer olay atını satan istediği gibi fiyat ını arttırıyor tamam maliyetinin çok altında satılan taylar oldu ama bu kadarda olmaz.

 4. bir daha kalkışmasınlar böyle organizasyona bence! dare devil gibi aygırı kiralıyorlar sonra yavrusunu övüyorlar ayıptır!

 5. Hiç bir şey bilmiyorsanız tigeme yollayın onlar yapsın bu organizasyonu.rezerv ne ya.baştan açıklayin.bu iş profesyonel kadroların işi.birseyler yapmak için yapılmış diye düşünüyorum.büyük eküriler nerde?bi sorun bu işi en doğru kimler,nasıl yapıyor?dünyayı bir daha keşfetmeye gerek yok.sorun?araştırın.insanları kandırmayın.

 6. Atçılık ile uğraşan çoğunluk kesimin eğitim seviyesi,lkokul düzeyinde, hayatta tutunacak dalı olmayanların çıkış yolu olarak gördüğü diye başlayan mesajına cevap kardeşim, Öncelikle bu işin bir endüstri olduğunu unutma.Devlete,katma değer sağlayan,seyis, jokey,nalbant,veteriner,çiftçi, antrenör mesleğini sayamadığım,Aileleriyle birlikte 100.000 kişiye gelir kapısı olan TJK camiasını böyle sığ bir bakış açısı ile görmen birilerine cevap hakkı verirdi.Ben de cevap hakkı kullandım.

 7. Zamanla daha iyi olacaktır. Tüm yarışsever ve atçıların eleştirilerini anlıyorum ve mutlaka dikkate alınıp, değerlendirilecektir. Fakat atçı atını defolu satıyor veya sunucu işini lakayıt yapıyor kısmına katılmıyorum. Orada bulunan tüm ekip yıllardır bu sektöre hizmet veren, iyi şeyleri ülkemize monte etmeye çalışan dostlar, arkadaşlar. Tabiki daha iyisi olabilirdi olacaktır da. Bu denizden bu balık. Zaman lazım tesis lazım bilimi monte etmek lazım daha iyi kısraklar taylar atlar getirebilmek için. Ama enerjiyi en düşüren bu sektörü en duraklatan şey bu işe tahammmülü olmayan kişilerin bu kadar eleştirmesi. Madem bu kadar detaylı izleyip ilmek ilmek eleştiriyorunuz burası bir dernek katılın üye olun sizde bilginizi katıp işi geliştirin. Eniyisi olacaktır vazgeçmek yok. Tebrikler. Bizim burada anne karnında 25 bin sattığımız tay 250 bin satıldı. Bence gayet başarılı bir org güvenilsin daha iyisi olacaktır.

 8. Evcimen ekürisinin twitter üzerinden yaptığı haftalık satışlar bile bu organizasyondan daha iyi. Bu fiyatlara tay satılmaz.

 9. 360 bin TL fiyat verdiğimiz atı alamadik, çünkü karsinizda atın sahibi var..180 tane at kataloga giriyor, yarısı satışa gelmiyor, 20 tane bile at satılmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir