UĞURTAY (Aygır Analizi)

UĞURTAY (Aygır Analizi)

Uğurtay yarış yaşamında bilhassa kum pistte çok değerli bir performans göstermiş ve bu pistte dokuz galibiyet elde etmiş olup birinciliklerinin içinde G1 Yıldırım Bayezid Koşusu kazandığı en yüksek klasta koşudur.

Uğurtay bu başarının ardından gittiği Dubai pistinde Listed klastaki Curlin Stakes de yarış içinde çokça kum yemesine rağmen yakın ara dördüncülük elde etme başarısı göstermiş ve ayrıca 100 üstü handikap puanlı yedi enternasyonel yarış atını geçmeyi başarmıştır.

Uğurtay (Halis Karataş)

Uğurtay’ın soy ağacına bakıldığında gerek baba, gerekse de anne neslinde başarılı ve özel hatlardan gelmekte olduğunu görmekteyiz. Öncelikle annesini incelediğimizde anne Stainless Rhythm Divine gibi şampiyon bir atı Torok’dan vermiştir.

Diğer taraftan Stainless’in bir diğer anne kardeşi olan Gipsy Dancer da on yarış kazanma başarısı göstermiş bir isim olup ayrıca G2 yarışta ikinci olan bu kısrak Lion Heart temsilcisidir.

Gipsy Dancer’ın tam kardeşi olan Şahizer de Bird Nest’i Dr.Fong’dan ve bu yılın en ilgi çeken isimlerden biri olan Son Of Cooger’ı ise Cooger isimli aygırdan vermiştir.

Dolayısı ile aynı familyasında farklı hatlara mensup aygırlardan iyi yavrular verme yeteneği önemli bir soy etkenidir ve Uğurtay’ın bu referanslar doğrultusunda söz konusu aygırların temsilcileri ile bu tip başarılı atlara benzer soy kurgusu yaratma ihtimali vardır.

Bu isimlerden Torok, baba hattında Singspiel ve In The Wings vasıtası ile Sadler’s Wells’e ulaşmakta olup Uğurtay’ın gerek baba hattında, gerekse de babası Justenuffhumor’un anne neslinde Sadler’s Wells hattı ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Justenuffhumor

Örneğin Justenuffhumor’un annesi Justenuffheart şampiyon yarış atı ve aygır Kitten’s Joy ile anne kardeşidir ve bu atın babası El Prado Sadler’s Wells’in oğludur.

Diğer taraftan Justenuffhumor’un babası Distorted Humor da aygırlık yaşamında Sadler’s Wells kızları ile Cursory Glance, Pathwork, Aesop’s Fable gibi Grup 1 galibi atlar vermeyi başarmış olup ayrıca üst paragrafta bahsettiğimiz El Prado’nun bir kızı ile bir başka Grup 1 galibi Bit Of Whimsy ve yine El Prado oğlu Medaglio D’oro kızı ile Grup 1 galibi Santin’i vermiştir. Dolayısı ile özellikle baba hattında El Prado temsilcileri ile başarı dikkat çekicidir.

Diğer taraftan Uğurtay’ın çok başarılı bir anne kardeşinin de Torok’dan olduğu göz öne alındığında aygır için Sadler’s Wells, bilhassa El Prado hattından gelen aygırların kızları ve Torok kızları değerlendirilebilir.

Hem Şahizer, hem de Gipsy Dancer gibi başarılı örneklerde baba ismi olan Lion Heart’ın, babası Tale Of The Cat vasıtası ile Storm Cat’den gelmekte olup, diğer taraftan , Justenuffhumor’un annesi Justenuffheart’ın bir başka başarılı anne kardeşi ve üç kez Grup 1 kazanma başarısı gösteren Precious Kitten isimli dişinin babası Catinenus’un da “Storm Cat-Mr.Prospector” soy çaprazlamasına sahip olduğunu görmekteyiz ki, Lion Of Heart’ın babası Tale Of The Cat de Catinenus gibi “Storm Cat-Mr.Prospector” soy çaprazlamasına sahiptir.

Dolayısı ile Uğurtay için kısrak seçminde Storm Cat hattının bu tip özelliklere sahip temsilcileri ön plana alınabilir.

Uğurtay’ın babası Justenuffhumor’un başarılı anne kardeşlerine bakıldığında Dreaming Of Anna ve Lewis Michael gibi Grup 1 ve Grup 2 galibi isimlerin annelerinin Rahy kızı olduklarını görmekteyiz ki, “Storm Cat-Rahy” soy kurgulu After Market kızları da diğer soy etkenleri irdelenerek Uğurtay için değerlendirilebilir.

Diğer taraftan gerek Rahy, gerekse de Singspiel, Glorious Song oğullarıdır ve dolayısı ile Uğurtay’ın gerek baba hattı, gerekse de anne hattında Glorious Song kızlarının temsilcilerinin etkinliği dikkat çekicidir.

Bu etkiyi Uğurtay’ın baba hattını oluşturan Forty Niner’ın iyi temsilcilerinden Jules de de kısrak babasının Devil’s Bag olması ile görebiliriz. Bu familya 12-c anne neslinden gelmekte olup, bahse konu bu familyanın bir başka kolundan gelmekte olan Roberto hattı da Uğurtay ile uyum kapasitesine sahiptir ve hali hazırda Uğurtay’ın değerli anne neslinde de bunu Dr.Fong vesilesi ile Bird Nest de görmekteyiz ki, bahsettiğimiz diğer isimlerden Torok’un kısrak baba hattında da Roberto etkisini görmek mümkündür.

Uğurtay’ın babası Justenuffhumor’un gerek ülkemizdeki, gerekse de yurt dışındaki aygırlık kariyerine incelediğimizde dikkat çekici noktalar mevcuttur.

Uğurtay (Bahattin Akbulut) – Dubai

Bunlar içinde en dikkat çekici olan aygırın ülkemizde ki bazı başarılı temsilcilerinde anne nesillerinin Keep Shining familyasından gelmesidir.

Justenuffhumor’un Lucky Justen, Peaky Blinders ve Dembe gibi başarılı yavrularının anne hattı Keep Shining’den gelmektedir.

Yine Keep Shining familyasından gelmekte olan Luxor isimli aygır da Justenuffhumor’un başarılı temsilcilerinden Baba Dallas’ın da kısrak babasıdır.

Dolayısı ile Justenuffhumor için kısrak seçiminde kısrak baba hattında Keep Shining familyasından gelmekte olan aygırların temsilcileri değerlendirilebilir.

Başta Luxor olmak üzere, Shining Wolf, George Thomas, Maynatay ve dolayısı ile bu aygırların ve oğullların temsilcileri dikkate alınabilir.

Bahse konu familya “1-n” anne neslidir ve Uğurtay’ın baba hattını oluşturan Forty Niner’ın da bu familyadan gelmesi dikkat çekici olup, 1 familyadan gelme kısrak babalarının ürünlerinin başarılarına bu hatta rastlamaktayız. Bu arada notlarımıza Torok’un da 1 familyadan geldiğini ekleyelim…

Uğurtay’ın babası Justenuffhumor’un ülkemizdeki başarılı temsilcilerinden Hunting’in kısrak babası Ocean Crest olup, Distorted Humor’un Grup 2 galibi temsilcisi Surfer’ın da kısrak babasının Ocean Crest olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca Forty Niner hattından daha önce ülkemizde görev yapmış Utopia’nın iyi yavrularından biri olan Lyudmila’nın da kısrak babası Ocean Crest olup, ayrıca bu aygırın Ocean Crest gibi 19 nolu familyaya mensup Bosporus ve Barnato kızları ile Luminesence ve Kızıl Tüy gibi başarılı ürünler oluşturması dikkat çekicidir ki, bu durumda, Uğurtay için 19 nolu familyaya mensup hatların temsilcileri, şüphesiz diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti ile değerlendirilebilirler.

Uğurtay’ın baba hattını oluşturan isimlerden Distorted Humor’un, Seattle Slew ve onun oğlu A.P.Indy ile başarılı sonuçlar verdiğini bilmekteyiz.

Yine Distorted Humor’un başarılı sonuçlar aldığı hatlardan biri de In Reality hattı olup, bu hattın farklı kollarından daha önce ülkemizde koşmuş başarılı isimler olan Good Curry ve Gloin gibi sınıf isimlerde bunu görmek mümkündür.

Justenuffhumor’un babası Distorted Humor’un başarılı olduğu hatlardan biri Deputy Minister olup, başarılı temsilcilerinden Buddy’s Humor’un kısrak babası Dehere olup, gerek Justennuffhumor, gerekse de babası Distorted Humor’un, Deputy Minister Hattı ile uyumlu olduğunu görmekteyiz.

♦ UĞURTAY UYUMLU BABA HATLARI

Storm Cat Hattı : Lion Heart, Mountain Cat, Champs To Champs, After Market, Golden Sun, Hakeem,  Mendip, Bluegrass Cat

Storm Bird Hattı : Ocean Crest

Sadler’s Wells Hattı : Torok, Piano Sonato, Authorized, Çakal Carlos, Catapult

Deputy Minister Hattı : Dehere, Toccet, Always A Classic

Danzig Hattı : Eagle Eyed, Sea Hero, Invincible Son, Country Reel, Halicarnassus

Night Shift Hattı : Bosporus, Native Khan

Roberto Hattı : Dr.Fong, Sri Pekan, Red Bishop

Luxor Hattı : Luxor, Dutyfree, Graystorm

In Reality Hattı : Tizway, Karabeyhan

A.P.Indy Hattı : General Quarters, Hemsworth, Corinthian, Indigo Red

Blushing Groom Hattı : Yonaguska, Zanjero

Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar, Renk

Gone West Hattı : El Corredor, Ajmera

Fappiano Hattı : Victory Gallop, Sidney’s Candy, Cooger

Smart Strike Hattı : Papa Clem

Majestic Prince : Super Saver, Expansion

Alydar Hattı : Strike The Gold, Speedy Wolf, Güngör Baba

Ribot Hattı : Pleasantly Perfect

Icecapade Hattı : Offlee Wild

Tom Fool Hattı : Bullmarket

Diğer : Shining Wolf, George Thomas, Maynatay, Flier’s Fantasy, Galetto

UĞURTAY BABASI JUSTENUFFHUMOR BAŞARILI YAVRULARI

TEMSİLCİSİ

BABASI ONUN BABASI
UĞURTAY UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
LUCKY JUSTEN UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
PEAKY BLINDERS FLIERS FANTASY LAHIB
JUST DIAMOND UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
SWEET HUMOR HONEST PLEASURE WHAT A PLEASURE
BABA DALLAS LUXOR DISTANT RELATIVE
DEMBE UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
KING BORA UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
ŞİRİN SULTAN OBSERVATORY DISTANT VIEW
IPAXIEMA UNACCOUNTED FOR PRIVATE ACCOUNT
HUNTING OCEAN CREST STORM BIRD
FOREVER JUSTEN PIONEEROF THE NILE EMPIRE MAKER
HANİFE SULTAN EAGLE EYED DANZIG
KATHY’S HUMOR TOP ACCOUNT PRIVATE ACCOUNT
PRETTY ENUFF DEPUTY COMMANDER DEPUTY MINISTER
CRITICAL HUMOR MALIBU MOON A.P.INDY
EL GRILLO FULL MANDATE A.P.INDY
MUSTACHIO CITY ZIP CARSON CITY

 

News Reporter

1 thought on “UĞURTAY (Aygır Analizi)

  1. Anne zaten RHYTHM DIVINE ve UĞURTAY gibi iki tane yavru vererek kendini kanıtlamış. Baba 47de35 kazanan yavru vermiş. Uyumlu kısraklar mutlaka denenmeli ki ikinci bir Son Of Cooger(Cooger) tarzında bir olay neden yaşanmasın.

Comments are closed.