ULAN BATOR 1400 metrede geçilmiyor!

Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı da yapan atçı ve yetiştirici merhum Ali Doğan Ünlü anısına 21 Nisan 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 koşuyu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (5y da Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile 1400 metre çim pistte 1’21”72’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Ulan Bator (Halis Karataş)

Kasım ayında kazandığı G3 Atıf Esenbel Koşusunun ardından istirahata alınan ve 4 ay aradan sonra 16 Mart’ta İstanbul Veliefendi Hipodromunda start aldığı A3 Galata Kulesi Koşusunu kazanarak yaz sezonu öncesi parlak bir hazırlık yarışına imza atan Ulan Bator, Ali Doğan Ünlü Koşusundaki galibiyeti ile kariyerinin 31’inci startında 15’inci birinciliğine imza atarken aynı zamanda 9’uncu Grup koşu birinciliğini elde etti.

Jokeyini düşürdüğü Eskişehir Koşusu dışında bugüne dek 1400 metrede koştuğu hiçbir yarışı kaybetmeyen Ulan Bator’un sadece bir burun gerisinde yaklaşık 6 aydır start almayan ve bu yarış için hazırlıklarını Kartepe Hipodromunda tamamlayan G1 fatih Sultan Mehmet Koşusu galibi Rhythm Divine (Torok), şahane bir performans sergileyerek koşudan ikincilikle ayrılırken, mücadeleyi bu ikilinin yarım boy arkasında bitiren geçtiğimiz yılın klas üç yaşlılarından Run And Win (Win River Win) üçüncü, bir burun geride My Billionaire (Victıory Gallop) ise dördüncü olarak bitirdi.

Ulan Bator (Halis Karataş)

Yamanlarbeyi gibi Kısrak Babası KANEKO…

Yarışçılık ve yetiştiriciliğimize önemli hizmetlerde bulunmuş merhum Ali Doğan Ünlü adına düzenlenen yarış da pazar programının önemli yarışlarındandı… Ali Doğan Ünlü’nün yetiştirdiği ve yarıştırdığı en önemli atlardan biri de Sorgunbeyi idi. Kendi memleketinin adını taşıyan bu at Cumhurbaşkanlığı Koşusu galibi olmuştu. Sorgunbeyi’nin sadece kendisi değil, baba hattı da ülkemizde klasikler kazanmıştır ve bu konumu ile de ilginç bir soy ağacına sahiptir. Sırasıyla sayalım bu baba hattını; Golden Prince – Eastern Star – Flying Star! Hepsi de klasik koşularda başarılı olmuş atlardı. Sorgunbeyi de aygırlık yaptı, ama ne yazık ki bu kan hattı artık yürümedi. Devam edebilseydi, güzel bir renk olurdu kuşkusuz yarışçılık ve yetiştiriciliğimiz için. Hele bu hattın temelini oluşturan Tamerlane hattından yıllar sonra Almanya da çıkan ve Avrupa da çok etkili olan Monsun’u görünce, insan hayıflanmadan edemiyor doğrusu!

Ali Doğan Ünlü adına düzenlenen yarışı kazanan Luxor yavrusu Ulan Bator oldu. Rüştünü ziyadesiyle ispatlamış bir attır zaten. Burada dikkat çeken nokta, bu atın da kısrak babasının Kaneko oluşudur, tıpkı pazar mitinginin başarılı bir başka ismi Yamanlarbeyi gibi… (Muslihiddin Gurup)

Ali Doğan Ünlü Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir