ULUBAŞ’dan bu kez Çim Pistte G1 galibiyeti!

5 Temmuz 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 4 ve yukarı yaşlı Dişi Arap atlarına mahsus yılın en önemli koşusu olan G1 Anneler Günü Koşusunu, Vehbi Hakan Keleş’in sahibi, Mehmet Reşit İnanç’ın yetiştiricisi ve İsmail Karadağ’ın antrenörü olduğu Ulubaş (5y ak Uçanbey – Yiğit Kız, Emiroğlu), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Ulubaş, koşunun ilk metrelerde bariyerin hemen dibinde ve grubun ortalarında kendisine bir yer buldu. 1000 ve 800 direklerini yedinci, 600 direğini de biraz ortalayarak altıncı sırada geçen kısrak, son düzlüğe çıkıldığında pistin ortasında kolay bir tempoda beşincilikteydi.

Son 400 geçildiğinde Mustafa Çiçek hala beklemeyi tercih ediyordu. 300’de kamçısını çıkardı ve ‘hadi’ dedi. Son 200’de en yakın rakibine yarım boy fark kadar yapan safkan, finiş çizgisini de aynı farkla ve 1’44”99’luk derecesi ile önde geçip bu önemli mücadelede birinciliğe uzanan isim oldu.

Ulubaş (Mustafa Çiçek)

Yarış hayatına 2018 yılında 3 yaşlı olarak Ankara’da katıldığı Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Ulubaş, sentetik pistte koşulan G2 Cahide Koşusuna genç jokeyi Ali Kaçmaz ile 2’de 2 yaparak gelmiş, bu önemli koşuyu kazanarak kariyerinin üçüncü startında Grup galibiyeti elde etmişti.

Geçen sene 9’u çim, 1’i sentetik pistte olmak üzere 11 yarış koşan klas kısrak, sentetik pistte G1 Kanuni Sultan Süleyman Koşusunu erkek rakiplerini geçerek kazamış, Kasım ayında koştuğu G1 Cumhuriyet Koşusunda ise Sürgüntay ve Karamustafa’nın baş-burun gerisinde mücadeleyi üçüncü tamamlamıştı.

Bu sene 23 Nisan Koşusu ile açılış yapan Ulubaş, yavaş tempoda başlayan ve devam eden mücadelede kazanan Yeltay’ın 6.5 boy arkasında altıncı oldu. Bu yarışın ardından Anneler Günü Koşusunu hedef yapan safkan en başarılı performanslarından birini sergileyerek, kariyerine sentetik pistten sonra çim pistte de G1 galibiyeti eklemesini bildi.

Düşlem (Turbo) tıpkı Ulubaş gibi sezonu 23 Nisan koşusu ile açtı. Erkeklerle birlikte koşulan bu yarışı Ulubaş’ın hemen arkasında yedinci olarak tamamladı. Ardından Anneler Günü Koşusuna geldi. Kariyerinde G1 Haralar Koşusu galibiyeti bulunan bir kısrak olarak geçtiğimiz yılı pek de iyi geçirememesine rağmen bu yarışta kendisinden beklenen çıkışı yaptı ve koşuyu az farkla ikinci olarak tamamlarken, ileriki yarışları için de olumlu sinyaller verdi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir