Varlık Fonu’nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı ERDOĞAN

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan iki kararı ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi‘nin yönetimi belirlendi. Bu kararlara göre; Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliği’ne de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak getirildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın, ‘Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nin Yapısına ve İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ında, Şirketin Yönetim kurulu Başkanı Cumhurbaşkanıdır’ denildi.

Aynı kararda, ‘Yönetim kurulu üyelerinden birisi Cumhurbaşkanınca başkan vekili olarak görevlendirilebilir. Yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde aranan şartları’ taşıyacağı karar altına alındı.

Resmi Gazete’nin aynı sayısında yayınlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı kararında da, ‘Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu’nun ekli listede belirtilen başkan vekili ve üyelerden oluşmasına ve Genel Müdürlüğe Zafer Sönmez’in atanmasına karar verilmiştir’ denildi.

Bilindiği gibi 680 Sayılı KHK ile 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ‘Yurt içinde at yarışları düzenleme, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen at yarışları üzerine yurt içinden ve yurt dışından müşterek bahis kabul etme hak ve yetkilerine ilişkin lisans hakkı’ Varlık Fonuna devredilmişti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir