Veliefendi ve 75.Yıl Hipodromlarında start verildi!

TYAYSD Blanketi İstanbul’da KAZDAĞI’nın…

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda merakla beklenen İlkbahar-Yaz Sezonu 17 Nisan 2019 Çarşamba günü başladı. 7 koşulu yarış programının startı saat 15.00’te 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarının katıldığı koşuyla verildi.

Safkanlar, İstanbul’da uzun bir aranın ardından yeniden gündüz koşularında piste nal bastı. Veliefendi Hipodromu’nda sezonun ilk yarış günü saat 15.00’te başladı. 7 koşulu yarış programının ilk sınavı 4 ve yukarı yaşlı safkan Arap atlarına mahsus 1500 metre mesafe sentetik pistte düzenlenen Şartlı 3/DHÖW mücadeleydi. 7 safkanın arasından sıyrılan, Mehmet Çelik’in sahibi, Feme Hay.Tar.Ltd.Şti’nin yetiştiricisi olduğu Kazdağı (Kaizbert –Sultuk, Okaner) apranti Berkan Çığla idaresinde sezonun ilk kazananı oldu. Ali Seralp Gürsan antrenesindeki 6 yaşındaki al erkek safkan son olarak Ihlamur Kasrı Koşusu’nu  galip tamamlamıştı. Tabelanın ikinci basamağına Hilaleda (Kaizbert) yerleşirken, Reisoğlu (Bilgin) üçüncü, Kasmanbey (Caş) de dördüncü oldu. Kazanan Kazdağı için bitiriş derecesi 1’42”61 olurken, koşuda farklar 1/2 Boy – 2 Boy – 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Kazdağı

Yarış sonrası padok alanında gerçekleştirilen törende; Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) Başkanı ve TJK Asli Üyesi Talip Öztürk, kazanan safkanın sahibi adına Fatih Çiftçi’ye plaket verdi. Safkana takılmak üzere Fatih Çiftçi’ye, TYAYSD Yönetim Kurulu Üyesi Sebati Duman blanket takdim etti. TYAYSD II. Başkanı Turgay Kop ise atın aprantisi adına Fatih Çiftçi’ye çiçek verdi. Törene TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya ile Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk’ün yanı sıra TYAYSD Genel Sekreteri Kamil Yurdabak, Muhasip Üyesi Erhan Kavçin ve dernek üyeleri de katılım gösterdi.

TYAYSD Blanketi Ankara’da ABJARKIZ’ın…

Bursa, Şanlıurfa, Adana, Kocaeli, İstanbul ve Elazığ Hipodromlarının ardından, Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda da yeni sezonun açılışı 18 Nisan 2019 Perşembe günü yapıldı. 2 yaşlı safkan İngilizlere mahsus koşulan Sri Pekan Koşusu ile 7 ay sürecek heyecan dolu maratonun startı verilmiş oldu. 9’lu koşu programının ilk koşusu olan 2 yaşlı safkan İngilizlere mahsus mücadelede 7 tay 900 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdi. Koşuyu Seydi Akyıldırım’ın sahipliğini yaptığı, Ahmet Elçin Karakurt’un antrene ettiği Vahşikız (El Corredor – Steely Grace, Refuse to Bend), Müslüm Çelik’in idaresinde 0’53”31’lik derecesiyle kazanmayı başardı. Kazanan tayın ekürileri Abjarkız (Abjar Academy) yarışı ikinci, Dem Dem (Cuvee) ise üçüncü olarak mücadeleyi tamamladı. Soydan Nuri Levent’in sahibi olduğu Fire Of World (Hakeem) Ankara’da sezonun açılış mücadelesini dördüncü olarak bitirdi.

Vahşikız 

Ankara 75. Yıl Hipodromu İlkbahar – Yaz yarış sezonu açılışı münasebetiyle  Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun gönderdiği telgrafların okunmasının ardından törene geçildi.

Ankara’da yeni yapılan padoğun açılışı da yapıldı

Koşuyu kazanan tayın sahibi Seydi Akyıldırım‘a plaketini, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şube Başkanı Engin Bekiroğulları verdi. Bekiroğulları ayrıca safkanın antrenörü Ahmet Elçin Karakurt‘a bir buket çiçek verdi. Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şubesi Genel Sekreteri Sertaç Sevinç ise, kazanan tayın jokeyi Müslüm Çelik‘e bir buket çiçek verdi. Törene, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Birol Kayim, TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Yüksek Komiserler Kurulu Danışmanı Mustafa Özdemir, TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Genel Müdür Tuncel Aydın, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şirin Bozkurt, Ankara Hipodrom Müdürü Adnan Demirci, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Aylin Sevim ile Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şubesi Üyeleri katıldı.

Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda planlanan 83 yarış gününde 376’sı Çim ve 255’i Kum olmak üzere toplamda 631 koşu yapılacak. Bu mücadelelerin 348’inde safkan İngiliz atları, 283’ünde ise safkan Arap atları birincilik için piste çıkacak. Ankara’da İlkbahar-Yaz sezonunda yarışlar; Nisan-Ekim-Kasım aylarında Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 2 gün, Mayıs-Eylül aylarında ise Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri olarak haftada 3 gün düzenlenecek.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir