Veliefendi’de çim pist bakıma alındı!

İlkbahar / Yaz yarış sezonunun sona ermesiyle birlikte İstanbul Veliefendi Hipodromu çim pistindeki sezon sonu bakım çalışmaları da başladı. Havanın mevsim normallerinin üzerinde iyi gitmesini fırsat bilen Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ve Pistler Müdürlüğündeki profesyonel kadro, yapılan planlamalar çerçevesinde kolları sıvayarak çalışmalara başladı.

Bakım çalışmalarıyla ilgili olarak öncelikle Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Uğur Bilgili ve Fitopatolog Doç. Dr. Ümit Aslan ile At Yarışları Spor Sahaları Danışmanı Alan Lewis tarafından çim pistte incelemelerde bulunuldu. Üniversiteden ve danışmandan  gelen raporlar profesyonel kadro bilgileri ile entegre edilerek çim pisttin bakımı ile ilgili süreç başlatıldı. Yapılan planlamalara göre; İlk virajda üst zeminin sıyrılması işlemine başlamasının ardından zemin uygun kota getirildi. 20 cm’lik sert tabaka çapalanarak havalandırılması yapıldı.

Bu işlemin ardından zemin üzerine fumige edilmiş kapak malzeme serilip karıştırılarak rulo paket serime hazır hale getirilmesi sağlanacak ve biçim, kök havalandırma, zemin içi kum enjekte, üstten tohumlama, uzun salınımlı kışlık gübre atımı, drenaj amaçlı burgu çalışması, yüzey kumlama ve solucan gübresi işlemleri gerçekleştirilmesi suretiyle pistin 2020 yaz sezonunu öncesinde en iyi şekilde hazır hale getirilmesi sağlanacak.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir