Veliefendi’de VALLEY OF FLOWERS fırtınası…

24 Nisan 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G3 Tali Çalbatur Koşusunu, Aracı Ekürisinin sahibi ve yetiştiricisi, Sönmez Bilgiç’in ise antrenörü olduğu Valley Of Flowers (4y dk Native Khan – Lilly Of The Valley, Haafhd) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Atomic Blonde (Captain Rio) elde ederken, mücadeleden Melinam (Lion Heart) üçüncü, Silent Wave (Torok) dördüncü, Minhunter (Scarface) ise beşinci olarak ayrıldı.

Valley Of Flowers (Gökhan Kocakaya)

Sezona fırtına gibi başladı…

5 Ay aradan sonra sezonu 15 Nisan 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte kazandığı Kv-7 Sedat Özcan Koşusu galibiyeti ile açan Valley Of Flowers, 9 gün sonra bu defa çim pistte start aldığı Tali Çalbatur Koşusunu güçlü rakiplerinin önünde kazanarak hem sezona fırtına gibi bir başlangıç yaptı, hem de her iki pistte sergilediği sıra dışı performansla sezonun kalan bölümleri için hemcinslerine Nisan ayı bitmeden ciddi bir gözdağı vermiş oldu.

Yarış hayatının 12’inci startında 6’ıncı birinciliğini elde eden kısrak, ikinci Grup zaferini yaşadığı koşuda Gökhan Kocakaya ile altıncı kez finiş çizgisini önde geçmesini bildi.

Valley Of Flowers (Gökhan Kocakaya) ve Atomic Blonde (Halis Karataş)

Hamlesini doğru zamanda yaptı…

Startla birlikte Kar Kız’ın liderliği aldığı ve ikinciliğe Silent Wave’in sarktığı mücadelede Valley Of Flowers ilk metrelerde bariyer dibinde üçüncü sıraya yerleşti. 800 direği geçilirken Silent Wave ve Atomic Blonde’un arasından ilk hamlesini yapan kısrak, son virajı Kar Kız’ın 1 boy gerisinde dönüp son düzlüğe çıktı.

400 geçilirken Valley Of Flowers Kar Kız’ın yanında kolaydı. Bu metrelerde Silent Wave bariyer dibinden çıkmaya çalışıyor, Atomic Blonde ise Valley Of Flowers’ın hemen dışından sprinte kalkmaya hazırlanıyordu.

Son 200 geçildiğinde Valley Of Flowers gruba 1.5 boy fark yaptı. İç kulvardan ortaya çıkan Silent Wave ve dışından Atomic Blonde bu metrelerde yüklenmeye başladılar. Son 100’de Atomic Blonde yanındaki Silent Wave’den kurtuldu ve Valley Of Flowers’ı sıkıştırmaya başladı. Bu metrelerde dış kulvardan da Melinam gözüktüyse de Valley Of Flowers temposunu hiç düşürmedi ve en yakın rakibi Atomic Blonde’un 1 boy önünde 1’23”56’lık derecesi ile birinciliğe uzandı.News Reporter

5 thoughts on “Veliefendi’de VALLEY OF FLOWERS fırtınası…

 1. Yarışı canlı yayından izledim. Benim için tek süpriz son düzlükte duran ve atlar gelene kadar kaçmayan kediydi. Kedinin durumunu öğrenmek için TJK’yı aradım, kimse cevap veremedi, YKK raporunda yoktu ve TJK YKK’ya yönlendirdi, mail adresi verdiler, yazdım ama henüz cevap yok. Dikkatli seyirci, yarış tekrarında bile görüntülerin kesildiğini görebilir. Henüz cevap yok. Bence olayın çok ciddi düşünülmesi gereken yanları var.
  1- Atlar doğaları gereği önlerindeki engeli atlar, üstünden uçarak geçerler. Bu durum bizim insan olmak dediğimiz gibi bir şey, bir at, eğer şansı varsa bir canlının üstünde basıp asla geçmez. Öyle bir durum atı üzebilir. Bu kısraklar da basmamak için çaba sarfetti ancak son hızda yarış yaptıklarından, çok kolay bir iş değildi.
  2- Bir at bu durumda mecbur kalıp, atlayamayıp bir canlının üstüne basarsa, koşuşu değişir ve düşebilir. Jokey bu durumda etkisiz kalacağı gibi, çok büyük zarar da görebilir. At sakatlanabilir, ölebilir ve Jokey de sakatlanabilir ve hatta ölebilir.
  3- O zavallı kedi ile ilgili bilgi alamadım. Ankara’da yaşıyorum, ama gerekirse elim kolum uzanır İstanbul’a, yine de kimsenin umrunda değil. Bu kediye ne oldu? Sizler İstanbul’da yaşayan binlerce insan, neden bu kadar duyarsızsınız, neden umrunuzda değil ve neden görmüyorsunuz? Daha ne kadar görmezden geleceksiniz bazı şeyleri? Uyanın kardeşim, kumardan başka şeyler var hayatta.
  Oruç tutuyorsunuz ya, öldürme diyor, yardım et diyor, hayvanlar için sessiz kullarım diyor.
  Bir kediyi koruyamıyorsak, kim sorarsa sorsun, mutlaka biri bakmıştır mantığı ile sormazsak, biz kimlerden oluyoruz?

  1. Selamlar,

   Kedimizin durumu gayet iyi…
   Sosyal medya hesaplarında iyi olduğunu koşudan sonra paylaştık. Bilginize…

   1. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Yorumlara beğen ya da beğenmeme tercihi veya siteye bir forum bölümü eklenebilir mi?

 2. Yazınızı üşenmeden okudum,güzel yazmışsınız.
  Fakat burası Türkiye bizde türküz.
  Anlatmak istediğiniz kadar hassas yada anlayışlı olamayız.

 3. Bilgilendirme için çok teşekkürler Atahan Bey, aramadığım telefon, yazmadığım mail kalmadı, keşke önce buraya baksaymışım. İyi ki varsınız.

  Sayın Akıncı, nerede yaşadığımı ve hangi milletten olduğumu gayet iyi biliyorum, ama yine de bilgilendirme için teşekkürler 🙂 neden ihtiyaç duydunuz anlamadım ama, olsun!
  Ayrıca, Türk’lerin hassas olamayacağı düşüncenize katılmıyorum. Sessiz kalmamalıyız, gördüğümüz yanlışları söylemeli, haksızlığa dur demeliyiz ki, hep birlikte daha iyi noktalara gelelim, ayrıca bizim toplumsal kültürümüzde de hangi canlı olursa olsun yardıma koşmak vardır, naçizane görüşüm budur.

  Hepinize Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.