Ya AHMET ÇELİK, ya NATIVE DANCER!

2019 yılında Gazi koşusunu The Last Romance kazandı. Babası In Reality hattından veya Man O’War hattından veya Godolphin Arabian hattından bir aygır Tizway olan bu kısrağın annesi ise Kingmambo kızıydı.

2018 yılında Gazi Koşusunu kazanan Hep Beraber’in babası Ahonoora hattından bir aygır olan Scream To Scream idi. Daha doğrusu Herod veya Byerley Turk!

Böylelikle son iki sezonda anlı-şanlı Northern Dancer-Mr.Prospector hattından hiçbir aygırın kazanmadığı bir Derby’e şahit olduğumuz gibi, günümüzde popülasyonu oldukça az kalan Herod-Matchem hattından iki ismin kazandığı bir Gazi görüntüsüne şahit olmaktayız.

Bahse konu iki isimi öncesinde ise kazanan Piano Sonata’nın kısrak babası ise Kris oğlu Shining Steel’di. Bu arada Hep Beraber’in kısrak babası ise Sports Hero idi ve o da bir sonraki yılın Gazi galibi The Last Romance’ın kısrak babası Kingmambo gibi Mr.Prospector oğlu idi.

2016 yılı Gazi galibi olan Graystorm’un babası hattı da gününüzde Dünya yarışçılığında çok baskın olmasa da bununla birlikte ülkemizde başarılı bir grafik çizen Habitat hattından gelme Graystorm olup, u atın da kısrak babasının Strike The Gold olduğunu görmekteyiz.

2015 yılı Gazi Koşusu galibi Renk de Halo hattından bir aygır olan Divine Light temsilcisi olmakla birlikte kısrak babası ise Mujtahid’dir.

Şimdi sondan başa doğru toparlayalım.

Renk’in kısrak babası Mujtahid, onun babası Mr.Prospector,

The Last Romance ve Hep Beraber’in kısrak babaları olan Kingmambo ve Sports Hero’nun Mr.Prospector temsilcileri olduğunu söylemiştik zaten.

Raise A Native’nın oğlu olan Mr.Prospector’un baba kardeşlerinden biri Alydar’dır ve 2016 yılı Gazi galibi Strike The Gold da Alydar’ın oğludur.

Diğer taraftan Raise a Native’in babası Native Dancer olup, bu aygırın bir diğer oğlu Atan ve onun oğlu Sharpen Up hattından Kris ve onun oğlu Shining Steel’in de Piano Sonata’nın kısrak baba hattında olduğun görmekteyiz.

Dolayısı ile son 5 yılında Gazi Koşusu galiplerinde kısrak baba hatlarının Native Dancer hattından gelen isimler oluşu epey dikkat çekici.

Son 5 yıla ait Gazi notlarından bir dikkat çekici husus ise son beş Gazi’yi de Ahmet Çelik’in kazanıyor oluşu.

Yani Son 5 yılında Gazi galiplerinde iki çok belirgin özellik var;

1-Jokeyleri Ahmet Çelik,

2-Kısrak babaları Native Dancer hattından gelen aygırlar.

Yani Ahmet Çelik beş yıl üst üste kazanırken, kazandığı atların hepsinin kısrak baba hattı Native Dancer’dan gelmekte olduğunu görmekteyiz.

Peki, bu konu bu yıl devam edebilir mi.

Olasılık sıfır!

Zira Ahmet Çelik’in bindiği atın kısrak babası Native Dancer hattından gelmiyor veya bir başka ifade ile kısrak babası Native Dancer’dan gelme bir soy ağacına sahip bir ata Ahmet Çelik binmiyor!

Velhasıl iki testiden biri kırılacak gibi 2020 Gazi Derby sonrasında, ya Ahmet Çelik, ya Native Dancer!

Native Dancer ve Ahmet Çelik
News Reporter

6 thoughts on “Ya AHMET ÇELİK, ya NATIVE DANCER!

  1. Gazi bugün supriz bitecek iyi bir hâsılat bekleniyor ve buna devletin ihtiyacı çok.ozaman tjk elinden gelen herturlu senaryo hazırladı ben küçük kupon yapacam enaz zararla günü kapatacak.sadece seyretmek icin ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir