‘YAMAN KAYA’nın gözü yükseklerde…

10 Eylül 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz mahsus Kv-6 Tünkut Aksungur Koşusunu, Yaman Zingal’ın sahibi ve yetiştiricisi, Kazım Melike’nin ise antrenörü olduğu Egregious Rock  (3y de Luxor – Alfunun, Sadler’s Wells), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Yamanbey (Three Valleys) elde ederken, mücadeleden Mamba Forever (Luxor) üçüncü, Winner Man (Win River Win) dördüncü, Yellow Legend (Dr Fong) ise beşinci olarak ayrıldı.

Egregious Rock (Gökhan Kocakaya)

Grup yarışlara göz kırptı…

Türkçesi Yaman Kaya anlamına gelen Egregious Rock, yarış hayatına geçen sene 2 yaşlı olarak Kasım ayında İstanbul sentetik pistine kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başladı. Yaklaşık bir ay sonra aynı pist ve mesafede favori olarak katıldığı Kısa Vade mücadelede başarılı olamayan safkan, bu yarışın ardından sezonu kapattı.

Egregious Rock 3 yaşlı olarak ilk kez Mart ayında piste çıktı. Sentetik pistte 1500 metre mesafeli Şartlı-5 mücadelede fazla sıkıştırılmadan yarış gösterilen safkan, bu yarışın ardından 1400 metre yumuşak çim pistte koştuğu Handikap-15 mücadelede ikinci oldu ancak tam olarak beklentilere cevap veremeyince bir kez daha geri alınıp tek testisinden operasyon geçirdi.3 Aylık aranın ardından Temmuz ayında yeniden pistlere dönen Egregious Rock ilk olarak 1200 metre sentetik pistte katıldığı Şartlı-4 mücadeleyi ikinci tamamladı. Tor The Wings’e geçildiği bu yarış safkanın bundan sonra koşacağı başarılı yarışların habercisiydi. Nitekim Ağustos ayında 1600 metre çim pistte koştuğu Handikap-16 mücadeleyi kazandı. 21 gün sonra 1400 metre çim pistte koştuğu Handikap-21 mücadelede Mamba Forever’ın önünde bir kez daha aynayı önde geçti.

Tünkut Aksungur Koşusu onun Mamba Forever ile bir kez daha buluştuğu bir koşuydu. Bu yarış hem bir nevi rövanş mücadelesiydi, hem de çıkışını sürdürüp sürdüremeyeceğini göstermesi açısından önem arz ediyordu.

Yarış yavaş başladı. Taylar küme halinde son viraja girdiler. Pistin dışını dolaşmak istemeyen Gökhan Kocakaya, zor yerlerden atını ön gruba yaklaştırdı ve düz yolun ortasından itibaren önünde Yamanbey’in dışına çıkan Egregious Rock, harika bir sprintle rakibini yakalayıp geçmesini bildi.

Egregious Rock (Gökhan Kocakaya)

Annesi İrlanda’dan satın alındı…

Egregious Rock’ın annesi Alfunun (IRE), 2008 yılı İrlanda Goffs Damızlık Kısrak Satışlarından 40.000 €’ya Yaman Zingal tarafından satın alınmıştır. Kendisi hiç start almamış olan kısrak, 1995 yılında 1000 Guineas (İngiltere Dişi Tay Deneme) galibi olan Harayır (USA)’ın kızıdır. Alfunun (IRE)’un erkek kardeşi İzdiham (IRE) (Nashwan) ise Listed koşu galibidir ve G3 Gordon Stakes ile G3 Petros Rose of Lancester Stakes üçüncüsüdür.

Here To Fly, Amarelise ve Bedwulf’un kardeşi…

Sebati Duman’ın menajerliğini, Kazım Melike’nin ise antrenörlüğünü üstlendiği Egregious Rock, 2 yaşında 3 kez, 3 yarışında 7 kez ve 4 yaşında 1 kez olmak üzere toplam 11 kez start alıp 5 kez kazanan, G3 Sahir Kurutluoğlu ve A3 Malayan Racing Association Koşuları galibi, G1 Erkek Tay Deneme ve G1 Çaldıran Koşuları beşincisi Here To Fly ve Kv-8 F.Derya Beşikçi Koşusu galibi ve G1 Dişi Tay Deneme beşincisi Amarelise ile ana-baba bir kardeştir.

Safkanın anneden kardeşi Bedwulf (Yonaguska) ise 22 yarış ve 2 Milyon liranın üzerinde ikramiye kazanmış olup G3 Ertuğrul Gazi Koşusu galibidir.

Egregious Rock ve Here To Fly
News Reporter

3 thoughts on “‘YAMAN KAYA’nın gözü yükseklerde…

  1. Gr 1 mi.handikap mi.anlamak guc 2 at ayrildi digerleri.dokuldu gr1 yarista finisi yuruyerek gecen atlar oldu yazik gercekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir