YAMANLARBEYİ farklı ve kolay kazandı!

Duayen atçı ve yetiştirici merhum Sadık Eliyeşil anısına 21 Nisan 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9/S koşuyu, Armağan Araz’ın sahibi, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş’ın yetiştiricisi ve Murat Aksoy’un ise antrenörü olduğu Yamanlarbeyi (3y de Torok- Alakan, Kaneko), jokeyi Gökhan Kocakaya 1900 metre çim pistte 1’55”34’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Yamanlarbeyi (Gökhan Kocakaya)

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak 9 kez start alan, sadece bir maiden ve Şartlı-5 koşu kazanmasına rağmen start aldığı 6 Grup mücadelenin tamamında tabelada yer alarak son derece istikrarlı bir sezon geçiren Yamanlarbeyi, bu sene ilk yarışına 4 ay aradan sonra İzmir’de çıkmış ve 24 Mart’ta katıldığı G3 Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu koşusunu kazanarak bu sezon 3 yaşlı olarak yapabilecekleri konusunda da ipuçları vermişti.

Sadık Eliyeşil Koşusunda kariyerinin 11’inci startına çıkıp 4’üncü birinciliğini elde ederken, üst üste ikinci sınıf koşu galibiyetine imza atan safkan, 3 boy farkla ve rahat bir tempoda kazandığı bu yarışla klasik koşular öncesi ne denli formda olduğunu göster önüne serdi.

3.7 ölçümlü yumuşak çim pistte koşulan mücadelede ikinciliği Adana’dan iyi durumda gelen Akgün (Toruk Macto) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy gerisinde koşuya tempo veren Rockabye (After Market) üçüncü, onun da 2 boy gerisinde çim pistte bu yarışa dek start aldığı iki koşudan da galibiyetle ayrılan Angel Of Death (Kaneko) dördüncü oldu.

Gazi Koşusunun favorilerinden…

Üç yaşlıların Gazi öncesi mesafesi itibari önemli hazırlık koşularından biri olan Sadık Eliyeşil koşusunu, İzmir’deki son yarışında kıvamına geldiğini belli eden Yamanlarbeyi, Adana’da Tendürek Koşusunda ikincilik elde eden rakibi Akgün’ün 3 boy önünde kazanırken, Gazi Koşusunun erken favorilerinden biri konumuna geldi kuşkusuz. Tayın ve diğer tayların ayakları düz bassın…

Yamanlarbeyi’nin annesi Alakan, Kaneko’nun kızıdır. Kaneko aygır olarak değerli ürünler vermiş bir isimdir ve kısrak babası olarak da aynı nitelikleri gösteriyor. Bir aygırın hem aygır, hem de kısrak babası olarak vasıflı ürünler vermesi, onun kalitesini ortaya koyan unsurlardandır kuşkusuz. Kaneko bunu başarmış durumda… Eğer oğullarının da iyi bir aygırlık yaşamı olursa, yıldızlı bir yetiştiricilik şöhreti olacaktır aygırın…

Yamanlarbeyi’nin babası Torok, yetiştiriciliğimiz için çok kıymetli bir aygır ve aşım sezonu içinde yaşadığı ufak sıkıntıyı atlatıp tekrar hizmet vermesini diliyoruz canı gönülden… Yetiştiriciliğimizin böyle değerlere ihtiyacı var ve Torok da bu değerlerden biri hiç şüphesiz. (Muslihiddin Gurup)

Sadık Eliyeşil Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir