YAMANLARBEYİ hedefe kilitlendi!

9 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Gazi Koşusu öncesi en önemli prova niteliği taşıyan, TJK kurucularından merhum Sait Akson adına düzenlenen G2 koşuyu, Armağan Araz’ın sahibi, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş’ın yetiştiricisi ve Murat Aksoy’un antrenörü olduğu Yamanlarbeyi (3y de Torok – Alakan, Kaneko), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

11 Safkanın katılımı ile 2200 Metre çim pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son yarışlarında yaptığı gibi düzlükteki etkili sprinti ile 2’17”53’lük bir derece ile kazanan Yamanlarbeyi’nin ardında Always Forth (Win River Win) elde ederken, 1 boy geride Long Runner (Gio Ponti ) üçüncü, onun da 2.5 boy gerisinde Angel Of Death (Kaneko) dördüncü oldu.

13’üncü startında 6’ıncı kez finiş çizgisini önde geçen ve Sait Akson koşusunda 3’üncü Grup koşu galibiyetine imza atan Yamanlarbeyi, ilki İzmir, son 3’ü İstanbul’da olmak üzere bu sene koştuğu 4’üncü yarışından da galibiyetle ayrılırken aynı zamanda 93.Gazi Koşusundaki iddiasını da bir kere daha göstermiş oldu.

Yamanlarbeyi (Mustafa Çiçek)

Pivotal üzerine 4×3 yakın akraba…

Gazi koşusu öncesi son ve en önemli deneme yarışı olan Sait Akson Koşusu öncesinde, katılımcı 11 tayın 5’inin babası Kaneko ve birinin de Kaneko’nun baba kardeşi Captain Rio oluşu dolayısıyla yarışta bir Pivotal hakimiyeti dikkat çekerken, koşunun neticesine bu konum sirayet etmedi.

Yine de bu yarışı kazanarak Gazi koşusunun bir numaralı favorisi haline gelen Yamanlarbeyi‘nin kısrak babasının da Kaneko oluşu, bu yılki Sait Akson katılımında görülen ama neticeye sirayet edemeyen Kaneko etkisinin farklı açıdan devreye girmesi açısından ilginçti.

Geçen senenin Sait Akson galibi Mister Görkem’in de kısrak babasının Kaneko oluşu kayda değer. Ayrıca son 4 yıldır bu yarışı Sadler’s Wells hattından gelen aygırlarında kazandığını görmekteyiz.

Kaneko’nun babası Pivotal, aynı zamanda Torok’un da ikinci kısrak babasıdır ve dolayısı ile Yamanlarbeyi, Pivotal üzerine 4×3 yakın akrabadır.

Yine Torok’un üçüncü kısrak babası Soviet Star’ın da Pivotal’ın babası Polar Falcon gibi Nureyev hattı temsilcisi olduğunu düşündüğümüzde Yamanlarbeyi’in de bir üçlü Nureyev tesisi dikkat çeken soy notlarından biri kuşkusuz.

Bu kadar mı? Tabi ki değil…

Biraz da sonraya kalsın diyelim soy notlarımız için ve Yamanlarbeyi’nin sempatik jokeyine gerçekten Gazi galibiyetinin yakışacağını belirtelim. Ülkemizin Derby Koşusuna katılacak tüm atların ayağının düz basmasını dileyelim katılımcılar açısından… (Muslihiddin Gurup)

Sait Akson Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “YAMANLARBEYİ hedefe kilitlendi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir